Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kynologie na středních školách z pohledu studentů

Psi jsou stále oblíbenějším tématem, a to zvláště u dětí a mládeže. A to z mnoha různých důvodů. Proto je přirozené, že u nás už mnoho let existují střední školy, kde se kynologie stala maturitním předmětem. Na dalších řádcích to však nebude povídání ani tak o vlastních školách, jako o jejich studentech a absolventech.


Kynologie na středních školách z pohledu studentů
Josef Růžička 18.2.2023 16180x Děti a junioři

Nakolik se školy věnují tomuto učebnímu předmětu a jaké jsou u nich další možnosti, třeba z hlediska ubytování na internátu nebo s jakým psem lze ve škole cvičit, to a mnoho dalšího lze najít na webových stránkách škol. Čtyřleté střední zemědělské školy s výukou kynologie mají však jedno společné. První dva roky probíhá především teoretická výuka obecnějšího zaměření a kynologie včetně praktického výcviku psů je pak součástí školních programů ve třetím a čtvrtém ročníku.

Méně se však na webových stránkách dozvídáme, za jak obtížné považují studium současní žáci škol. A především, jak s odstupem roků hodnotí vzdělání a využití nabytých vědomostí, dovedností a návyků absolventi těchto škol.  

Pestré možnosti

Maturanti středních zemědělských škol s výukou chovatelství a kynologie mají šanci uplatnit se v mnoha různých zaměstnáních. Osvojili si znalosti z oblasti chovu zvířat, z péče o ně, z etologie a nechybí jim ani zkušenosti se psy. Proto mají blízko k uplatnění na pozicích psovodů u ozbrojených sborů, městských policií, civilních bezpečnostních služeb, jako personál ve veterinárních ordinacích, jako ošetřovatelé v zoologických zahradách, v chovatelství, v krmivářství a mohou zastávat řadu dalších postů v zemědělství, v obchodu a podobně. Mimo jiné i proto, že se během studia dozvěděli o základech podnikání a naučili se využívat počítačovou techniku a další moderní technologie. K zemědělství patří řízení vozidel, takže studenti získají řidičské oprávnění na automobily a traktory. Během studia absolvují praxe nebo alespoň navštíví pracoviště, kde se pracuje se psy. Bývají to veterinární kliniky či ošetřovny, chovatelské stanice, výcviková střediska psů, zúčastňují se výstav, pomáhají při organizování zkoušek a soutěží, někteří se jich také zúčastňují se svými psy.  

Děvčata vedou

V řadě oblastí sportu i profesí se zdá, že dívky a ženy téměř vytlačily kluky a muže. Například v amatérském jezdectví to je známé dávno a v posledních letech to je také jasný trend v kynologii. Projevuje se to i v počtech dívek a kluků na školách s kynologií. „U nás to byli v posledních letech tak dva až čtyři kluci v ročníku mezi přibližně dvaceti studenty zaměřených na kynologii. Nyní máme ve třetím a čtvrtém ročníku po šestnácti dívkách a žádného chlapce,“ říká učitelka kynologie na Střední zemědělské škole v Kostelci nad Orlicí Petra Anderlová. Jak si to vysvětlit? Názory jsou různé, ale vcelku se pohybují kolem vyjádření policejního psovoda z Pardubicka, rovněž maturanta z kynologie: „Že kynologii začaly dělat převážně děvčata a dámy, není až tak velkým překvapením. I u policie začíná být na postech psovodů převaha žen. Dle mého názoru muži nejsou tolik trpěliví a chtějí výsledky hned. Ženy hodně soucítí se psy a jsou více empatické. Na druhou stranu je pravda, že málokde vidíte ženu, která dělá figuranta. To dělají převážně muži, a proto si myslím, že po celodenním figurování už nemají energii makat se svým psem,“ míní policista David Půlpán. 

Proč na školu s kynologií

Nejvíce studentů uvádí důvod, proč se rozhodlo pro studium na zemědělské škole s výukou kynologie, že to byly zkušenosti se psy. Pravda, někdo měl doma pejska spíše jako kamaráda a na mazlení, někdo už psy cvičil, nebo alespoň někdo z jeho blízkých. Málo však není ani těch, kteří psa mít nemohli, a proto se rozhodli pro školu, kde ve třetím a čtvrtém ročníku psy mít budou. Je mnoho dalších důvodů, třeba Veronika Voráčková se pro takovou školu rozhodla, protože nechce mít sedavou práci. Studium však není jen o kynologii, a tak když absolvent školy nezíská uplatnění v tomto oboru, může se věnovat profesionálně nebo privátně chovatelství, které je rovněž profilujícím předmětem. Má tak dobrou výchozí pozici například i pro chov králíků, ovcí, koz, okrasného ptactva, drůbeže, jelenovitých, může pracovat v obchodu s chovatelskými potřebami, jako krmivář apod.         

