Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

MDR1 versus parazitika

Máte doma kolii nebo australáka? Pozor na antiparazitika!!! Slyšeli jste už někdy o tom, že určitá plemena psů mohou v souvislosti s onemocněním MDR1 ohrožovat na životě některé druhy antiparazitik? Pokud je to pro vás novinkou, věnujte pozornost následujícímu článku.


MDR1 versus parazitika
VETCENTRUM Duchek, s. r. o. 24.4.2023 1264x Veterina

Nejdřív si vysvětlíme, co gen MDR1 vlastně je. MDR1 (Multidrug Resistance Protein) je gen, který kóduje bílkovinu jménem P-glykoprotein. Ta zajišťuje odvádění léčiv z mozkomíšní tekutiny, tedy z mozku do krve. Mutace blokuje tvorbu P-glykoproteinu a podané léčivo se v mozku hromadí až do toxických úrovní. Dominantní gen MDR1 je dědičný. Pokud ani jeden z rodičů nemá mutovaný gen MDR1, pak mutace na potomka nepřechází.

Co mutace MDR1 způsobuje a jak se projevuje?

MDR1 versus parazitika

V praxi tato vada způsobuje přecitlivělost až neurotoxický účinek některých léků a to zejména antiparazitik. Podání těchto léků je pro psy s mutací genu MDR1 smrtelně nebezpečné.

Nevhodné látky působí neurotoxicky a vyvolají neurologické potíže, jako jsou poruchy koordinace, pohybu, chvění, zvracení, dezorientace, ochrnutí a následně smrt. Pokud u psa dojde k reakci, stav nelze léčit, jedná se o otravu neurotoxinem. Příznaky lze pouze zmírnit, ale výsledek je velmi nejistý a závisí na velikosti zvířete a množství požité látky.

Pokud u psa dojde k reakci, stav nelze léčit, jedná se o otravu neurotoxinem. Příznaky lze pouze zmírnit!

Jaká plemena trpí mutací genu MDR1?

MDR1 versus parazitika

Nejčastěji se s mutací MDR1 spojují kolie a její příbuzní, ale obecně jsou postižena pastevecká plemena, včetně jejich kříženců. Níže je uveden seznam plemen, která často trpí mutací MDR1 a procentuální výskyt v populaci (dle studie Washington State University).

Kolie (až 70% populace)

Dlouhosrstý vipet (65%)

Australský ovčák (50%)

Miniaturní australský ovčák (50%)

McNab ovčák (30%)

Silken Windhound (30%)

Anglický ovčácký pes (15%)

Šeltie (15%)

Německý ovčák (10%)

Border kolie (5%)

Starý anglický ovčák (5%)

Bobtail (5%)

Bílí švýcarští ovčáci a další plemena

Kříženci výše zmíněných plemen

Má se za to, že vada se rozšířila z jediného psa, který žil ve Velké Británii kolem roku 1800.

Jaké léky jsou nebezpečné?

MDR1 versus parazitika

Existuje mnoho účinných látek, které jsou nebezpečné pro psy s mutací MDR1 genu. Níže je uveden seznam těchto látek vč. příkladu léků s jejím obsahem, které se nesmí podávat psům s mutací genu MDR1 nebo rizikovým plemenům s neznámým stavem MDR1 genu. Ideální je vyšetřit psa rizikového plemene genetickým testem viz níže.

Antiparazitika:

Milbemycin – Milbemax tablety

Moxidectin – Advocate spot-on

Selamectin – Stronghold spot-on

Ivermektin – např. Ivomec, Biomec

Emodepsid - Profender

Doramectin – např. Dectomax

Analgetika, sedativa:

Acepromazine – Tranquigel gel

Butorphanol – Nalgosed, Torbugesic, Alvegesic, Butomidil

Cytostatika, antibiotika:

Vincristine, Vinblastine

Paclitaxel, Doxorubicin

Erythromycin, Actinomycin D a další

Lidské léky:

Loperamide – Imodium tablety/tobolky

Apomorphine - Decepton

Ondansetronum – Ondansetron Kabi

Katalyzátorem prvního testování MDR1 byl Ivermektin (u nás známý jako Ivomec). Většina farmářských psů jsou pastevecká plemena, veterináři jim podávali injekční Ivermektinu proti parazitům, protože byli velmi náchylní k nakažení. Když se vyskytlo větší množství psů s neurologickou reakcí, začala se hledat příčina.

Pozor u psů v kontaktu s koňmi a hospodářskými zvířaty!!!

Pokud je váš pes pohybuje v blízkosti koní nebo hospodářských zvířat, dejte pozor, aby po odčervení neolizoval sliny odčervených zvířat, nepožíral žádné výkaly, ani se nedostal do kontaktu se zbytky léků. Výkaly obsahují zbytky léčiv a jejich pozření může být pro psa s mutací MDR1 smrtelně nebezpečné.

Jedinou možností, jak zjistit, zda je váš pes v riziku, je testování. Jedná se o genetický test prováděný z krve nebo ze slin, který lze provést v jakémkoliv věku (kromě kojených štěňat) a je platný po celý život psa!

Testování mutace

MDR1 versus parazitika

Jedinou možností, jak zjistit, zda je váš pes v riziku, je testování. Jedná se o genetický test prováděný z krve nebo ze slin, který lze provést v jakémkoliv věku (kromě kojených štěňat) a je platný po celý život psa. Na test se můžete objednat do naší veterinární nemocnice. Test posíláme do akreditované laboratoře. Vyšetření pak přinese jeden ze tří možných výsledků, kdy N = negativní a P= pozitivní:

N/N - nemají mutaci genu MDR1 a ani nejsou jeho nositeli. Tito psi by neměli vykazovat známky přecitlivělosti vůči uvedeným lékům.

P/P - mají homozygotní mutaci genu MDR1 a budou ji přenášet na své potomky. Tito psi mohou vykazovat neurologické příznaky vedoucí až k úhynu.

N/P - jsou nositeli heterozygotní mutace genu a mohou ji přenášet na své potomky. Mohou vykazovat citlivost a jsou tedy ohroženi vznikem neurotoxické reakce po podání uvedených léků.

MDR1 versus parazitika

Pozor na výsledky vyšetření s označením +/+ a -/-, kde dávejte pozor na legendu k uvedeným značkám, tedy zda + znamená pozitivní (mutace přítomná) nebo naopak normal, tedy bez mutace. Mezinárodní systém v tomto označování není jednotný!

Informace o genu MDR1 pro vás může být důležitá nejen z hlediska zdraví vašeho psa, ale také pokud plánujete štěňata.

VETCENTRUM Duchek, s. r. o.

Foto: VETCENTRUM Duchek, s. r. o., Martina Irglová, Pixabay

https://www.vetcentrum.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->