- MERCH eCanis
podpořte naší činnostJedna z cest, jak můžete naši práci podpořit a něco hezkého si u toho pořídit, je zakoupení našeho MERCHE. Moc děkujeme za vaše objednávky.
- Vybavení
pro psyZajímavá nabídka běžných i profesionálních kynologických potřeb od českých výrobců.
- Tiskoviny
kalendáře, knihy, ...Polygrafické materiály s kynologickou tématikou. Vzdělání není nikdy dost.
- Krmení
maso, pamlsky, ...Kvalitní krmiva, pamlsky či jiné doplňky od předních českých výrobců, které pečlivě vybíráme.
Partnerský eshop:- Úvod »
- Magazín »
- Články »Rady a návody»Ostatní»Letní dovolená. Vezmete pejska s sebou, nebo ho dočasně svěříte do dobrých rukou?
Letní dovolená. Vezmete pejska s sebou, nebo ho dočasně svěříte do dobrých rukou?
Souhlasíte s tím, že každý psí parťák je nejšťastnější ve vaší společnosti? V případě cesty do dalekých krajů však může být lepší volbou zanechat ho ve známém prostředí, v péči laskavého opatrovníka. Následující tipy vám určitě pomohou učinit v daný okamžik správné rozhodnutí.
K letním měsícům patří dovolená, cestování s poznávání nových míst. Je chvályhodné, pokud počítáte s tím, že si váš čtyřnohý společník bude užívat prázdninové radovánky s vámi – vaše společnost je pro něj největší odměnou. Myslete však i na to, že příliš horka a slunce pro něj znamená nadměrnou zátěž a uhlídat tu správnou míru bude jenom na vás.
V některých případech proto může být lepším řešením pejska dočasně svěřit rodině, přátelům či prověřenému psímu hotelu. Všechna pro a proti obou variant jsme probrali se Zuzanou Daušovou, zkušenou trenérkou a ředitelkou organizace Helppes – Centra výcviku psů pro postižené. Její rady vám jistě pomohou najít řešení, které bude příjemné pro vás i vašeho chlupatého kamaráda.
Bereme pejska s sebou
Letecké přepravní společnosti – a to pouze některé – vás na palubu pustí obvykle jen se zvířetem do hmotnosti osm kilogramů, větší psi jsou nuceni cestovat v nákladovém prostoru. Výjimku tvoří jen asistenční pes s řádným identifikačním průkazem. Není třeba rozvádět, že pobyt v temném a hlučném prostoru pro zavazadla pro psa znamená velkou míru stresu, proto se k této možnosti uchylujte jen v případě naprosté nutnosti – a to dovolená není.
Cestování autem je příznivější, musíte však sami zvážit, zda zrovna váš pes dlouhou cestu zvládne v pohodě. Dopřávejte mu časté přestávky na proběhnutí a hodně vody, v autě musí mít také dost místa a pohodlí. Nutností je bezpečná přeprava s použitím boxu nebo bezpečnostního pásu. V žádném případě pak psa nenechávejte v autě samotného, i kdybyste si chtěli jen na pár minut odskočit.
Cílovou destinaci své dovolené si s ohledem na psa důkladně proklepněte, abyste předešli pokutám, či dokonce nutnosti dovolenou předčasně ukončit!
Dopředu si prověřte, zda s přítomností psa souhlasí ubytovací zařízení, ať už hotel, penzion či kemp. Podmínky pro pohyb psů se liší také v jednotlivých zemích – některé státy EU například přísně zakazují vstup takzvaných bojových plemen, jejichž výčet není vždycky stejný. Samozřejmostí není ani pohyb bez vodítka po pláži. Svou cílovou destinaci si tedy důkladně proklepněte, abyste předešli pokutám, či dokonce nutnosti dovolenou předčasně ukončit.
Každé zvíře cestující do zahraničí musí mít identifikační čip, pas a platné očkování proti vzteklině. Požadavky na doklady i očkování se opět mohou v jednotlivých zemích lišit, předem jim proto věnujte velkou pozornost.
