Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Krok za krokem mantrailingem – 1. díl

Bude z tebe mantrailer? I tak by se dal nazvat úvodní díl seriálu o tom, kterak z malého neohrabaného štěňátka vychovat záchranáře v pravém slova smyslu. A asi budete souhlasit, že budoucí úspěšný výcvik je třeba stavit na opravdu kvalitních základech. Takže pozor, začínáme!


Krok za krokem mantrailingem – 1. díl
Luboš Satora 16.9.2022 10070x Záchranářská kynologie

Je pátek, LVK je v plném proudu, začínají plánované přednášky a my odjíždíme směr Jižní Čechy. V hlavě máme klasicky plno otázek, na které nám odpoví až čas. Po krátkém vymazlení se se všemi zbývajícími štěňaty nakládáme hAzzarda do auta a vracíme se na Krucemburk. Pojedete s námi?

Všeho s mírou…

Je otázkou, jestli je dobré v socializaci postupovat rychle, nebo pomalu, anebo využívat všech příležitostí a „hodit“ štěně přímo do víru dění. Zatím se nám u všech štěňat podařila varianta, že neměla na rozkoukání moc času, vletěla rovnou do života plného nových vzruchů a zážitků, kde ale většinou ukázala, že se prckové dokáží velmi rychle adaptovat. Končí přednáška, na vyjukané štěně se postupně „vrhne“ plno lidí, několik psů, štěňat. Hlídáme, aby štěně mělo čas a prostor na „únik“. To znamená, že pokud je míra vzruchů a vjemů nadměrná, musí mít prostor, kam těmto stresorům uteče, kde bude samo a bude mít klid na odpočinek, adaptaci a odkud bude vyrážet za dalším dobrodružstvím.

Většina mantrailových psů na kurzu má socializaci zvládnutou dobře, nevyhledávají rozbroje, jsou zvyklí na ruch, lidi i ostatní psy!

„Unavený pes, hodný pes“

Po krátkém čase hAzzard zvědavě vylézá ven a postupně se seznamuje s okolím. Do ničeho ho netlačíme, vše je na jeho rozhodnutí. Výhodou jsou přítomná štěňata skoro v jeho věku, se kterými se začíná seznamovat jako první. Možná v přemíře nových vjemů není čas na strach a obavy a klidně se nechá očichat i dospělými psy. Většina mantrailových psů na kurzu má socializaci zvládnutou dobře, nevyhledávají rozbroje, jsou zvyklí na ruch, lidi i ostatní psy. Na druhou stranu po týdnu intenzivního výcviku a dost pekelném počasí jsou všichni dost unavení a vláční. Už od samého začátku se snažíme nastolit režim: „Unavený pes, hodný pes“. Tímto se řídíme u všech psů, kteří jsou cvičeni k pátrání po lidech.

Prvním heslem je tedy „socializace“

Čím víc situací pes průběžně zažije, tím lépe se vyrovnává se všemi budoucími vjemy a situacemi, které ho v mantrailovém životě v budoucnu čekají. Je potřeba spíše postupně a pomalu vystavovat štěně různým situacím, než je ochraňovat a ponechávat v ústraní. Ještě na kurzu si hAzzarda vypůjčila naše kolegyně záchranářka a vyzkoušela, jak bude reagovat na základy poslušnosti. Když si vyberete žravé štěně, za kus žvance se přetrhne.

Škola hrou

Mantrailing se stejně, jako většina kynologických činností řídí heslem: Škola hrou. Krátké odběhnutí po pomazlení, odměna pamlskem. Jde to u klečící, nebo stojící osoby. Trocha paniky nastane, pokud si osoba lehne do trávy. S tím jsme se ještě nesetkali. Stačí zavolání, pamlsek a problém je vyřešený. Po celou dobu jde hAzzard z ruky do ruky. Musí mít lidi rád, nesmí se jich bát a uhýbat před nimi. Využíváme každé příležitosti, aby se s ním každý pomazlil, pohrál, seznámil. Na kurzu jsou všichni známí, jakmile se ale dostaneme do běžného života, musí se režim zpřísnit. Chcete si ho pohladit, nejprve se zeptejte, pak se domluvíme. Nechci, aby si ho váš pes očichal. Prosím, respektujte to. Naopak, nesmíš ke každému psu, nesmíš si s každým hrát. Pak jsou tady kola, auta, skupinky lidí, ruch ulice, štěkající psi… Na štěně po celou dobu netlačíme, všechno musí dělat ze své vůle a pořád mít za sebou „záchranu a oporu“. Jednak jsem to já a také hlavně jeho táta Chooco. I s tím se musí citlivě pracovat.

