Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Máme tady Štědrý den!

Neříkejte, že už jste se také netěšili na Štědrý den! Stejně by vám to nikdo nevěřil! A jestlipak víte, jak ho se svými pejsky tráví někteří z nás v redakci, naši autoři a milí spolupracovníci. Pár z nich jsme se na to tedy zeptali…


Máme tady Štědrý den!
red. 24.12.2019 4634x Zima, Vánoce a Silvestr 2019

„Už aby přišel Ježíšek“, přeje si většina dětí už od samého rána. A copak jim asi večer přinese? Co ale dělají do té doby? Sledují pohádky, ujídají cukroví nebo jdou raději s rodiči někam na procházku? A třeba i se psem? A co děláte vy? Ještě nevíte? Třeba vás inspirují odpovědi na dvě zvídavé otázky, které jsme položili těm, které již dobře znáte ze stránek našeho kynologického magazínu.

My se ptáme, vy odpovídáte!

  1. Prozradíte našim čtenářům, jak právě vy trávíte nebo budete trávit se svým psem Štědrý den?
  2. Kupujete vánoční dárky i svému čtyřnohému kamarádovi a co obvykle dostává?

Vánoce jsou svátky klidu a míru...

Máme tady Štědrý den!

...možná, ale jak pro koho? U nás od doby, co máme děti, se na Štědrý den vše točí hlavně kolem nich. Možná to máme i tak trochu postavené na hlavu. Momentálně se naše domácnost skládá z pěti psů a dvou dětí. Máme dvě velké kníračky Narnie a Blackie, německou ovčandu Arwen a dva čivaví důchodce Pepu a Koráda. Dříve pro mě bylo důležité jít se psy ven, udělat si nádhernou procházku a pak se krásně fotit u vánočního stromečku. Celý den jsem vždy řešila, jak si ti moji psi rozbalí své psí voňavé dárky. I když to byl scénář každý rok stejný... Dnes je vše trochu jinak! Protože mám děti ještě dost malé, bydlí velcí psi venku. Ne, že by k nám nesměli, ale je lepší pro klid můj a bezpečí jejich, aby byli tam. Vánoce s námi tedy naplno tráví naši dva čivaví důchodci, jejichž heslem je: „Co neukradneš – nemáš“, a tak se neostýchají potajmu vlézt i na stůl či spícímu člověku do pusy, avšak nejlépe se kradou mlsky dětem rovnou z ruky. Ale teď vážně. I když pro nás ženy je Štědrý den plný práce, čas na své psy si vždy udělám. Rozhodně neschází štědrodenní procházka plná her, házení míčků, schovávaní se a lumpáren. Děti nás vždy doprovázejí, a tak není o legraci nouze. Po procházce a odpočinku čeká i na mé psy štědrovečerní večeře, která je ale rozumně nastavena v souladu s jejich zdravým jídelníčkem. Až na ty čivavy, protože ty jeden neuhlídá...

 

A co psům pod stromeček? Já už nyní psům pod stromeček dárky nedávám. No, vlastně dávám, ale jsou to dárky, ze kterých těžím hlavně já. Takže to jsou oboječky, vodítka, míčky nebo cedulky na stopy – ty mi holčičky stále někde nechávají (smích). A letos se to nese ve znamení nových oboječků. Mám tři fenky, takže bude růžový pro Narnii, červený pro Arwenku a fialový pro Blackinku. Už se těším, jak jim to bude slušet. A co dostanou čivaví kluci? Asi dietu (smích). Ale co bych opravdu chtěla, je pořídit si společnou fotku (celá rodina i se psy) u vánočního stromečku, jenže zde bych potřebovala trochu toho vánočního kouzla...

 

Vážení přátelé, přeji krásné a ničím nerušené svátky jak čtyřnohým, tak i dvounohým členům vašich rodin. A hlavně ať vše přečkáme ve zdraví. Krásné Vánoce...

 

Iveta Panýrková

Šéfredaktorka eCanis

CHS Mar-Ive from Bohemia


 

Štědrovečerní kouzlo…

Máme tady Štědrý den!

Jako vždycky... Dopoledne se budeme dívat na pohádky (z postele), v poledne si uděláme procházku k Vltavě a přes Vyšehrad domů a pak už jen budeme smažit řízky, svátečně prostírat stůl, upíjet domácí vaječňák, poslouchat koledy a užívat si takové to štědrovečerní kouzlo s rodinou a pejsky a stromečkem a všude budou svítit svíčičky... Jééé, já už se těším!

 
Rubínka Chelsea bude u nás první Vánoce, a jestlipak objeví pod stromečkem svůj balíček? Dostanou oba psí dobroty na kousání, dědoušek Alfík sáček dietních piškotů a malá asi nějakou hračku s pravou kožešinou, když je tedy ta lovka. A po večeři půjdeme všichni ven počítat stromečky za okny. To je taková naše rodinná tradice. Soutěžíme, kdo jich uvidí nejvíc, ale s vnukem je to těžké soupeření, protože má paměť jako slon a ví už, za kterým oknem vloni a předloni stromek svítil. Budeme se potkávat s ostatními pejskaři a přát si krásné Vánoce a hlavně to zdraví. Alfík se bude naparovat ve svém oblečku se skotskou kostkou před slečnami, tedy ony jsou skoro všechny kastrované, ale to mu vůbec nepřekáží, aby si to užil; a co bude dělat naše zrzka, tak to nevím, asi kulit oči na tu krásu.
Veselé Vánoce všem!

