Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Hledáte aktivního a nekonfliktního čtyřnohého kamaráda středního vzrůstu? Pořiďte si holandského kachního psa a nebudete litovat! A právě tomuto u nás stále ještě ne příliš známému plemeni je věnovaný následující rozhovor…


Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!
Iveta Panýrková 17.12.2021 18683x Méně známá či málopočetná plemena

Kooikerhondje nebo také česky holandský kachní pes je společenský, inteligentní, veselý, aktivní, temperamentní, učenlivý, dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý a sportovně založený tvor velmi závislý na své rodině. A také má rád vodu. To jsou asi nejvýstižnější vlastnosti tohoto velmi příjemného plemene. Více už nám ale poví sympatická Pavlína Seyfriedová, která tyto čtyřnohé sympaťáky chová již více než deset let.

Kooikerhondje stále ještě patří mezi u nás méně známá plemena. Povězte nám, jak byl měl takový ideální jedinec vypadat?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Jedná se o malého až středně velkého pejska. Váhově se pohybuje přibližně mezi 9 -14 kg, výšku v kohoutku uvádí standard u fen v rozpětí 35 – 40 cm, u psů 37 – 42 cm. Srst by měla být středně dlouhá, není třeba ji nijak upravovat, stačí občas vyčesat. Její dobrou vlastností je také to, že když se pes ušpiní, jakmile uschne, tak ze srsti vše snadno opadá. Barva je vždy stejná, vyznačuje se oranžovo-červenými a jasně ohraničenými plotnami na bílém základu. A na uších lze vidět výrazné černé „náušnice“. Na hlavě by měla být jasně zřetelná bílá lysina, kolem očí je však vždy hnědé zbarvení.

Mezi velmi důležitou charakteristiku každé rasy patří také její povaha. Čím se tedy vyznačuje holandský kachní pes?

Stručně řečeno to je společenský, inteligentní, veselý, aktivní, temperamentní, učenlivý, dobře ovladatelný, mazlivý, citlivý a sportovně založený psík velmi závislý na své rodině. A má moc rád vodu. Není tak temperamentní jako např. teriéři, ale není to žádný gaučový povaleč, bez problémů zvládne celodenní výlety nebo běhy u kola. Pohyb prostě vždy ocení. Je však třeba ho zaměstnat také psychicky – rád a snadno se učí nové povely a triky, baví ho rovněž psí hlavolamy. Při správné socializaci nemá problém s malými dětmi ani s jinými zvířaty.

Trpí nějakými dědičnými či jinými nemocemi?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Během války bohužel stavy kooikrů poklesly na pouhých dvacet pět jedinců, stojí dnešní populace na této velmi úzké genetické základně. To mělo za následek vznik některých dědičných onemocnění. Není však třeba se ničeho obávat. Všichni chovní jedinci musí mít v pořádku čtyři zdravotní testy, a to jsou luxace patelly, vyšetření očí a dva genetické testy z krve. Do chovu jdou tedy pouze zdraví jedinci a je prakticky vyloučeno, že by se u štěněte nějaké z těchto onemocnění objevilo.

Holandský kachní pes se hodí na mnoho sportů, je to takový multifunkční psík!

Pro koho se tento pes hodí, jaké má neduhy a kterým psím sportům se může věnovat?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Hodí se pro všechny zájemce, kteří hledají psího kamaráda pro život. Vhodný není snad jen pro někoho, kdo hledá psa „gaučáka“, nebo naopak hlídače na zahradu do boudy. Kooikr je velmi společenský a velmi závislý na své lidské smečce, už proto není možné ho ponechávat samotného na zahradě nebo dokonce v kotci.

Z neduhů mě napadá snad jen jeho lovecký pud, ale to je velmi individuální záležitostí, někteří jedinci ho mají poměrně silný, jiní ho nemají prakticky vůbec. Pokud se však odmalička s pejskem správně pracuje, nebývá s tím problém.

