Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Chtěli byste malého oddaného přítele s přátelskou a temperamentní povahou a navíc ještě atraktivního vzhledu? Pak by se vám mohl líbit King Charles španěl, kterého si vám dovolujeme představit v dalším ze série rozhovorů věnovaných právě tomuto plemeni!


King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Ivana Hildebrandová se věnuje chovu King Charles španělů již téměř deset let a jméno její chovatelské stanice Izuz si již za tu dobu mezi těmi ostatními vydobylo velmi dobré jméno. V současné době jí doma i venku na zahradě dělá milou společnost celkem početná smečka těchto příjemných malých pejsků s neustále se vrtícími ocásky, kteří se od ní nehnou ani na krok. King je prostě láskou na celý život. A nejen o tom jsme si společně popovídaly...   

Ivano, povězte nám na úvod, čím vás tak okouzlil King Charles španěl, že jste se rozhodla právě pro něj?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Dříve jsem mívala pudlíky. Ovšem poté co mi děti vyrostly, jsem začala přemýšlet o čtyřnohém mazlíkovi jiného plemene. Začala jsem tedy hledat takové, které by bylo mému srdci nejbližší. No, a vyhrál to king. Četla jsem o něm moc pěkný článek a rozhodla se jednoznačně pro něj. Díky jeho přátelské, nebojacné a temperamentní povaze bylo jasno. Je to malý psík s velkým srdcem, který nemá rád tvrdé zacházení. Není vůbec agresivní. Jeho velikost mu umožňuje rychlý pohyb v terénu. Je to oddaný společník i pro starší lidi.

Momentálně máte doma celkem početnou smečku a plemeno chováte už téměř deset let. Mohla byste tedy trochu zavzpomínat na zakladatelku svého chovu nebo třeba nějakého pro vás výjimečného jedince?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Hledala jsem holčičku, která se pro mě nakonec narodila v Chomutově. Neměla jsem úplně v úmyslu chovat, natož vystavovat, chtěla jsem „jen” kamarádku a mazlíka. Tara byla mojí první holčičkou, která mě absolutně okouzlila. Vyznačovala se hravou, nebojácnou a mazlivou povahou. Mým snem však byla černá holčička, která se ke mě nakonec dostala od chovatelky z našeho klubu. Jmenovala se Fiebe. A právě těmto dvěma fenkám vděčím za to, že s tímto úžasným plemenem žiji již jedenáct let.

Po čase mě nabídla moje paní chovatelka, jestli bych se nechtěla jet podívat na výstavu. V té době jsem už také uvažovala, že už určitě nechci mít jen jednu holčičku. Navštívila jsem tedy výstavu v Charvatcích, kde mě absolutně pohltila přehlídka krásných jedinců. Předsedkyně  King Charles španěl klubu si na mě udělala chvilku a představila mi plemeno po odborné stránce. Dodnes si pamatuji celé její vyprávění. Nakonec jsem v roce 2012 vstoupila do tohoto klubu, začala jsem jezdit po výstavách a také sama chovat.

Jak spolu navzájem vaši psi vycházejí a musíte třeba nějak zasahovat do jejich hierarchie nebo si to v klidu vyřeší sami?

Moji pejskové žijí společně se mnou v domě. Občas se snaží vydobýt si svou pozici vůdce, ale nepředchází tomu žádná extrémní situace, vše si vždy urovnají sami.

King je psem jednoho pána!

Kterým aktivitám se společně věnujete a co vás s nimi asi nejvíc baví?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Ráda chodím se psy na vycházky, hrajeme si s míčem, běhají po zahradě. Moje dcera je velká sportovkyně, chodí na dlouhé procházky, anebo běhat, ale bez kinga by prostě nešla. Nemají vůbec žádný problém. Zvládnou překážky, běh, jsou to psi, kteří se hodí, dá se říct, ke všemu. Vím, že i agility zvládnou velice dobře a moc je to baví. Každý jedinec však není úplně stejný. King je psem jednoho pána, ale nemá ani problém si vykročit do kruhu s dítětem. Moc ráda pak pozoruji, jak si spolu rozumí.

Mám doma i jiná plemena a zvířátka, jako jsou například rotvajler, japánek a také kočička. Tím chci říct, že king nemá problém vyjít v pohodě ani s jiným zvířetem.

Vy jezdíte také hodně po výstavách, prozraďte nám tedy, kterého dosavadního úspěchu si asi nejvíce vážíte?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

V mém prvním vrhu se narodili fenka Anabellka a pejsek Angel. Nikdy nezapomenu na náš společný veliký den na evropské výstavě v Brně, kde Anabellka skončila na druhém místě, a to navíc ve veliké konkurenci. Tehdy tam posuzovala M. Kuritu. Na tento parádní úspěch jsem velice pyšná.