„Pád ze zlaté lopaty“

Moje babička, když se jí narodilo druhé pravnouče a to první se najednou muselo o přízeň dělit, tak měla krásnou hlášku, že je to: „Pád ze zlaté lopaty“. Chooco byl po odchodu Cassina také poslední dva roky sám a zvykl si, že se vše točilo jenom kolem něj. Teď je tu „vetřelec“, kolem kterého se všichni rozplývají. Chooco se nesmí z naší strany cítit odstrčený. Snaha rozdělit přízeň mezi něj a hAzzarda sice sem tam někdy zpočátku zadrhávala, přesto si dokázal na štěně vrknout, ale nebylo to z agrese, ale spíše se snažil udržet si své vybudované priority, svůj osobní prostor, o který se musí nyní s malým dělit. Také zAzzardova snaha o hru a seznámení byla někdy nad jeho síly, ale postupným dávkováním a neustálou kontrolou se s novou situací postupně srovnává. Štěně nemá hranice. Na začátku se mu musí trochu opatrně pomáhat tyto hranice nacházet, postupně je možné korigovat vytváření vztahu a hranic a nechat také část „výchovy“ na starším psovi.

A jdeme na to!

Příchod hAzzarda byl dlouhodobě plánovaný. S tím souvisí i úprava venkovních prostor, kam psi můžou, kam nemůžou, odstranění všech věcí, o které se štěně může zranit, co může zničit apod. Po týdnu domácí aklimatizace jsme měli týden „mateřské dovolené“. Před tím probíhalo postupné seznámení se s domácím prostředím, jedna noční služba, nastolení pravidelného režimu a první zápis do mantrailové školičky.

První firetrail ve školičce. Máme necelé tři měsíce. Bráška Artur, o dva týdny starší Hugo II., o tři měsíce starší münsterlandka Coffee a skoro roční coonhound Koffing se opět musí nejprve seznámit.

Co to je firetrail?

Toto anglické slovo v podstatě vyjadřuje podstatu toho, co si musí štěně vědomě vštípit jako první: Tady si k něčemu čichni, sleduj to a na konci mi to najdi.  K tomu se využívají všechny možné pomocné „berličky“. Emoce do psa a navázání kontaktu se psem musí umět zajistit proškolený kladeč. Některá štěňata potřebují před vlastním trailem získat vazbu na kladeče, ztratit obavy, nebo dokonce strach. Postupně je proto dobré před trailem nechat štěně, aby si v klidu vazbu na hledanou osobu vytvořilo. Bude to z hlediska budoucí práce velmi důležité, aby vazba na hledané osoby a snaha o jejich nalezení byla silná. Jak se to může podařit, uvidíte níže na videu č. 1.

Pokud již štěně nemá zábrany a je vytvořená dobrá vazba na hledanou osobu, můžeme přistoupit k prvnímu firetrailu. Pomocné berličky – štěně vidí figuranta, který upoutává pozornost štěněte na sebe, odpadá z něj velký pachový předmět, má v rukou odměnu, vidí ho celou dobu odbíhat, na konci si figurant klekne, má u sebe pamlsek, nebo oblíbenou hračku. Je důležité, aby štěně všechno dělalo intuitivně, radostně, soustředěně a přirozeně, pokud možno bez dalších vnějších vlivů, které mohou pozornost a motivaci psa rozptylovat. Je tedy šikovné vybrat co nejčistší a nejklidnější prostředí, jako jsou louka nebo les bez lidí a dalších psů, ale také bez dalších pachů (chodník, cesta…).

Výběru místa, kde se svým psem začnete pracovat, je potřeba věnovat dostatečnou pozornost!

