Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Koupím psa a ne jen tak ledajakého...

Sháníte momentálně štěňátko, vybíráte vhodné plemeno a přemýšlíte, kam se obrátit, kde hledat a čeho se vyvarovat? A proč ne psa bez PP? Možná vám pomůže právě tento článek. Užijte si ho…


Koupím psa a ne jen tak ledajakého...
Panýrková Iveta 30.7.2019 12197x Na ostří nože

Inzertní portály, které nabízejí štěňata, jsou jedny z nejsledovanějších webů vůbec. Denně je navštíví několik tisíc lidí, kteří hledají nového čtyřnohého parťáka. Ale víte, co tam opravdu najdete, nebo co vlastně hledáte?

Mnoho lidí si řekne, že chtějí pejska a tak jdou na inzertní portál. Hledají plemeno, které se jim líbí a proč by kupovali zrovna psa s PP, který je o kolik desítek tisíc dražší, když mohou mít psa bez PP a za „pár korun“. Vždyť na výstavy přece chodit nebudou.

Chci psa!

Koupím psa a ne jen tak ledajakého...

Když už si chceme pořídit psa, jako první bychom měli zapojit zdravý rozum a rozumně vybrat konkrétní plemeno. To však není úplně tak snadná záležitost. Bohužel většina populace dá přednost výběru podle vzhledu. Nejtěžším úkolem pro člověka není paradoxně finanční stránka věci, ale zodpovědně si sáhnout do svědomí a přiznat si, na co stačím a na co ne! Touha po psu bývá tak veliká, že mnohdy si ani neuvědomíme, že i náš věk je vysoký a když si k tomu přičteme věk, kterého se pes v průměru dožívá, můžeme jej nakonec opustit dříve my sami a pak nastává problém, kdy nikdo neví, kam s ním...

Na co se při výběru zaměřit?

Ale pojďme maličko zpět. Na co bychom se měli při výběru zaměřit? Určitě na to, zda psa zvládneme fyzicky. Jsem-li nemocná, starší či ne zrovna fyzicky zdatná, měla bych si pořídit plemeno, na které stačím. Velký pes je sice krásný, ale určitě ne vhodný pro každého. Dalším důležitým faktorem je, kolik mám na zvíře času a kde bude ubytováno. Určitě pokud jsem dlouho v práci, si nepořídím psa, který potřebuje více pohybu. A pokud jde o byt, není asi velice vhodné si do jedna plus jedna pořídit kavkazáka. To je ale extrémní příklad.

Papíry ano, či ne?

Papíry určitě ano... Proč? Je opravdu mnoho důvodů proč ano a my se zde určitě na toto téma nechceme rozepisovat. Napsáno a řečeno bylo již opravdu mnoho. Za redakci však doporučujeme vybrat si vždy psa s průkazem původu. Nakonec najít vhodnou chovatelskou stanici není také nic složitého. Určitě v dnešní internetové době je to to nejmenší.

 

Tématem psů s průkazem původu a bez něj jsme zabývali například v tomto článku.
O papírácích a bezpapírácích bez emocí!
O papírácích a bezpapírácích bez emocí!

S PP nebo bez PP? Nekonečné téma, u kterého diskuze asi nikdy zcela „neusne“! Někteří ...

Na ostří nože

Kdo hledá, najde...

Tak a máme vybráno! Jenže kde najít toho pravého? Je logické, že dnes hledají lidé spíše na internetové inzerci. A nabídka na všemožných webech je opravdu štědrá. Na co si však dáti pozor? Když se budeme nyní bavit o prodeji psů bez průkazu původu (ačkoliv to jako redakce neschvalujeme), určitě i při takové koupi je dobré přečíst si standard plemene, které jsme si vybrali. A proč? Například proto, abyste si mohli udělat představu o prodejci a jím nabízených štěňatech...

Na co nás lákají nepoctivci?

Ve většině případů je to nestandardní zbarvení ovšem prezentované jako velmi vzácné. Na to nakonec kupující dobře slyší. Kdo by také nechtěl něco extra, co jiní nemají, že? Dalším trhákem současnosti je slovíčko „mini“. Nakonec se ne nadarmo říká, že co je malé, to je hezké. Známe to asi všichni. Takže mini jorkšír, mini čivava, mini Karl von Bahnhof... To je ale terno! Ale vážně… Pokud si nejsme jistí, zda se dané plemeno opravdu ve zmenšené variantě chová, stačí se podívat například do atlasu plemen na našich stránkách eCanis, anebo na stránky Českomoravské kynologické unie (http://www.cmku.cz). Zde si nejen ověříte, zda plemeno opravdu existuje, ale naleznete zde také platný standard FCI a kontakty na chovatelské kluby, na které je také možno se obrátit, hledáte-li štěně či narazili-li jste na nějaké nepoctivce.

TOP „hlášky“ také chovatelů, proč právě to jejich štěně nemá průkaz původu!!!

Nejprve si ale řekněme, že v současné době dostanou všechna štěňata v čistokrevném chovu (tedy po uchovněných rodičích) průkaz původu. ČMKU nepodporuje chov psů bez PP, a tudíž vydá papíry na všechna štěňata ve vrhu, i na ta nestandardní a i kdyby jich bylo třeba dvacet!

Toto je sedmé štěně z vrhu a PP se vydává pouze na prvních šest!

Toto štěně bylo nadpočetné...

Psi s průkazem původu jsou přešlechtění...

Psi s průkazem původu jsou jen na výstavy...

Nemám čas fenku uchovnit, a proto jsou štěňata bez PP...

Nechtěli jsme jezdit na výstavy, a tak fena není uchovněná…

Máme psy jako parťáky, nechceme na nich chovat. Chtěli jsme ale naší fence ze zdravotních důvodů jednou dopřát štěňata.

 

Všechno toto jsou výmluvy a říkají nám, že od takového inzerátu máme dát ruce pryč!

Být občas detektivem se vyplatí...

Ano, přesně tak. Uveďme si jeden příklad za vše. Líbí se vám inzerát? Co si takhle zkusit jméno a kontakt trochu prolustrovat internetem? Budete se divit, na co všechno mnohdy přijdete. Zadavatele daného inzerátu lze například najít na všech možných inzertních portálech a s mnoha různými plemeny. Zjištění hovořící asi za vše. Navíc informace, které jsou u inzerátu zveřejněné, bývají pro mě jako pro kupujícího velmi často dosti nedostatečné.

Pomohli jsme vám se trochu zorientovat v té džungli?

Těžko říci. Ale pokud tento článek odradí alespoň jednoho člověka od koupě od množitele, vyhráli jsme. Pokud tedy chcete poradit, kde hledat ten pravý inzerát, pak je to na oficiálních klubových stránkách příslušného plemene. Na stránkách kynologického magazínu eCanis můžete také nalézt chovatelskou inzerci, kterou pravidelně kontrolujeme a nepoctivé inzeráty a inzeráty na štěňata bez PP okamžitě mažeme.

Foto: Archiv redakce, inzertní portály – anonymně

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...