Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

MASÁŽE

Masáže jsou považovány za jednu z nejstarších terapií. Nejstarší písemná zmínka o použití masáží pochází už ze starého Egypta. V rehabilitaci zvířat hraje uvolňování svalů velkou roli a masáže jsou skvělým prostředkem k odstranění svalového napětí, úlevě od bolesti a zlepšení celkové pohyblivosti.


MASÁŽE

Jak probíhá masáž u psa?

Zkušený pes masáže doslova vyhledává, protože je to procedura velmi příjemná. Při první návštěvě pejska je ovšem třeba seznámit ho s polohováním a s manipulací, aby si terapii mohl co nejlépe užít, neměl strach, a tím pádem efekt masáže bude o to lepší. Pomocí mírného tlaku, různých trakčních a kompresních technik pro měkké tkáně pohybového aparátu podporujeme krevní oběh a uvolňujeme svalová vlákna. Při správně provedené masáži se může prokrvení zvýšit až o 40%, odplavují se metabolity z tkání. Masáží v první řadě zmírňujeme svalovou bolest, odstraňujeme svalové blokády, uvolňujeme napětí tkání, tedy nejen svalů, ale i fascií, kůže a podkoží. Masážemi tedy také přispíváme k urychlení regenerace. Působíme i na nervovou soustavu, protože klidně vedená masáž působí tlumivě na část nervové soustavy (sympatikus), a toho se často využívá u agresivních či bázlivých psů, kteří se po pár minutách masáže dokážou příjemně uvolnit a nechat sebou manipulovat. Je prokázán pozitivní psychický efekt, do těla se vyplavují endorfiny, uvolní se svalové napětí.

Postupem času se rozvíjely techniky a metody provedení samotné masáže. V humánním odvětví existují stovky masážních metod. Masáže u psů mají pozitivní vliv na organismus, stejně jako u lidí, proto se většina hmatů přebírá z humánní sféry masáží.  

Základní rozdělení masáží u psů:

Relaxační masáž

Relaxační masáž můžeme provádět prakticky kdykoli. Může být použita jako úvodní masáž před následnou jinou masážní technikou nebo v ideálním případě jako masáž komplexní. Podstatou této masáže je uvolnění svalů, prokrvení organismu, podpoření látkové výměny. Celkově pozitivně působí na pejska, a tak relaxační masáž doporučujeme i hyperaktivním psům, které chceme zklidnit nebo naopak bázlivým psům, u kterých chceme navrátit důvěru v člověka.

Při této masáži využíváme lehký tlak, dodržujeme pravidelný rytmus. Dochází k hluboké relaxaci a uvolnění, k relaxaci měkkých tkání, odstraňuje svalové napětí.

Rehabilitační masáž

Rehabilitační masáže jsou součástí terapie u psů v rekonvalescenci po úrazech, operacích pohybového aparátu. Rehabilitační masáž se nemusí nutně věnovat celému tělu, lze ji použít jen lokálně, např. na operovanou končetinu. Rehabilitační masáž je obvykle doplňkem pro aquaterapii, využívá se mnoho masážních technik, pomocí kterých řešíme často zkrácené nebo ochablé svaly, spoušťové body (trigger point).

Zahřívací či sportovní masáž

Úkolem této masáže je připravit svaly na výkon. Sportovní masáž svaly prohřeje, prokrví. Obzvláště důležité je prokrvení  pro svaly, které budou v zátěži, aby mohl fungovat na sto procent. Krev do svalů přinese potřebný kyslík a živiny. Prohřátými svaly předcházíme svalovým poraněním. Masáž provádíme rychlými tahy, působíme tím i na oběhovou i nervovou soustavu, proto by měla být sportovní masáž rychlá a krátká. Masírujeme celými dlaněmi končetiny a krk rychlými tahy.

Tuto masáž mohou majitelé praktikovat před každým zvýšeným fyzickým výkonem psa, např. závody, trénink,…

Na masáže by neměli docházet pejsci, kteří trpí akutním zánětem, horečkou, infekčním, kožním nebo onkologickým onemocněním, březí nebo háravé fenky.

V příštím vydání se dozvíte o balančním cvičení pro psy.

Foto: Kateřina Šponarová a Slávek Sekanina

 

Kam dál ...