Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Malé, málo známé plemeno – kooikerhondje

Společenský, inteligentní, veselý, aktivní, temperamentní, učenlivý, dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý, sportovně založený psík velmi závislý na své rodině, který má rád vodu. To jsou asi nejvýstižnější vlastnosti tohoto plemene. A o kom, že to je řeč? No přeci o kooikerhondje. A o něm si popovídáme s paní Pavlínou Seyfriedovou.


Témata: chov psů
Malé, málo známé plemeno – kooikerhondje

Malé, málo známé plemeno připomínající možná voříška se zvláštním názvem kooikerhondje, popište nám o jakého jde psíka, jak vypadá?

Jedná se o malého až středně velkého pejska. Váhově se pohybuje přibližně mezi 9-14 kg, výška v kohoutku je dle standardu u fen 35-40 cm, u psů 37-42 cm. Srst je středně dlouhá, není třeba ji nijak upravovat, stačí občas vyčesat. Její dobrou vlastností je také to, že když se pes ušpiní, jakmile uschne, tak ze srsti vše snadno opadá. Barva je vždy stejná, oranžovo-červené, jasně ohraničené plotny na bílém základu. A na uších výrazné černé náušnice. Na hlavě by měla být jasně zřetelná bílá lysina, kolem očí však vždy hnědá.

 

Vypadá opravdu velmi sympaticky, jaká je tedy jeho povaha?

Stručně řečeno, kooikerhondje je společenský, inteligentní, veselý, aktivní, temperamentní, učenlivý, dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý, sportovně založený psík velmi závislý na své rodině, který mívá rád vodu. Není tak temperamentní jako např. teriéři, ale není to žádný gaučový povaleč, bez problémů zvládne celodenní výlety, běhy u kola, pohyb vždy ocení. Je však třeba ho zaměstnat také psychicky – rád a snadno se učí nové povely a triky, baví ho např. psí hlavolamy. Při správné socializaci nemá problém s malými dětmi ani jinými zvířaty.

Trpí nějakými dědičnými či jinými nemocemi?

Protože během války stavy kooikrů poklesly na pouhých 25 jedinců, stojí dnešní populace na této velmi úzké genetické základně. To mělo za následek vznik některých dědičných onemocnění. Není však třeba se ničeho obávat. Všichni chovní jedinci musí mít v pořádku 4 zdravotní testy, a to: luxace pately, vyšetření očí a 2 genetické testy z krve. Do chovu jdou tedy pouze zdraví jedinci a je prakticky vyloučeno, že by se u štěněte nějaké z těchto onemocnění objevilo.

 

Pro koho se hodí, jaké má neduhy a kterým psím sportům se tento psík může věnovat?

Hodí se pro všechny, kdo hledají psího kamaráda pro život. Vhodný není snad jen pro někoho, kdo hledá psa „gaučáka“, nebo naopak hlídače na zahradu do boudy. Kooikr je velmi společenský a velmi závislý na své lidské smečce, už proto není možné ho ponechávat samotného na zahradě nebo dokonce v kotci.

Z neduhů mě napadá snad jen jeho lovecký pud, ale to je velmi individuální záležitost, někteří jedinci ho mají poměrně silný, jiní ho nemají prakticky vůbec. Pokud se však odmalička s pejskem správně pracuje, nebývá s tím problém.

Hodí se na mnoho sportů, je to takový multifunkční psík.  Nejvíce se jich u nás věnuje agility, ale je tu i pár pejsků, kteří dělají dogdancing, obedience, flyball, dogfrisbee, nosework, coursing, dogracing, nebo se věnují canisterapii a podobně, opravdu jim jde skoro všechno!

Který chovatelský klub plemeno zaštiťuje?

Plemeno spadá pod KCHLS – klub chovatelů loveckých slídičů.

 

Jaké jsou podmínky chovnosti?

Do chovu mohou jít jedinci, kteří po roce věku splní všechny 4 zdravotní testy a absolvují 3 výstavy s ohodnocením nejhůře VD.

Podívejme se více na chov. Víte, kolik je v ČR jedinců, chovatelských stanic a kolik se odchovalo štěňat za loňský rok?

V ČR je aktuálně asi 170 jedinců. Odchováno zde bylo (k dnešnímu dni) již 35 vrhů v 13 chovatelských stanicích. Celkem 213 štěňat. Tato čísla meziročně rychle stoupají, podrobnou statistiku naleznete na našem webu.

Ano, vaše stránky www.kooikerhondje.info, jsou opravdu velmi zajímavé a obsáhlé. Popište nám je více.

Jsou to webové stránky plemene, které jsme si jako majitelé a chovatelé sami vytvořili. Tyto stránky prezentují vše o plemeni, dáváme si dohromady vlastní plemennou knihu, přehledy vrhů, a podobně. Já sama nemám žádnou oficiální funkci, zkrátka stránky vedu pro ostatní a spolupracuji přitom se všemi chovateli i poradkyní chovu. Proto máme v úvodu napsáno neoficiální...

 

Řekněte nám něco o jeho české historii (jak dlouho je v ČR, kdo přivezl prvního jedince, jak vypadal první vrh atd.)

V ČR se první kooikerhondje objevil v roce 2006 a to rovnou dvě fenky ze stejného vrhu, které nezávisle na sobě dovezli dvě chovatelky, paní Gabriela Bekrová a paní Markéta Grešíková. První vrh odchovala v roce 2008 paní Bekrová, narodilo se 9 štěňat.

Zajímavosti plemene? Rekordmani na výstavách či v psích sportech?

Nevím, jestli jsou přímo rekordmany, z výstav tu máme 12 pejsků s titulem Český šampion. Z psích sportů se u nás zatím prosazují hlavně v agility, máme tu dva A3 šampiony. Kooikři od nás se podívali i na European Open, nebo na Mistrovství světa.

Na stránkách klubu jsem nalezla zmínku o srazech kooikerhondje. Řekněte nám o nich víc.

Každý rok pořádáme pár srazů, většinou to bývá několikahodinová procházka. A vždy 1x ročně pořádáme tzv. Koomeeting – celorepublikové setkání. Ten bývá přes víkend, letos se bude konat na přelomu září a října. Na srazech se scházejí nejen majitelé a chovatelé kooikrů, ale i zájemci o plemeno, lidé kteří ho chtějí poznat. Tyto akce se vždy nesou ve velmi přátelském duchu.

Komu byste jej doporučila a jaké jsou nároky tohoto pejska na spokojený život?

Toto plemeno mohu doporučit každému, kdo hledá malého až středně velkého pejska jako kamaráda do života. Nezáleží, zda bydlíte v bytě nebo ve velkém domě se zahradou, zda jste mladý pár, rodina s dětmi nebo už v důchodu. Pokud kooikrovi dopřejete pohyb, nějaké to zaměstnání a hlavně Vaši společnost, bude šťastný.

Děkuji Vám za rozhovor

Foto: archiv Pavlíny Seyfriedové

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Ozdoba se jménem - Kost
Dodání do Vánoc
ZB000047-5
65
Ozdoba se jménem - Baňka
Dodání do Vánoc
ZB000047-2
65
Ozdoba se jménem - Tlapka
Dodání do Vánoc
ZB000047-3
65
Kam dál ...