Někdo může namítnout, že toho nejde dosáhnout, anebo že vzruchy se stejně pes musí naučit ignorovat. Ano, ale postup by měl být takový, že štěně si musí nejprve přesně zafixovat do hlavičky motivaci a koncentraci na jednu jedinou činnost a tou je sledování jednoho pachu a teprve poté se vzruchy a různá vyrušení postupně přidávají a pes se je učí ignorovat. Pokud se pes naučí, že vedle toho, že má sledovat jeden jediný pach, stíhá sledovat i ostatní vjemy, zaděláváte si na problémy v budoucnu, kdy se může stát, že tzv. priorita hledaného pachu může být přebita jiným, zajímavějším pachem, nebo lákadlem, které bude psa odvádět od vlastní práce s pachem, nebo v nejhorším případě přestane pach sledovat a bude si řešit své vlastní, podle něj, zajímavější činnosti. Proto je potřeba výběru místa, kde se svým psem začnete pracovat, věnovat dostatečnou pozornost. Už od začátku práce se štěňaty uvidíte, jak moc se projeví jakékoliv podmínky, které jim v tréninku připravíte. Na videu č. 2 (viz níže) můžete vidět jeden z prvních firetrailů hAzzarda, kde byly dodrženy všechny předpoklady, aby akce proběhla úspěšně. Štěně je plně koncentrované na figuranta, radostně k němu běží a dostává zaslouženou odměnu.

Krok za krokem mantrailingem – 1. díl

Můžete namítnout: Ale to je jasné, protože ho vidí, takže používá při práci hlavně oči. Ano, máte částečně pravdu. Ovšem je také pravdou, že psi intuitivně více používají nos, protože je pro jejich „vidění světa“ důležitější než oči. Je to oproti lidem právě opačně. Zatímco, my lidé si vše musíme vizualizovat, psi si vše musí hlavně očichat. Jako důkaz přikládám video č. 3, kde jsme schválně nepostavili firetrail přesně ve směru větru, ale tady vítr fouká zprava doleva. Přestože hAzzard viděl po celou dobu figuranta odbíhat rovně za keř, prioritně a přirozeně sledoval pach, který mu vítr odvál doleva. Poté, co se mu odvátý pach ztratil, musel „promyslet“, jak figuranta dohledat. Jestli ho zahlédl, nebo mu od něj foukl čerstvější pach, není potřeba řešit. Důležité je, že si fixuje motivaci k nalezení hledané osoby a využívá všech svých dosavadních schopností k jeho nalezení.

Správná motivace a schopnost koncentrace je základem úspěchu

Krok za krokem mantrailingem – 1. díl

Prohlubování motivace a schopnosti koncentrace, na sledování jednoho jediného pachu, vás bude provázet po celou dobu vašeho výcviku této přirozené metody pachové práce. Pokud je budete správně rozvíjet, máte obrovské předpoklady, mít v rukou budoucího skvělého stopaře. Ještě musím přidat jednu poznámku. Pokud se vám to jednou dvakrát podaří, neberte to tak, že to už štěně umí. Vtisknutí těchto vlastností a rozvoj těchto schopností není otázkou pár cvičení, je to dlouhodobá, nikdy nekončící práce. Neučte psa stopovat, posilujte v něm motivaci k práci, koncentraci na jeden jediný pach, který pro něj bude tou jedinou, absolutní prioritou.

Neučte psa stopovat, posilujte v něm motivaci k práci, koncentraci na jeden jediný pach, který pro něj bude tou jedinou, absolutní prioritou!

A jedna rada na závěr…

Doporučuji vám začít s firetraily pod vedením zkušeného instruktora. Pokud totiž do hlavy psa zafixujete špatné návyky, budete se s nimi potýkat po celou dobu jeho výcviku. Celý počáteční výcvik totiž není o výcviku štěněte, ale o výcviku psovoda. U štěněte pouze rozvíjíme jeho přirozené schopnosti, ale musíme vědět jak. Tak jděte do toho.

Luboš Satora

 

Foto: archiv Luboše Satory

www.pohresujeme.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->