Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Křížový vrch u Chotěšova

Lákají vás k návštěvě nejen turisticky atraktivní památky, ale i téměř zapomenuté stavby s nádechem tajemna? Věříte, že i na vás může zapůsobit síla pozitivní energie nacházející se nejenom v přírodě, ale i na různých jiných místech v Česku? Možná by stálo za to to alespoň jednou vyzkoušet…


Křížový vrch u Chotěšova
Jiří Tarantík 12.5.2021 5121x SKRZNASKRZ

Nedaleko Chotěšova směrem na jih na zalesněném kopci zvaném také jako Vrabina se dnes nachází Křížový vrch, na kterém stojí kostelík s vyhlídkovou věží. Křížový vrch je známý především díky svému energetickému sloupu, který najdeme vzadu za kostelíkem na kameni, kde se propojuje vesmírná a zemská energie. Tuto energii  sem jezdí čerpat mnoho léčitelů a ostatních podobně založených lidí. O tomto kameni najdeme zmínku i na informační tabuli u kostelíku.         

„Tajemství“ únikové chodby

Křížový vrch u Chotěšova

Kdysi dávno ve středověku nabyl kopec Vrabina chotěšovský klášter. V této době zde byla vybudovaná úniková chodba vedoucí mezi klášterem a vrcholem Vrabinského kopce. Dodnes je zde vidět vchod do chodby, který je ale dnes zcela uzavřen a zabezpečen proti vniknutí. Vím však, že mi strýc vyprávěl, že do této chodby kdysi s kamarádem čistě ze zvědavosti vlezli, právě zde na Křížovém vrchu. Šli však prý moc dlouho, dostali strach a tak se raději vrátili zpět, cesta jim prý trvala zhruba dobrou hodinu.                    

Co nám praví pověst?

Dřevěný kříž na tomto kopci prý nechal jako první vybudovat místní lesník Jan Václav Ebrle, který žil ve zdejší hájovně. Od té doby sem na tento kopec proudily zástupy poutníků. Následovně zde vznikl  menší  kostelík a příliv poutníků ještě vzrostl. Údajně se zde nacházely čtyři oltáře a ostatky svatých, které hlídalo dvanáct pozlacených soch andělů. Bohužel tento kostelík byl za reforem Josefa II. zrušen a zbořen.  I místní dosud stojící hájovna nepřežila a vyhořela

Jak šel čas…

Křížový vrch u Chotěšova

Až ve druhé polovině 19. století  byl na tomto místě vystavěn nový dosud stojící kostelík  zatím bez vyhlídkové věže, ale tenkrát zde zase dokonce fungoval i hostinec. Později k němu přibyla i křížová cesta, na které bylo umístěno celkem dvanáct soch andělů. Vyhlídková věž byla dostavěna až v první polovině 20. století a Křížový vrch se stal turisticky zajímavým a hodně vyhledávaným místem.

Bohužel Vrabinský vrch obsadila v šedesátých letech československá armáda, která toto místo využívala k protivzdušné obraně a celý vrch byl až do roku 1995 nepřístupný veřejnosti. Vzpomínám si, že když mi bylo zhruba sedmnáct let, zatoulal jsem se nechtěně  při houbaření až poblíž oploceného nepřístupného objektu. Avšak v této době jsem neměl o kameni a s ním spojené energii nejmenší tušení. Toto jsem se dozvěděl až od svého strýce, který přímo v Chotěšově žije, až někdy kolem roku 2000, kdy již toto místo bylo opět volně přístupné.    

Celý objekt byl vrácen zpět církvi až po roce 1995, bohužel však v dosti zdevastovaném stavu. Následovaly proto velmi rozsáhlé opravy za podpory Mikroregionu Radbuza a nastala snaha oživit návštěvnost tohoto vrchu v době poutí. Bohužel se však již nepodařilo obnovit  zcela zničenou křížovou cestu vedoucí nahoru ke kostelíku.

Zkusíte to?

Víme už, že vzadu za kostelíkem je velmi silná pozitivní energie. Opravdu stojí za to navštívit toto místo v jakékoli roční době, projít se lesem cestou vedoucí na vrchol Křížového vrchu, vystoupat schody ke kostelíku, projít se kolem, pokochat se okolní přírodou, stoupnout si na onen zmiňovaný kámen vzadu za kostelíkem a načerpat energii a sílu. Dokonce i ti, kteří na takovéto věci nevěří nebo je necítí, mohou se bez obav na tento kámen postavit též a věřit tak alespoň, že pro sebe udělali něco dobrého. Při výpravě na Křížový vrch totiž často potkávám pána, který sem z nedaleké vsi pravidelně chodí čerpat energii a ve svém věku devadesáti let je stále zcela zdráv, svěží a vitální. Pokud se tak chcete cítit do pozdního věku i vy, nezdráhejte se pravidelně Křížový vrch navštěvovat.

Hezký den  přeji

Jiří Tarantík

 

Foto: Jiří Tarantík

Kam dál ...