Mým ale celkově nejúspěšnějším pejskem je Merlin, kterého jsem si přivezla z USA s úmyslem obohatit náš chov o novou nepříbuznou krev. Náš chov stojí na úzké spolupráci i s jinými chovateli. Je to fajn, protože si vzájemně předáváme zkušenosti a určitě je dobře se vždy poradit.

Kingové jsou veselí, stateční a milí pejskové, kteří jdou po boku svého páníčka oddaně do všeho!

Dala by se vypíchnout nějaká činnost, které by se mohli majitelé kingů bez obav věnovat?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Myslím si, že by se měl celkově změnit náhled na toto plemeno. Bohužel jsem slyšela i názory, že kingové jsou bojácní a nevhodní k jakékoliv aktivitě. Naštěstí to není pravda, jsou to hodně veselí, stateční a milí pejskové, kteří jdou po boku svého páníčka oddaně do všeho. Pokud majitel nebude pejska vystavovat nebezpečí, tak se nemá čeho bát. Jediná vlastnost, kterou považuji občas za špatnou, je jeho paličatost. Když si umane, že ne, tak prostě ne a prostě s ním nehnete.  A to se ne vždy například na výstavě vyplatí.

Samozřejmě můžete jít s kingem na procházku, za sportem nebo stanovat. To vše máme také za sebou . Dále se hodí třeba na agility. A nesmím zapomenout, že je moc baví plavat.

Co třeba canisterapie?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Když se mi narodil vrh černých štěnátek, oslovila mě jedna paní. Přijela se podívat na štěnátka. Po delším povídaní se mi svěřila, že hledá pejska vhodného ke canisterapii. Její veterinář jí poradil, že právě King Charles španěl by byl vhodný. Paní se mi líbila i se svým záměrem. Nakonec však odjela bez štěňátka, protože ho chtěla nechat sterilizovat a s tím já nesouhlasím.

Každý zodpovědný chovatel se samozřejmě snaží starat o zdraví svých svěřenců a co nejvíce eliminovat možné problémy. Jaká případná onemocnění mohou tedy vaše plemeno potrápit a která zdravotní vyšetření byste doporučovala nechávat udělat?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Nechávám vyšetřovat srdce, oči a patelly. Není to povinností, záleží to na každém jednotlivém chovateli, jak k tomu všemu přistupuje. U kingů nevím o žádných zdravotních komplikacích. Setkala jsem se jen se srdečním problémem, který přikládám k věku. Stalo se to totiž ve věku devíti let a to je naštěstí řešitelné.

Naše čtenáře bude určitě zajímat, zda je třeba brát v nějakých případech ohled na zkrácenou nosní partii kingů?

Co se týká nosní partie, určitě nepůjdu se psem, když je vedro, na vycházku, to nemusí být ani king. Není to kvůli nosu, ale žádnému zvířátku to v takových podmínkách nedělá dobře.

Jedná se zatím o stále ještě málopočetné plemeno a určitě je tedy třeba vést chov s rozmyslem a nějakým cílem. Na co tedy kladete vy sama největší důraz při sestavování rodičovského páru?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Ano, je potřeba plánovat opravdu dobře a pečlivě rozmýšlet, jaké jedince spojíme k sobě. Musíme prostě myslet do budoucna, proto sleduji zdraví, typ a také rodokmen. King by měl být krátký podsaditý pejsek se silnou kostrou a miloučkým výrazem. Moc bych si přála, aby se vždy pečlivě zvažovalo, jak sestaví chovatel rodičovský pár, aby byli jeho potomci zdraví a plemeno se postupně ustálilo v typu. Je veliká škoda, že je nás tu tak málo, protože King Charles španěl je velice vnímavý , společenský a chytrý.

Předpokládám, že si také velmi pečlivě vybíráte majitele svých odchovů a nesvěříte štěňátko hned tak někomu, že?

Vždy si důkladně prověřuji, kam jdou naše štěňátka, také bedlivě poslouchám, jak budoucí majitelé žijí. S majiteli se snažím být v kontaktu co nejvíce, navštěvujeme se, setkáváme se na výstavách a samozřejmě jim jsem celou dobu k dispozici.

A na konec bych se moc ráda zeptala na vaše plány do nadcházející kynologické sezóny, a co byste plemeni popřála do dalších let?

King Charles španěl je malý psík s velkým srdcem!

Plemeni bych moc přála, aby na něj lidé změnili svůj náhled a aby se našlo víc takových nadšenců, kteří by ho chtěli také chovat. Často slýchávám, že jsou ustrašení a bázliví, není to ale pravda. Vždy záleží na osobním přístupu. Do budoucna bych díky své osobní zkušenosti tyto mýty velmi ráda vyvrátila.  

King Charles španělům přeji mnoho zdraví a prožití krásných let po boku jejich milující rodiny.

Moc děkuji za rozhovor.

Michaela Weidnerová

 

Foto: archiv Ivany Hildebrandové

https://www.izuztoy.com/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...    -->