Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Má lhasa jde se mnou do všeho!

Souhlasíte s tím, že ani malé společenské plemeno nemusí trávit celý svůj život jen na gauči nebo ve výstavním kruhu, ale může se dost dobře uplatnit i v různých kynologických disciplínách a ještě si to navíc dost užívat? A že taková může být i lhasa apso, vás určitě přesvědčíme v následujícím rozhovoru se sympatickou mladou dámou a paničkou fenky Klaudy v jedné osobě...


Má lhasa jde se mnou do všeho!

Pro Terezu Postulkovou je elegantní lhasa apso prvním vlastním a hlavně opravdu vysněným pejskem. Za sedm let společného života se svou fenkou ušly už velký kus cesty, popraly se s počátečními problémy a nedorozuměním a v současné době bez sebe nedají ani ránu. A k tomu jim navíc dělá radost pravidelná aktivita, konkrétně jsou to dva oblíbené psí sporty – dogdancing a agility. A právě o tom všem jsme si společně popovídaly.

Terezo, povězte nám nejprve, proč jste se rozhodla právě pro lhasa apso a co se vám na tomto plemeni líbí nejvíc?

Má lhasa jde se mnou do všeho!

Původně se nikdo z rodiny netvářil moc nadšeně, když jsem přišla s návrhem pořídit si pejska, ale netrvalo dlouho a začalo se přemýšlet, které plemeno by pro nás bylo ideální. A tak jsme si jednoho slunečného dne přivezli tu naši princeznu. Doma byl vždy pes, ale nikdy se s ním pořádně nic nedělalo a vše to začalo touhle malou fenkou. Na lhasách se mi líbí asi úplně všechno, ale nejvíce ta jejich chuť něco dělat. Celá rodina ji naprosto miluje a já už si neumím život bez lhasy ani představit.

Po svém boku máte moc šikovnou fenku. Mohla byste nás s ní blíže seznámit? 

Má lhasa jde se mnou do všeho!

Moje parťačka se jmenuje Claudia Cia Dar Tibetu, nejčastěji ji říkáme Klaudy, ale přezdívek má opravdu hodně. Mezi ty nejčastější patří například Cookie. Letos ji bude sedm let. Je to můj první pes, se kterým opravdu něco dělám. Podle toho vypadaly i naše začátky, kdy jsme k sobě nemohly najít cestu. Tu cestu jsme však našly a už bez sebe neuděláme ani krok. Klaudinka je typická lhasa, trošku paličatá, hodně aktivní, ale nevadí jí ani celý den strávený v posteli. Bohužel Klaudy měla pár špatných zkušeností se psy, takže ne s každým psem vychází úplně dobře. Když ale zjistí, že je nějaký pejsek fajn, začne si hrát a kontakt vyhledává. Na rozdíl od psů, lidi miluje všechny, a to děti i dospělé. Má velkou chuť do práce a tréninky ji hodně baví. Jde se mnou do všeho, ať už si vymyslím cokoliv.

Vím, že se věnujete i sportu. Co všechno tedy společně podnikáte a byl to původní plán nebo jste do toho „skočila“ až časem?

Chtěla jsem pejska jako parťáka a mým původním plánem bylo agility. Agility jsme ale běhaly jen chvíli a časem jsme se k němu pak zase vrátily. Nakonec se naší prioritou stal dogdancing, kterému se naplno věnujeme přibližně od roku 2018.

Dají se oba tyto sporty dělat se psem v plné srsti nebo to máte pořešené jinak? Kolik času vám vlastně zabírá její úprava?

Má lhasa jde se mnou do všeho!

Určitě dají, ale je to náročné na údržbu, protože potom pejsek nosí v srsti dárečky z tréninků. Pro nás je výhodnější stříhat. Svou fenku nechávám stříhat přibližně čtyřikrát za rok. Ostříhaná lhasa nevyžaduje tolik péče o srst, takže nám stačí občas pročesat především ocas a její huňaté tlapky.

Dogdancing jsem vždy trénovala sama bez trenéra!

Co vás přivedlo k dogdancingu a jak často trénujete?

Má lhasa jde se mnou do všeho!

Byla to vlastně docela náhoda, Klaudy svoje první „kousky“ uměla už jako štěňátko a bavilo ji učit se další, takže jsem hledala složitější a zajímavější triky a to nás zcela pohltilo. Dogdancing jsem vždy trénovala sama bez trenéra. Většinou trénujeme tři až pětkrát týdně. Na začátku mi hodně pomáhaly návody v knihách nebo na internetu a postupně jsem nacházela i vlastní způsoby a metody. Velkou inspirací na triky nebo sestavy jsou pro mě sociální sítě, kde sleduji české i zahraniční dogdancingové týmy.