Představa o budoucnosti

Některá děvčata už ve třetím ročníku kostelecké školy mají vcelku jasno, kam by v budoucnu chtěla se svojí kynologickou kvalifikací směřovat, většina však ještě váhá. Karolína Sejkorová by ráda sloužila jako psovod u některého bezpečnostního sboru, Karolína Janáková se teprve rozhoduje, zda upřednostní studium na vysoké škole nebo službu se psem v armádě, zato Simona Horáčková by nejraději pokračovala ve studiu kynologie na České zemědělské univerzitě. Poněkud jinak jsou zaměření studenti třetího a čtvrtého ročníku na škole v Čáslavi. „U nás studenti získávají všeobecný kynologický rozhled, takže se někteří chtějí uplatnit v různých sportech, také v canisterapii a samozřejmě i v chovatelství,“ přibližuje kynologickou výuku učitelka Ing. Kateřina Studená. A dodává, že studenti si mohou pořídit do třetího ročníku vlastní psy podle svého výběru, nejlépe štěně, a mohou to být i kříženci. V tom je to rozdílené od kostelecké SZeŠ, kde ve třetím ročníku dostávají od školy dva až tři studenti jedno štěně – fenku německého ovčáka. Tu si pak po maturitě mohou od školy odkoupit, a to za pořizovací cenu štěněte.  Mírné odlišnosti v praktické výuce kynologie ve třetím a čtvrtém ročníku jsou na dalších dvou zemědělských školách, tedy v Humpolci a v Uherském Brodě. Pokud by někomu chyběly detailnější informace, určitě jim je rádi poskytne vedení škol nebo učitelé kynologie.    

Školou učení nekončí

Na zemědělských školách je samozřejmá výuka chovatelství, které je úzce propojené s kynologií. To řada absolventů oceňuje a také využívá, jako třeba osmadvacetiletá Lucie Daduláková. „Po škole jsem se intenzivně zabývala kynologií zaměřenou na služební i sportovní výcvik psů. Absolvovala jsem desítky zkoušek různých stupňů a soutěží, ale po narození jedné a pak druhé dcerky jsem neměla tolik času, tak jsem si založila chovatelskou stanici německých a později belgických ovčáků malinois,“ přibližuje Lucie něco z aktivit, pro které ji nezbytné základy dalo studium na SZeŠ v Kostelci n. Orlicí. 

Pejskařka tělem i duší také připomíná, že studium nebylo snadné a to jí přimělo systematicky se učit, což také oceňuje: „Škola mně dala dobrý základ, ale kynologie jde strašně moc dopředu ať už hlediska motivace psů, tak i v metodice. Pokud chce člověk uspět, musí se stále zdokonalovat a čerpat z nových trendů od špičkových pejskařů a jezdit na opravdu fundované přednášky nebo semináře.“ Lucie je vděčná za vše, co jí škola dala, a to jí vedlo k přesvědčení, že i ona sama musí předávat své zkušenosti dál. „Poblíž Mariánských Lázní nemám možnost získat zaměstnání s oborem kynologie, proto jsem si doplnila kvalifikaci a pracovala jsem a po mateřské dovolené budu opět pracovat v dětském domově. A pro plnou realizaci v kynologii jsme si s přítelem založili kynologické cvičiště, kde máme bohaté aktivity s malými i velkými milovníky psů,“ uzavírá svůj pohled na prospěšnost a využití středoškolského studia kynologie.        

Nepovinná, ale důležitá kynologie

Využití psů se okrajově učí i na dalších středních školách, například těch, které jsou zaměřené na bezpečnost, záchranářství či rehabilitaci a terapii. A také samozřejmě na lesnických školách. Na Střední lesnické škole Žlutice se o přípravě a využití loveckých psů učí studenti v předmětu myslivost. A protože lesnictví a myslivost jsou spojené s využíváním psů, má řada studentů zájem si specifika výchovy, výcviku a využití psů loveckých plemen vyzkoušet. Proto zájemci od druhého ročníku mohou pro své psy využívat školní kotce, individuálně ráno a po škole o ně pečovat a v rámci kynologického kroužku je připravovat na lovecké zkoušky.

O jednotlivých plemenech psů jezdí přednášet přední chovatelé a s výcvikem radí a pomáhají učitelé nebo zkušení myslivečtí kynologové. „Já jsem měla od druhého ročníku fenku německého křepeláka a cvičila jsem s ní téměř denně. K dispozici pro výcvik jsme měli u školy psí areál a rovněž nedaleké školní polesí. Psy jsme učili odložení, klid na stanovišti, aportování, návyk na střelbu a další cviky nezbytné pro zkoušky. Já jsem díky výrazné pomoci chovatele stihla složit během jednoho a půl roku s talentovanou fenkou devět zkoušek loveckých psů,“ shrnuje absolventka školy Eliška Stará, nyní studentka prvního ročníku oboru Myslivost a péče o životní prostředí zvěře na České zemědělské univerzitě v Praze.

Tolik alespoň k některým zkušenostem studentů a absolventů škol s kynologií, ať už je maturitním předmětem nebo jen náplní zájmového kroužku. Na závěr ještě důležitá informace: Termín pro podání přihlášky na střední školu s maturitní zkouškou je do 1. března 2023. 

Text: Josef Růžička

Foto J. Růžička a archiv E. Staré

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->