Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Určitě jste už přišli na to, že němečtí špicové jsou prostě úžasní. A těšíte se už na další rozhovor? Tak je tady! A tentokrát se zaměříme na ty malé, kteří se hodí téměř do každé rodiny! Pojďme se tedy s nimi blíže seznámit!


Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Německý špic malý je přesně tím, co hledala Světlana Dittrichová, chovatelka, jejíž chovatelská stanice nese krásný název z Moravského vikýře, a jak sama říká, klade důraz na barvu black and tan. A jak se to vůbec dá naplánovat, aby nám vyšla právě tato barvička? A nejen o tom je naše dnešní povídání. Dittrichovic smečka vás tedy srdečně vítá...

Paní Dittrichová, jste uznávanou chovatelkou malých špiců. Proč jste zvolila zrovna tento velikostní ráz, když je mezi špici tak pestrý výběr?

Po téměř patnácti letech chovu jezevčíků jsem začala hledat nelovecké plemeno a podmínkou bylo, že to musí být pes malý, akční a chlupatý. Z několika předem vybraných ras nakonec padla konečná volba na malého špice.

Existuje třeba nějaký jiný typ špice, po kterém ještě třeba pokukujete?

Ne. Myslím, že jsem se trefila hned napoprvé. Malý špic je přesně tím, co jsem hledala. Splnil všechny moje požadavky, jak po exteriérové, tak i po povahové stránce.

Se špicem můžete dělat úplně všechno, proto je to pes vhodný pro všechny!

A z jakého důvodu jste na začátku vlastně zvolila jezevčíky a měla jste i nějaká jiná plemena?

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Jiná plemena jsem neměla. S jezevčíky začala má chovatelská kariéra, tenkrát jsme vybírali s manželem jako praví začátečníci. Manžel jako dítě jednoho černo páleného jezevčíka měl, a tak jsme si pořídili první fenku, černo pálenou jezevčici. O chovu čistokrevných psů jsem tenkrát nevěděla vůbec nic. Začátky jsem ale měla lehké, měla jsem totiž obrovské štěstí na báječné chovatele, kteří mi velmi pomohli. Je pravdou, že chov jezevčíků a špiců je něčím naprosto odlišným, jak povahou, tak i podmínkami k chovnosti.  A protože s jezevčíky je to velmi složité, co se loveckých zkoušek týče, hlavně pro ne-myslivce jako jsem já. Tak jsme právě začali s manželem po letech uvažovat o změně.

Pojďme ale zpět k malým špicům. Kolik jich nyní máte a prozradila byste nám o nich něco málo? 

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Tak momentálně naši smečku tvoří osm psů „domácích“ a dva psi „detašovaní“. Na vysvětlenou, do chovu jsem zapojila i mou straší sestru a ta již má fenku a pejska u sebe doma. Chová pod mou chovatelskou stanicí, je to takový rodinný podnik. A domácí partu tvoří tři pejsci a pět fen. Psa mám jednoho z ruského Petrohradu, druhého z českého Tábora a jako nováčka jsme letos uvítali třetího do party z moravské Kroměříže. Fen mám pět. Bylo jich šest, ale má první špiclinka bohužel v sedmi a půl letech zemřela na selhání srdce. Po ní se mi dodnes stýská, byla to báječná holka. Zbytek smečky tvoří dvě důchodkyně, dvě fenky v produktivním věku a jedna psí puberťačka, všechny jsou z České republiky. 

Čemu se se svými psy věnujete a proč?

Já jsem výstavní typ. Ale nejsem takový ten vystavovatel, který musí být za každou cenu všude, to ne. Výstavy si vybírám, mám oblíbená místa u nás i v zahraničí. Dobrý výsledek vždy potěší, ale už jezdím i pro tu atmosféru, přátele a zážitky.

Je něco, co vás v chovu špiců trápí?

Promíchávání rázů. Že se v minulosti přerostlí pomové pustili mezi malé špice. Opravit to už bohužel nejde. A spousta malých špiců dnes nevypadá po stránce exteriéru tak, jak by měla. Jinak se toto plemeno chová báječně. 

Odchovat pěkně vybarvené štěně špice v barvě black and tan není vůbec jednoduché!

Na svém webu uvádíte, že se zaměřujete na chov barvy black and tan. Co vás k tomu vede?

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

To je moje životní nejoblíbenější barva. Jezevčíky jsem chovala převážně v této barvě. U nich se tomu říká černá s pálením. Tam to šlo jako po másle. To u špiců jsem trošku narazila. Odchovat pěkně vybarvené štěně špice v barvě black and tan není vůbec jednoduché. Většinou se narodí ze spojení, kde to nečekáte a tam, kde do toho vkládáte velké naděje, se vám takové nenarodí. Je to taková „genetická válka.“ Ale musím říct, že proti jezevčíkům, kde jsem barvu věděla vždy před narozením štěňat, tak u špiců je to jako s kinder vejci.  Máte prostě fenu s překvapením a jen se těšíte, co se vám to narodí za barvičky, a to mě upřímně baví.

U špicům máte prostě fenu s překvapením a jen se těšíte, co se vám to narodí za barvičky, a to mě upřímně baví!

Kterého úspěchu si u svých psů či odchovů nejvíce ceníte?