Který trik nebo cvik vám dal v nácviku asi nejvíc zabrat?

V této době Klaudy umí přes sedmdesát triků. Pro nás jednodušší triky, jako jsou otočky, podávaní pacek nebo skok do náruče, se naučila opravdu hodně rychle. Složitější pro nás byly různé odrazy od těla, přeskoky přes ruce a výskok na záda apod. To vždy chvilku trvá a chce to trpělivost.

Hlavním cílem mých tréninků je, aby nás to obě bavilo a užívaly jsme si každou protančenou chvíli!

Kam směřujete svůj trénink a jak máte v tanci ještě další ambice, či cíle? 

Má lhasa jde se mnou do všeho!

V dogdancignu dávám přednost freestylu před heelworkem a ze zkouškových divizí se mi líbí i musical dressage. Hlavním cílem mých tréninků je, aby nás to obě bavilo a užívaly jsme si každou protančenou chvíli. V budoucnu bych si s Klaudy ráda zkusila nějaké větší závody, ale zatím to pouze plánuji.

Chodíte i na agility. Je podle vás lhasa apso vhodným plemenem pro tuto kynologickou disciplínu.

Agility neděláme nijak dlouho, ale Klaudy to opravdu baví, vždy se těší na trénink a nemůže se dočkat, až vyběhne mezi překážky. Na malé společenské plemeno je dost chytrá a na parkuru jí to jde. Lhasa je super parťák na agility, i když se samozřejmě najdou i vhodnější plemena pro tento sport.

Zajímalo by mne, která z překážek nebo pasáží vás obě nejvíce baví a s čím se na parkuru naopak trochu „perete“?

Klaudy hodně baví skákat, takže nejoblíbenější jsou skokové překážky. Hned na druhém místě jsou tunely. Naopak nám trošku dělá problém slalom, který si namísto plné rychlosti jen tak prokluše.

Plánujete v dohledné době také zkoušky nebo závody?

Chtěla bych určitě zkusit pár závodů v dogdancingu i agility, ale zkoušky pouze v dogdancingu. Zatím teda jen plánuji a uvidím, kolik toho stihneme.

Lhasa je hodně chytrá a učenlivá, rychle vše pochopí a také se rychle učí nové věci!

Ať už vezmeme dogdancing nebo agility, dalo by se říci, že je lhasa konkurence schopná v porovnání s ostatními plemeny, které jistě běžně potkáváte?

Řekla bych, že lhasa může být slušnou konkurencí, i když jsou pro psí sporty i vhodnější plemena. Na malé plemeno je to opravdu rychlý a vytrvalý pejsek. Lhasa je hodně chytrá a učenlivá, rychle vše pochopí a také se rychle učí nové věci. Když se k něčemu vrátíme po delší době, hned ví, co a jak má dělat. Také ji práce opravdu baví a chce se ji pracovat. Samozřejmě ale záleží na konkrétním pejskovi.

Jak svou fenku obecně motivujete k práci a čím jí uděláte asi největší radost?

Moje fenka preferuje pamlsky před hračkami, takže v trénincích hodně odměňuji a používám různé druhy pamlsků s větší i menší hodnotou. Také si před a po tréninku hrajeme a to Klaudy miluje.

O lhasách se říká, že jsou někdy trochu tvrdohlavé. Máte takovou zkušenost také?

Má lhasa jde se mnou do všeho!

To každopádně, když si tento chlupáč vezme do hlavy, že něco dělat nebude, tak to prostě dělat nebude a máte smůlu. My máme takovou vtipnou zkušenost např. z našich prvních zkoušek z dogdancingu. Nastoupila bez problémů, soustředila se, nádherně pracovala a to téměř bez chyby. Pak nastal ten zlom, v půlce sestavy se rozhodla, že tancování stačilo a budeme si hrát, takže celý zbytek sestavy pobíhala po celé ploše a nadšeně mě vyzývala ke hře. I když to je tvrdohlavé plemeno, tak je s ním aspoň velká sranda.

Co byste na závěr vzkázala všem, kteří si myslí, že toto plemeno patří jen na gauč nebo na výstavy?

Má lhasa jde se mnou do všeho!

Na závěr bych ráda vzkázala, že tento malý pejsek mi ukázal svět pejskařů a díky ní jsem objevila kouzlo psích sportů. Ukázala mi, že nezáleží na plemeni a ani velikosti, ale když se chce, dokážete všechno, po čem toužíte. Stačí jen chtít a jít si za svým snem.

Děkuji vám za pěkný rozhovor.

 

Michaela Weidnerová

Foto: archiv Tezery Postulkové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->