Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Medaile zacinkaly celkem desetkrát!

Vzpomínáte, že jsme vás koncem listopadu tak trochu nabádali, ať držíte palce našim musherům na mistrovství Evropy v Německu? Drželi jste velmi zodpovědně. Naše výprava totiž zabodovala! A my vám nyní přinášíme krátkou reportáž z místa dění…


Medaile zacinkaly celkem desetkrát!
Markéta Bělíková 8.12.2021 4142x Reportáže

O víkendu 26. - 28. listopadu 2021 proběhl v Klaistově v Německu závod Mistrovství Evropy FISTC psích spřežení na krátkou a střední trať. Čeští reprezentanti byli zastoupeni v počtu čtrnácti účastníků a rozhodně se ve startovním poli neztratili. Pojďme se tedy společně podívat, jak to celé probíhalo.

Klobouk dolů…

Mistrovství lze považovat za velmi úspěšné, neboť si naši reprezentanti dovezli celkem deset cenných kovů. Konkrétně se mohou pochlubit pětkrát zlatou medailí, čtyřikrát stříbrnou a jedenkrát bronzovou. Tereza Zasadilová si dokonce přivezla medaile dvě, jelikož se umístila na prvním místě jak v ženské kategorii, rovněž tak i v té pro juniory.

Čím je ale závod zajímavý?

Tím, že je mistrovství organizováno pod hlavičkou organizace FISTC, tak mohou na závodě startovat pouze psi registrovaní v jednom ze čtyř severských plemen – sibiřský husky, aljašský malamut, samojed a grónský pes s rodokmenem FCI a v souladu s příslušnou normou FCI. Závod má svá specifická pravidla a regule, jako je třeba povinná výbava závodníků v MD kategorii (středně dlouhá trať). Více o pravidlech najdete na stránkách:

https://www.mushing.cz/clanek/fistc-european-championship-v-klaistow-2021/926

Vše se točí kolem psů

„Na závody běžně trénuji tři až pět dní v týdnu“, říká Lucie Müllerová, čerstvá mistryně republiky a teď už i Evropy.  Že závodění není žádným medem, můžete pozorovat v prostoru stake-outů, tedy prostoru, kde se musheři pohybují mimo závodění se svými psy. Psi musí být nejen na závod natrénovaní, ale musí mít během něj zajištěnou i správnou výživu, musí být dostatečně hydratovaní a po každém závodě se kontroluje jejich zdravotní stav. Vše je o správné znalosti vašeho závodního týmu a vše se řídí kolem pohodlí psů. Mnohdy se stane, že musher druhý den nejede, když pes není v pořádku, nebo i na samotném delším závodě musí mít závodníci na káře místo pro psa, kdyby na dlouhé trati už nemohl, nebo se něco stalo. Závodníci se také vždy nejdřív postarají o psy samotné, než by se postarali sami o sebe.

Mushing je sportem pro srdcaře

Kromě toho, že závod samotný trvá tři dny, musherům „vezme“ určitě čtyři dny a minimálně dva dny dovolené. Startovné se pohybuje v dospělé kategorii na 2200 korunách. Jídlo, ubytování, dopravu a vše okolo si musheři zařizují sami. Je to tedy sport pro opravdové srdcaře, kteří mnohdy do svého koníčku investují nemalé peníze a spousty volného času.

Nedoceněnost tohoto sportu je znát i na cenách pro vítěze, kdy k medaili samotné dostali naši evropští mistři jen dva kusy pamlsků k prvnímu místu, místní marmeládu k místu druhému a k místu třetímu ovocný džus. Proto jsou všichni závodníci rádi za své sponzory jako jednotlivci, za podporu klubu a asociace, která se jim dostává, leč mnohdy v minimální podobě.

Umístění českých reprezentantů…

Roman Habásko, kategorie MD-A1 – 1. MÍSTO

Milan Plšek, kategorie MD-A1 – 2. MÍSTO

Milan Šindelář, kategorie MD-A1 – 4. MÍSTO

Lucie Müllerová, kategorie MD-B1 – 1. MÍSTO

Jan Kotiš, kategorie MD-B1 – 2. MÍSTO

Dana Koňáková, kategorie MD-C1 – 1. MÍSTO

Václav Zetek, kategorie B1 – 6. MÍSTO

Jiří Stejskal, kategorie B1 – 7. MÍSTO

Roman Zasadil, kategorie C1 – 5. MÍSTO

Eva Fialová, kategorie Velo-1 – 3. MÍSTO

Petra Lovasová, kategorie Scooter-1-2 – 2. MÍSTO

Zdena Dušková, kategorie CC2 – 2. MÍSTO

Tereza Zasadilová, kategorie CC1/CC1J – 1. MÍSTO

 

Markéta Bělíková

Foto:     Markéta Bělíková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->