Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kniha, která ovlivnila můj život se psy...

Těšíte se na další recenzi nějaké zajímavé knížky? S dalším měsícem zde pro vás opět jednu máme! A komu se podíváme na stránky tentokrát?


Kniha, která ovlivnila můj život se psy...

Tentokrát jsem si vybrala knihu, která výrazně ovlivnila můj život se psy. Když mi bylo dvanáct let, moje maminka mi koupila mou první knížku o psech. Zakoupila ji v době, kdy jsem měla i svého prvního německého ovčáka, a tak jsem naplno využila rad, které jsem v této publikaci našla.

Kniha s význačným názvem Člověk a pes vyšla v roce 1986 a napsal ji Ing. Karel Hartl, jehož jméno je snad známé každému pokročilému pejskaři. Pan Hartl je autorem mnoha dalších knih a různých odborných článků s kynologickou tematikou, avšak právě teď si budeme povídat jen o této jediné. I když již nyní vám mohu přislíbit, že na řadu přijdou i další poklady z „dílny“ tohoto autora.

Co v knize naleznete?

Kniha, která ovlivnila můj život se psy...

Ačkoliv má publikace pouhých dvaadevadesát stran, je doslova nabitá vším důležitým, co by pejskař měl vědět. A je jedno, zda se jedná o pejskaře z osmdesátých let či dnešního moderního majitele psa. Začínáme tedy klasicky o původu psa. Pak se pozvolna přejde k jednoduché anatomii, která nám ukáže dokonalý popis kostry, orgánů a jednotlivých částí těla psa. Troufám si říci, že tyto vědomosti dnešním pejskařům schází. A možná proto, že je autorem právě pan Hartl, se v knize blíže podíváme na služební plemena. A od nich přejdeme rovnou k podmínkám, ve kterých má pes žít – to je opět něco, co by se mělo mnohým zopakovat.

Citace z knihy: Bylo vědecky dokázáno, že pes nemyslí jako člověk a nemá špatné svědomí, že chápe jinak trest než člověk, že se povahy psů nedají vztahovat na celé plemeno, ale že v každém plemeni jsou psi různých povah.

Název:  Člověk a pes
Autor:  Karel Hartl
Ilustrátor:  Jiří Petráček
Vydání:    1
Místo vydání:  Praha
Nakladatel:     Naše vojsko
Rok vydání:    1986
Počet stran:    92
Edice, série:    Azimut; sv. 45
Kategorie:       Zoologie
Kategorie:       Encyklopedie
Vazba: brožovaná
Stav:    oděrky

Jak to vlastně funguje?

Velmi zajímavá kapitola je ta, která se věnuje podnětům, reflexům a útlumům. Opět jde o záležitost, na kterou se v dnešní moderní době opravdu zapomíná, přestože bez nich to nefunguje. Opravdu oceňuji, s jakou obratností je tato teorie čtenáři podána. Po přečtení této kapitoly to musí pochopit opravdu každý. Líbí se mi ilustrační zpracování a také stručný, avšak jasný popis toho, jak to vlastně v těch psích hlavičkách funguje...

Konečně...

Kniha, která ovlivnila můj život se psy...

Po těchto náročných kapitolách a ještě pár částech, které zde nezmiňuji, dojde čtenář konečně (alespoň v mém tehdejším dětském životě to bylo konečně) k samotnému výcviku psa. Dozvíme se zde něco, co jsem do té a vlastně i od té doby nikdy v žádné knize neviděla. Říkám tomu schéma toho, co by měl pes v určitý měsíc svého věku umět. A nebojím se přiznat, že v mých dětských letech jsem si vedla i deníček, ve kterém jsem měla přesně zapsáno, zda můj pes toto vše zvládá. Ale opět trochu odbočuji.

Jak naučit to či ono...

V kapitole o výcviku se naučíme, jak zvládnout se psem třeba cviky „sedni“, „lehni“, „ke mně“ atd. Musíme však myslet na to, že to bylo psáno v roce 1986, tedy v době, kdy se se psem pracovalo pouze touto metodou, na které osobně nevidím nic špatného. Dnes je však doba pozitivní...

Citace z knihy: Byl slavný, ale do služby se již nevrátil. Ve službě prokázal své mimořádné vlastnosti, a protože měl vynikající rodokmen, stal se konečně tím, co mu předpovídal velitel chovné stanice – zakladatelem chovné linie a tím nesmrtelným hrdinou ve svých potomcích, kteří svými činy dál ve službě šíří slávu svého otce. (Poznámka red.: V roce 1986 se opravdu používal výraz chovná stanice, nikoliv chovatelská, jak je tomu v současné době.)

Zazvonil zvonec a pohádkou to končí...

Kniha, která ovlivnila můj život se psy...

Po náročné četbě přichází fantastická odměna v podobě dokonalého vyprávění od vypravěče nejpovolanějšího – života samotného. My se právě v této části seznámíme s neuvěřitelnými historkami o psech, kteří zachraňovali životy. Přečteme si o psu vodícím, pohraničním, či o drogaři. A samozřejmě také příběh o Bleskovi nebo o Gerovi, a právě ti dva mě jako dítě provázeli i ve snech. Mohu však potvrdit, že vše je pravda pravdoucí a nic není smyšlené. Vím to velmi dobře, neboť právě to byla má úvodní otázka na pana Hartla, když jsem se s ním poprvé osobně setkala.

Doporučení...

Kniha, která ovlivnila můj život se psy...

Tuto knihu mohu s klidným svědomím doporučit do knihovny každému, kdo má rád psy. Je to publikace, která, ačkoliv je psána v minulém století, vám do té dnešní pejskařiny dá opravdu mnoho užitečných rad. A kde ji sehnat? Dnes se bohužel již nedá běžně zakoupit v knihkupectví, ale určitě ji seženete v antikvariátech, či na internetu. A tak neváhejte, a doplňte o ni vaši domácí knihovnu.

 

Foto: Iveta Panýrková

Existuje také kniha, která vás v pejskařině výrazně ovlivnila? Napište nám vaši recenzi na redakce@ecanis.cz. Rádi ji na stránkách našeho magazínu zveřejníme.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->