Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Labrador v Americe ztrácí své prvenství

Zajímá vás, jaká jsou oblíbená plemena v ostatních zemích? A věděli jste, že v Americe byl více jak 31 let na vrcholu popularity labradorský retrívr? Teď ho ale o prvenství připravilo jiné psí plemeno.


Labrador v Americe ztrácí své prvenství
Marie Trauškeová 9.4.2023 1288x Zajímavosti

Každá země, ve které žijí nadšení milovníci psů, má i své psí favority. Jenže i popularita jednotlivých ras se logicky mění v závislosti na aktuální ekonomické situaci i užitkovosti toho konkrétního plemene. Pojďme se tedy podívat, jak je tomu za „velkou louží“…

Americký chovatelský klub uvedl, že po 31 letech, během kterých byl nejpopulárnějším psem labradorský retrívr, ho vystřídal zástupce menšího plemene, a to francouzský buldoček. Pravděpodobně je to kvůli jeho roztomilosti, hravosti, oddanosti a náklonosti ke své lidské rodině, a také vysoké přizpůsobivosti. Francouzský buldoček má také praktickou velikost, a tak si ho pořizují i lidé ve velkoměstech. Zároveň se poměrně dobře cvičí i začátečníkům a s jeho venčením nemají problém ani menší děti. Mezi další plemena, která stoupají v Americe na vrchol, aktuálně patří americký bezsrstý teriér, italský chrtík, gordon setr a anatolský ovčák.

Vše má své ale…

Labrador v Americe ztrácí své prvenství

Oproti tomu v jiných zemích – například ve Velké Británii – bylo veterinární asociací vydáno prohlášení, které důrazně nedoporučovalo potencionálním zájemcům kupovat takzvaná brachycefalická plemena (tedy plemena, která mají plochou tvář s nevýrazným nosem – mezi něž patří například mopsové, buldoci, bostonští teriéři i francouzští buldočci). I když jsou tato plemena roztomilá, mohou kvůli tvaru své hlavy a krátkému nosu trpět na dýchací potíže, kožní infekce, problémy se zuby, oční problémy i problémy s přirozenými porody.

Jak je tomu v Evropě?

Labrador v Americe ztrácí své prvenství

Tušíte, jaké je nejoblíbenější psí plemeno u nás? Tipujete zlatého retrívra, labradorského retrívra, border kolii nebo snad špice? Možná vás však nepřekvapí, že je to německý ovčák.

Tento přizpůsobivý i pracovní pes se výborně hodí do naší krajiny a dokáže potěšit jak začínající kynology, tak i zkušené psovody.

 

A jak jsou na tom plemena s prvenstvím v dalších zemích Evropy?

Slovensko: německý ovčák

Německo: německý ovčák

Polsko: německý ovčák

Rakousko: německý ovčák

Francie: francouzský buldoček

Spojené království: anglický kokršpaněl

Švédsko: zlatý retrívr

Labrador v Americe ztrácí své prvenství

Finsko: finský špic

Dánsko: dánsko-švédský farmářský pes

Norsko: norský losí pes

Itálie: malý italský chrtík

Chorvatsko: dalmatin

Belgii: belgický ovčák malinois

Nizozemsko: německý ovčák

Švýcarsko: bernský salašnický pes

Maďarsko: maďarský ohař (vizsla)

Španělsko: kokršpaněl

Portugalsko: portugalský vodní pes

Jsou to však průměrné údaje z veřejných statistik a oblíbenost se může rychle měnit v závislosti na mnoha faktorech, jako je třeba prodejní cena štěňat, preference majitelů i změny zákonů.

 

Text: Marie Trauškeová

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->