Míša Čermáková

Chovatelka kavalír King Charles španělů,

mezinárodní rozhodčí z exteriéru

CHS Zlatý kavalír


 

Dvojitá oslava na Štědrý den...

Máme tady Štědrý den!

Tak u nás se slaví hned dvakrát. Na Štědrý den má nejstarší dcera narozeniny. Takže v poledne se sejde celá rodina včetně pejsků. Dohromady je psů pět, moji dva – bordeauxská doga Corry a bruselský grifonek Gaia, synův leopardí pes Ahura, dceřin Jack Russell Bibi a pes jejího přítele staford Breda. Máme slavnostní oběd, i pejsci dostanou něco výjimečného. Předáme si zabalené dárky, dobře se bavíme. Psi řádí okolo nás. Když všichni odejdou, tak já si s holkama schrupnu, abychom měly sílu na večer. Pak jdeme na velkou procházku na náměstí ukázat jim velký vánoční stromeček. Cestou zpět jim vykládám, co asi dostanou. Hodně rozumí, protože s nimi často mluvím. Okolo šesté rozsvítím stromeček a postupně jim rozbaluji dárky. Je jich hodně ode mne i mých tří dětí.

 

A co moje dvě psí holky dostávají? Pelíšky, deky, obojky, vodítka, hračky, kleště na drápky, psí piškotky v giga balení…

 

Jana Poláková

(autorka portrétu plemene bordeauxská doga na eCanis)

CHS Sensuels bordeaux


 

Prostě Vánoce se vším všudy!          

Máme tady Štědrý den!

Štědrý den u nás vypadá asi jako v každé psí i nepsí rodině, prostě kvapík (pesani statečně sekundují z pelechů, pečlivě sledují, zda někomu něco dobrého  náhodou neupadlo...), po obědě následuje minimálně  dvou až tříhodinová procházka po horách, aby se pesani proběhli a večer byli v klídku. Večeře psí, samozřejmě také slavnostní se podává těsně před tou lidskou, aby nám nezáviděli (smích). Stromeček už je nijak nezajímá, ozdoby jsou nejedlé, světla rovněž a bonbóny z kolekce jsou dostatečně vysoko (celý stromek je vyvýšený a pro jistotu zajištěn upoutáním, máme totiž ještě kocoura akrobata).

 

Vánoční dárečky pesanům kupujeme. Amik (americký bezsrstý teriér) dostane nové oblečení, aby byl i v novém roce fešák a nějakou pískací hračku, která vždy velmi záhy dopíská, neb zbavit ji pískátka je oblíbenou teriéří disciplínou (smích) a jsou v ní opravdu úspěšní. Puntíkům (dalmatinům) pak Ježíšek nadělí jejich oblíbená bavlněná přetahovadla a jako mňamku  frolíky . Prostě Vánoce se vším všudy (smích).

 

Dagmar Coubalová

(autorka portrétu plemene dalmatin na eCanis)

CHS Dalmadami


 

My si to opravdu užíváme!

Máme tady Štědrý den!

Štědrý den se u nás nese ve znamení velké prochajdy, pokud možno na sněhu. Večer nám pak dárky zpod stromečku aportuje naše nejstarší fenka Flare.

 

Dárky (zabalené bůvolí kosti) si každý z našich psů najde sám. Ovšem největší radost mají, když mají možnost si je sami rozbalit, respektive rozcupovat balící papír.

 

Iveta Katrevová

Chovatelka zlatých retrívrů

CHS Krásná Lukrecia


 

Nejdřív práce, potom zábava!

Máme tady Štědrý den!

Letos máme již od rána naplánované obrany, a potom procházku. A slavnostní večer v rodinném kruhu, kde samozřejmě nesmí nikdo chybět. To znamená, že psi budou všichni s námi společně u štědrovečerního stromku.

 

Zajisté, že pod vánočním stromečkem si u nás najde každý své dárky. Budou to psí dobroty a také hračky.

 

Alice Zelinková

Reprezentantka ISPU World Championship 2019

CHS Tarr-Winn


 

Tak trochu jiné vánoce...

Máme tady Štědrý den!

Na Štědrý den chodíme pravidelně s celou smečkou na čundr. Většinou spíme někde v lese, daleko od města, lidí a vánočních oslav. Spaní v přírodě v péřovém spacáčku. Naše čtyřnohá holanďanka Annie má ultra teplý zimní obleček a stejně se většinou hrabe do mého spacáku – obvykle vyměknu a na kousek ji tam pustím.

Vánoční dárky kupuju jen nejbližším přátelům, mému příteli (ač Vánoce neslavíme, dárky z lásky si dáváme celoročně) a „čtyřnoh“ od nás dostane nejvíc, co jí můžeme dát a to je společně strávený čas. Na celodenní procházce v lese, v noci ve spacáku a ráno jsme pak všichni očouzený od ohně a dohromady snídáme. No, trochu jí na Vánoce přilepším, většinou vývarem nebo vařeným masem, které nemá až zas tak často.

 

Bc. Kateřina Šponarová

První pomoc psa

Kam dál ...