Péče o psa v horku
Jsou-li všechny náležitosti splněny, zbývá už jen správná péče o pejskovu pohodu. Pitný režim je ve vyšších teplotách naprostým základem a pes musí mít přístup k čerstvé pitné vodě neustále. V každém zverimexu seženete skládací misky, které můžete vzít všude s sebou společně s lahví vody. „Způsob stravy není nutné měnit, vhodné je pouze posunout dobu krmení na hodinu, kdy není velké horko,” radí Zuzana Daušová. „Zažívání totiž způsobuje zahřívání organismu, a to může být v letních vedrech náročné pro oběhový systém.”
Pokud jde o zvládání vysokých teplot, je pejskovou nejlepší ochranou jeho srst, která ho dobře izoluje. Stříhání dlouhosrstých plemen se proto rozhodně nedoporučuje. „U krátkosrstých psů, jako je například dobrman, které srst s podsadou nechrání, je dobré využívat chladící vestičky,” doporučuje Zuzana Daušová. „Psi bez srsti, což jsou třeba naháči, pak potřebují natírat kůži krémy s vysokým ochranným faktorem stejně jako lidé.”
Po koupeli v moři psa osprchujte sladkou vodou, neboť olizování soli by mu mohlo přivodit trávicí potíže. V neposlední řadě pečujte o psí tlapky, které mohou trpět chůzí na rozpálených površích. Preferujte procházky v přírodním terénu, v extrémních případech pak použijte kvalitní psí botičky.
Dopředu si vyhledejte reference na psí hotel, o kterém uvažujete, zajeďte se na místo osobně podívat a promluvte si s majiteli o průběhu hlídání!
Jedeme bez psa – kam s ním?
Rozhodnete-li se pejska nevystavovat stresu z dlouhého cestování a pobytu v exotické destinaci, máte několik možností. Tou nejlepší je pochopitelně jeho umístění u lidí, které dobře zná a s nimiž vychází, ať už jsou to přátelé nebo členové širší rodiny. V každém případě svého parťáka svěřujte pouze osobě, jíž stoprocentně důvěřujete, která má se psy zkušenosti a je schopna vašeho psa fyzicky zvládnout. Musíte si být rovněž jisti, že pobyt mimo domov zvládne i pejsek samotný. Nejlíp to zjistíte tak, že si s předstihem domluvíte hlídání na zkoušku, třeba jen na jednu noc.
Psích hotelů dnes existuje velké množství a ve většině z nich pracují zkušení chovatelé, kteří se o vašeho přítele dobře postarají. Dopředu si vyhledejte reference, zajeďte se na místo osobně podívat a promluvte si s majiteli o průběhu hlídání. Umístění do hotelu je každopádně třeba řešit včas, neboť v době dovolených je poptávka obrovská a kapacita omezená.
Osobě, které psa svěřujete, zanechte veškeré informace o jeho povaze, oblíbené stravě i zdravotním stavu, nezapomeňte ani na kontakt na svého veterináře, na nějž se pečovatel může v případě potíží obrátit. Většina hotelů nabízí možnost zasílání průběžných zpráv, fotografií nebo videí. Díky nim budete mít během dovolené jistotu, že váš kamarád nestrádá, a užijete si pobyt bez starostí.
Kateřina Kubíčková, Zita Lara
PR konzultantky
Foto: agentura bokem, s. r. o.
Doporučujeme z našeho e-shopuMERCH eCanisNovinkaKrásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.
ZB000796od 6 650 KčMERCH eCanisNovinkaPlastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.
SklademZB00050559 KčNovinkaKřupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.
ZB000462od 22 KčNovinkaVhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv.
ZB000458od 21 KčNovinkaDietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.
ZB000453od 26 KčNovinkaObojek SOFTYVyberte barvuOdolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.
ZB000096od 0 KčKvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.
ZB000299od 539 KčKam dál ...Nikdy by mě nenapadlo, že to s „vochechulí“ dotáhnu tak daleko...
Také už s napětím čekáte, co zajímavého se ještě tento měsíc dozvíte o ...
Rozhovory o plemeniStafordšírský bulteriér – ano, či ne a PROČ?!
Tak, a je to tu, poslední čtvrtek, který je věnovaný stafordšírskému bulteriérovi. A ...
Rozhovory o plemeni
▲ - Vybavení