Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Lovec, hlídač i skvělý kamarád…

Přečetli jste únorový portrét plemene jedním dechem? A chtěli byste se o jämthundovi dozvědět i další informace? Máte možnost! Několik otázek jsme totiž položili i Martinu Plachtovi – zakladateli chovu švédského losího psa u nás.


Lovec, hlídač i skvělý kamarád…

Jämthund u nás opravdu není příliš rozšířeným plemenem, chovatelské stanice by se daly spočítat na prstech jedné ruky, a tak naše kroky logicky vedly k člověku, který k nám prvního jedince tohoto plemene dovezl, a v jehož chovatelské stanici se narodil i první vrh v České republice. Řeč není o nikom jiném než o Martinu Plachtovi z Lomnice nad Popelkou.

Pane Plachto, vy jste zakladatelem chovu švédského losího psa v České republice. Prozraďte nám tedy, jak dlouho už se u nás vlastně chová?

Letos na podzim tomu bude patnáct let.

Víme o vás, že jste žil nějakou dobu v zemi původu plemene, kde se tito psi využívají především na lov losů, ti se však v našich zeměpisných podmínkách téměř nevyskytují. Proč jste se tedy vy rozhodl právě pro jämthunda?

jämthund Ve Švédsku jsem byl celkem třikrát. Během mého druhého pobytu tam jsem dostal zprávu o úmrtí mého psa, kterého jsem musel nechat doma. A tak, aniž bych tušil, že v Česku žádný jämthund není, jsem si v roce 2003 pořídil štěně.

Jinak jämthund se ve Švédsku využívá k lovu všech větších zvířat, třeba i medvědů. Používá ho i armáda a policie. Je to velmi inteligentní a samostatný pes, který je schopen naučit se spoustě užitečných činností.

Severští chovatelé jsou, řekněme, velmi opatrní na výběr nových majitelů a než někomu svěří do péče své vymazlené  štěňátko, pořádně si ho prolustrují. Vám se ale podařilo získat si jejich důvěru, čím jste je přesvědčil, že jste ten pravý?jämthund 

Čím jsem je přesvědčil, nevím sám. Snad tím, že mně ani za cizince nepovažovali a věděli o mně, že se téměř neustále pohybuji někde v přírodě. S Rambem jsme ve švédských lesích strávili téměř rok. Navíc jsem jim vysvětlil, že u nás v Čechách losy sice nelovíme, ale že lovíme divoká prasata, která se postupně v českých lesích přemnožují. 

Importoval jste k nám postupně nejdříve psa a potom také fenu. Měl jste nějaké problémy nebo těžkosti s administrativou, registrací na plemenné knize, přijetím do nějakého klubu, či splněním třeba veterinárních podmínek?

Díky tomu, že mí psi neměli žádné vrozené vady, které by bránily jejich uchovnění, šlo vše hladce.

Jaký byl první chovný pár v České republice? Mohl byste nám svého Ramba a Lenu blíže představit?

jämthund Rambo byl skvělý kamarád, lovec i hlídač. Mohl bych o něm mluvit dlouho a jen v superlativech. Lena má stejné vlastnosti, pouze zkušeností z lovu v lese jen málo. Jinak jako štěně chodila lovit sousedovi slepice, bylo jich asi pět. Zajímavý byl ale způsob. Lena nikdy nepřeskočila plot ke slepicím, ale běhala a štěkala podél plotu a slepice vždy zpanikařily a některá z nich plot přeletěla sama.

Kolik odchovů spatřilo světlo světa ve vaší chovatelské stanici, jaký bývá průměrný počet štěňat v jednom vrhu, a jsou fenky dobré matky?jämthund 

V naší chovatelské stanici jsme odchovali celkem tři vrhy. Z nich odešlo k novým majitelům dvacet devět štěňat. Lena měla vzhledem ke svému plemeni spíše nadprůměrné počty štěňat. V prvním vrhu jich deset, z toho sedm životaschopných, ve druhém vrhu čtrnáct, z nich bylo živých jedenáct a ve třetím vrhu dokonce šestnáct, ale pouze jedenáct živých. Lena byla výborná a starostlivá matka. Zároveň ale přísně vedená hlasem přírody. Slabá štěňata dokázala prostě ignorovat a v hnízdě je nechtěla.

Asi nejtěžší je pro chovatele vybrat pro svá štěňátka vždy dobré majitele a zajistit jim tak spokojený celý život. Pro koho se podle vás švédský losí pes hodí a kdo by si to měl raději rozmyslet?

Budu používat název jämthund. Český název nemám moc rád, připadá mi zavádějící. Jämthund je vhodný pro lidi, kteří mají zkušenosti s pracovními psy a nejlépe jim i nějakou pravidelnou činnost dokážou dát. Ať už je to lov, hlídání nějakého objektu, stopování...

Rozhodně nepatří dlouhodobě do bytu bez dlouhých procházek, výcviku a pozornosti svého milovaného pána.

Jämthund je tedy pes, který potřebuje dostatečně zabavit a vybít si tak svou přirozenou energii. Čemu všemu se vy, ale i ostatní majitelé těchto psů v našich podmínkách mohou věnovat?

jämthund Vždy je dobré se věnovat nácviku těch věcí, které budete chtít, aby pes dělal. Bohužel v naší zemi nejsou tak rozsáhlé neobydlené plochy jako ve Skandinávii. Proto jämthund v Čechách musí strávit víc času na vodítku, než ve své domovině. Tito psi se dokáží skvěle orientovat v terénu a i když jsou daleko od svého pána, vědí, kde ho znovu najdou.

Vraťme se ale k vašemu pobytu ve Švédsku. Jak je tam plemeno rozšířené a v čem všem se život  těchto psů v jejich domovině liší od podmínek a možností tady u nás?

Jämthund je chován prakticky v celé severní Evropě. V Norsku (odtud je Lena), Švédsku (odtud byl Rambo), Finsku, Pobaltí, možná i v Rusku.

V současné době máte doma už jen dvanáctiletou Lenu, co plánujete dál? Možná další import? jämthund 

Uvidíme. V současnosti jsem plně zaměstnán svou rodinou a prací, na výchovu štěněte by mi už nezbýval čas. Ale když myslím na budoucnost, neumím si u nás doma představit psa jiné rasy. 

Co byste popřál těmto krásným psům do budoucna?

Přeji jim, aby se stále rodili lidé, kteří budou potřebovat jejich pomoc při své práci a společnost při odpočinku. A aby to byli lidé, kteří tráví život v přírodě a ne jen u počítače a televize.

Foto: archiv Martina Plachty

Doporučujeme z našeho e-shopu
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...