Hodí se na mnoho sportů, je to takový multifunkční psík.  Nejvíce se jich u nás věnuje agility, ale je tu i pár pejsků, kteří dělají dogdancing, obedience, flyball, dogfrisbee, nosework, coursing, dogracing, nebo se věnují canisterapii a podobně, opravdu jim jde skoro všechno!

Který chovatelský klub plemeno zaštiťuje a jaké jsou podmínky chovnosti?

Plemeno spadá pod KCHLS – klub chovatelů loveckých slídičů. V chovu mohou být využití všichni jedinci, kteří po roce věku splní všechny čtyři zdravotní testy a absolvují celkem tři výstavy s ohodnocením nejhůře velmi dobrý.

Podívejme se více na chov. Máte zhruba přehled, jak široká je u nás chovná základna, kolik máme chovatelských stanic a kolik se odchovalo štěňat za loňský rok?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

V České republice evidujeme aktuálně asi sto sedmdesát jedinců. Odchováno máme již třicet pět vrhů ve třinácti chovatelských stanicích. Celkem bylo zapsáno 213 štěňat. Tato čísla meziročně rychle stoupají, podrobnou statistiku naleznete na našem webu (uvedené údaje se váží k datu vzniku tohoto rozhovoru).

Narazila jsem také na stránky www.kooikerhondje.info. To ale není klubový web, k čemu tedy slouží?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Jsou to webové stránky plemene, které jsme si jako majitelé a chovatelé sami vytvořili. Tyto stránky prezentují vše o plemeni, dáváme si dohromady vlastní plemennou knihu, přehledy vrhů, a podobně. Já sama nemám žádnou oficiální funkci, zkrátka stránky vedu pro ostatní a spolupracuji přitom se všemi chovateli i s poradkyní chovu. Proto máme v úvodu napsáno, že jsou neoficiální.

Pověděla byste nám něco o české historii chovu kooikerhondje?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

V ČR se první kooikerhondje objevil v roce 2006 a to rovnou dvě fenky ze stejného vrhu, které nezávisle na sobě dovezly dvě naše chovatelky, paní Gabriela Bekrová a paní Markéta Grešíková. První vrh odchovala v roce 2008 paní Bekrová, narodilo se tehdy celkem devět štěňat.

Našli by se i nějací rekordmani na výstavách či v psích sportech?

Nevím, jestli jsou přímo rekordmany, z výstav evidujeme celkem dvanáct pejsků s titulem Český šampion. Z psích sportů se u nás zatím prosazuje hlavně v agility, máme tu dva A3 šampiony. Kooikři od nás se podívali i na European Open, nebo na Mistrovství světa.

Na stránkách klubu jsem nalezla zmínku o srazech kooikerhondje. To je výborný nápad. Provozujete něco podobného pravidelně?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Každý rok pořádáme pár srazů, většinou to bývá spojené s několikahodinovou procházkou. A vždy jedenkrát ročně pořádáme tzv. Koomeeting – celorepublikové setkání. Ten bývá přes celý víkend. Na srazech se scházejí nejen majitelé a chovatelé kooikrů, ale i zájemci o plemeno, lidé kteří ho chtějí poznat. Tyto akce se vždy nesou ve velmi přátelském duchu.

Dopřejete-li kooikrovi pohyb, nějaké to zaměstnání a hlavně svou společnost, bude s vámi šťastný!

Prozradila byste nám na závěr, komu byste toto plemeno doporučila a jaké jsou jeho nároky na spokojený život?

Kooikerhondje je prima parťákem do rodiny i na sport!

Toto plemeno mohu doporučit každému, kdo hledá malého až středně velkého pejska jako kamaráda do života. Nezáleží na tom, zda bydlíte v bytě nebo ve velkém domě se zahradou, zda jste mladý pár, rodina s dětmi nebo už v důchodu. Pokud kooikrovi dopřejete pohyb, nějaké to zaměstnání a hlavně svou společnost, bude šťastný.

 

Děkuji Vám za rozhovor.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Pavlíny Seyfriedové

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->