Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Krásní a tvrdí jako žula

Rádi byste si tak trochu netradičně zazávodili? Tak tedy neváhejte, eCanis má pro vás tip! Jedná se o velmi zajímavý a krásný závod s možností splnění zkoušky. Více vám odhalíme v následujícím rozhovoru…


Krásní a tvrdí jako žula

Liberecká regionální pobočka SKS TART je sice malá, ale velmi aktivní kynologická organizace. V říjnu to budou již tři roky, co se pustili do realizace ne zcela klasického pejskařského závodu a snaží se z něj udělat tradici. Filip Gavor je jedním z těch, kteří uchopili pomyslné kormidlo, a dává celou akci dohromady. Přestože přípravy jsou již v plném proudu, udělal si na nás čas a prozradil nám něco více ze zákulisí.

Pane Gavore, vy pořádáte 21. října velmi zajímavý závod dle Zkušebního řádu SKS TART se zapsáním zkoušky. Povězte nám, kdy probíhal první ročník, jak se vyvíjely ty ostatní a zda se vůbec zvyšuje účast.

První ročník závodu O granitový pohár se konal v sobotu 18. října 2014 v areálu Kynologického klubu Liberec – Pavlovice, kterého se zúčastnilo devatenáct psovodů se svými psy z celé České republiky. Od prvního ročníku probíhají závody v přátelském duchu (závodu se stabilně účastní okolo dvaceti psovodů). Schází se vždy spousta lidí, které spojuje láska ke psům nebo kteří touží poznat různá kynologická odvětví. Každopádně žádná z našich akcí by se neobešla bez naší vynikající kantýny, do které vás tímto srdečně zvu.

  

Závod je se zapsáním zkoušky, je nějak limitován počet statujících? A myslíte si, že podobná klání právě se zápisem zkoušky jsou pro závodníky atraktivnější?

Závod není limitovaný počtem startujících. Určitě ano, jednak si zazávodí a ještě navíc můžou složit i zkoušku.

Proč právě GRANITOVÝ POHÁR – má to nějaký speciální význam? Představte nám blíže tuto vaši akci.

Vezmu to tak trochu ze široka. Žula neboli též granit je hlubinná vyvřelá hornina, pro niž je typická nejen tvrdost, ale i krása. S její těžbou se začalo v Liberci již v roce 1910, žula je jedním z dominantních znaků našeho města, a proto i my jsme se nechali touto dominantou inspirovat a zvolili jsme pro náš závod název „O granitový pohár“. Rádi bychom započali novou tradici soutěže, která bude přehlídkou výkonů psů s bojovným srdcem a tvrdými zákroky, nad jejichž krásou (stejně tak jako nad krásou granitů) zaplesá srdce nejednoho pejskaře...

     

Jaké zajímavé ceny na závodníky čekají?

Při volbě cen pro závodníky se snažíme vycházet nejen z běžných kynologických potřeb, ale i z jisté originality. Soutěžící se můžou těšit např. na věcné ceny, reklamní předměty či dobrůtky pro psí kamarády a pro ty nejúspěšnější i poháry a žulové – granitové destičky s naším logem.

Našimi letitými sponzory jsou: Statutární město Liberec v čele s primátorem Tiborem Batthyánym, Royal Canin, HST výroba kynologických potřeb, J + J Hazi, Fary pizza, Ing. Ivana Černá, Kurýr Liberec, Spelde s.r.o., Bauer poháry, Bone apetit a firma BCG.

Volba rozhodčích je pro závodníky, myslím, více jak lákavá. Představíte nám je?

Je pravda, že počet závodníků a kvalitu závodu také ovlivňují vybraní rozhodčí. Speciální kynologický svaz TART (SKS TART) je menším útvarem, který nedisponuje tak velkým počtem rozhodčích jako např. ČKS, takže volbu posuzovatelů ovlivňuje i vzdálenost jejich bydliště od místa konání akce apod. My jsme pro letošní rok zvolili Nellu Kovaříkovu a Václava Svobodu.

         

Jak zvládáte tolik kategorií organizačně?

Nešlo by to bez obětavé práce členů našeho regionu SKS TART a členů ZKO Liberec – Pavlovice. Za mnoho let naší vzájemné spolupráce při organizovaní různých soutěží pořádaných našimi kluby, pracuje celý tým v dokonalé souhře.

Proč by si měli závodníci vybrat zrovna váš závod a jak se na něj mohou přihlásit?

Závod tohoto typu je v Libereckém kraji ojedinělý. Pejskaři tak mají jedinečnou šanci poznat a vyzkoušet si něco méně obvyklého, než znají ze sportovní kynologie. Podaří – li se jim navíc v závodu uspět (ať už si složí zkoušku, umístí se na předních příčkách anebo oboje), pak jim taková akce jistě udělá radost a psovody motivuje do další práce.

Zájemci se mohou přihlásit prostřednictvím přihlášky, která je součástí propozic, ty je možné stáhnout na adrese: http://skstartliberec-cz0.webnode.cz/o-granitovy-pohar/.

        

Vedle hlavních kategorií je zde také vyhlášena samostatná disciplína na ringový oblek. Jak bude probíhat?

V každém ročníku je právě tato disciplína jiná. Jediné, co je každoročně stejné, je to, že až těsně před jejím zahájením je zákrok odhalen a zkušebním psem předveden. Vždy dbáme na bezpečnost psů, psovodů i figuranta. Cvik posuzují oba rozhodčí soutěže. Hodnocení má ale vždy několik části – max. počet bodů je sto.

SKS TART Liberec je celkem aktivní organizace. Přibližte nám, jak vám to společně „šlape“.

Jsme menší parta nadšenců ve věku 33 – 68 let, s převahou německých ovčáků. Na společné výcviky se scházíme obvykle dvakrát týdně, další tréninky bývají domlouvány individuálně dle potřeb jednotlivců. Společně také vyrážíme na závody – ročně se účastníme okolo deseti různých akcí. Zmínil bych třeba letošní ročník DĚČÍNSKÉHO OBRANÁŘSKÉHO SPECIÁLU, kde jsme získali 1., 2. a 4. místo, ve VELKÉ CENĚ MĚSTSKÉ POLICIE jsme se umístili na 1. místě v jednotlivcích i ve družstvech, nebo letošní závod O POHÁR KRISTÝNY – zde to bylo v jednotlivcích a družstvech 3. místo, a tak bych mohl pokračovat dál. Pro úspěšné fungování celé naší skupiny je důležitá vzájemná motivace, podpora a především „zapálení pro společnou věc“.

Foto: Archiv SKS TART Liberec

                         

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->