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Tak u těch, co mám doma. je to výstavní výsledek našeho psa, když na NVP v Olomouci vyhrál celou skupinu s oceněním BIG I. To jsem byla šťastná. A u mých odchovů to bude pejsek, který se o prázdninách pokusí složit asistenční zkoušku. Je to náš odchov ve spolku Šťastný pes – hendikep a bude asistenčním pejskem pro jednu nemocnou paní. Už teď jsem na něj velmi hrdá, že se na zkoušky dokázal připravit. A pokud v srpnu složí zkoušku, budu tou nejšťastnější chovatelkou na světě.

Řekla byste nám, pro koho je malý špic podle vás vhodný?

Tak to je velmi jednoduchá odpověď. Pro všechny. 

Jaké aktivitě se s ním dá věnovat?

To je právě ono. Se špicem můžete dělat úplně všechno, proto je to pes vhodný pro všechny. Bude s vámi celý život v paneláku lenošit na gauči a stejně tak s vámi zdolá všechny kopce v okolí. Bude si hrát s dětmi, hlídat pozemek, asistovat v kuchyni, dělat psí sporty. V domě, na zahradě, v bytě, na chalupě, prostě všude, kde budete s ním, bude on rád.

Špicové mají dost bohatou srst. Na internetu často vidím fotografie tzv. dredíků v srsti. Je tedy tento pejsek náročný na údržbu svého krásného kožíšku?

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Ano i ne. Malí špicové mají rozdílné chloupky. Mám štěstí a mám doma dvě fenky, které vyčešu na jaře a na podzim, a to je vše. Ale také mám pejska, kterého češu každý měsíc a dredíkům se stejně nevyhneme. To je právě následkem „pomíčků“ v rodokmenu. Lépe to vypadá na oko, ale práce je s tím víc. Já, když jsem si špice vybírala, tak jsem byla přesvědčená, že je to bezúdržbový pes, ale to jsem se spletla. Starat se musíte. Na druhou stranu špic nenadělá nepořádek v domě, sem tam se valí obláček chlupů po podlaze, ale jinak na úklid je to naprosto nenáročné. 

Co zdravotní stránka? Existuje něco, na co plemeno vyloženě trpí?

První, co mě napadlo, jsou zuby, to je bolest malých špiců, zubní kámen. Někdy si říkám, že si otevřu kamenolom. Taky je to pes od psa, někteří mají zoubky jak perličky i v pozdním věku, jiní mají hold smůlu. Já mám tedy doma většinu těch, co na zubní kámen trpí dost i přes snahu zmírnit to různými preparáty. Pak jsou to samozřejmě kolena. Ale řekla bych, že naše česká populace tím tolik zatížená není. Našim hafanům kupuji vitamíny na klouby a všichni jsou pohybově naprosto v pořádku. Jinak to nejsou žádní lazaři, spíš naopak.

Jaké jsou vlastně nyní podmínky pro zařazení do chovu?

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Standard se řídí německými předpisy. Loni vyšla nová verze. Je k nahlédnutí jak na stránkách klubu, tak i na stránkách ČMKU. Rázy se dělí podle kohoutkové výšky. Pak je tu podmínka zubů, nesmí být předkus. Potom fontanela musí být uzavřena, u malých špiců to tolik nebývá, ale lebeční švy se musí hlídat. Dále jsou to barvy. Ne všechny mohou do chovu, zakázaná je třeba merle barva. A vyšetření na luxaci pately a test DNA. Po technické stránce je to velmi jednoduché. Jeden den vyrazíte a strávíte na bonitaci. Ty jsou pořádány jak na Moravě, tak i v Čechách. Tam je přítomen laborant genetické laboratoře na odběr DNA, také pan veterinář na vyšetření patell a pak bonitační komise, která vám k pejskovi vystaví bonitační kartu s popisem daného jedince. Na základě všech těchto zjištění pak pejsek do chovu zasáhne nebo ne.

Když si někdo hodlá malého špice pořídit, na co by se měl zaměřit či na co se připravit?

Malý špic je přesně tím, co jsem hledala!

Výběr psa je u všech plemen důležitým krokem. Budoucí majitel by měl vědět, do čeho se pouští. Štěně je náročné, pak psí puberta a plus mínus patnáct let věku pejska, a nakonec jeho stáří. U špiců bývá preferencí barva. Každá chovatelská stanice se zaměřuje na jiné barvy. Je dobré si předem vybrat a podle toho následně hledat. Žijeme v době sociálních sítí, a tak je jednoduché si zjistit informace a reference na chovatele. Základní výbavička bývá součástí předání štěňátka a většinou odejdete i se spoustou informací a s novými přáteli, kteří vám budou ochotni vždy poradit.

Na závěr se zeptám jednoduše: Máte nějaká přání pro vaše plemeno do budoucna?

Hlavně ať se nám příliš nezmenší chovná základna. Je důležité mít variabilitu ke spojování vhodných jedinců. A také přeji špiclíkům nové chovatele, vystavovatele a propagátory plemene. Bez nich to nepůjde.

Děkuji vám za rozhovor.

 

Foto: archiv Světlany Dittrichové

https://zmoravskehovikyre.webnode.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->