Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Když to baví mě, baví to i psy!

Víte, kdo se stal vicemistrem světa v SP4 pro rok 2019? Odpověď určitě znáte. Co ovšem zcela jistě netušíte, jsou další fakta – třeba kolik má doma takový úspěšný musher psů, jak trénuje, či jak plánuje závody. Pokud jste fandy tohoto sportu, pak je tento rozhovor po vás ušitý přímo na míru.


Když to baví mě, baví to i psy!
Panýrková Iveta 27.2.2019 8941x Mushing

Michal Ženíšek je opravdový sympaťák, kterého mushing očividně baví. Začal se tomuto sportu věnovat již v dětství a drží ho to stále. Ostatně jeho výsledky hovoří za vše. Jak ale Michal vlastně žije a kolik jeho smečka čítá psů?

Michale, nejprve mi dovolte pogratulovat vám k tak úžasnému úspěchu. Stal jste se vicemistrem světa v SP4. Jaké byly vaše bezprostřední pocity po dojezdu?

Děkuji. Pocity nebyly nijak zvláštní, asi jako při jakémkoliv jiném úspěšném závodě. To, že to je druhé místo na MS, mi došlo asi až po dvou hodinách.

Viděla jsem báječné video, pravděpodobně z vaší kamery. Jako laik přiznávám mezi psy. Dokonce mě kolikrát i napadlo, zda se nemohou poprat? A jak vůbec ovládáte psy v takovém houfu?, že mi občas tuhla krev v žilách. Chvílemi to vypadalo na nějaké srážky

Když to baví mě, baví to i psy!

Ano, tento závod je plný adrenalinu a emocí. Já jsem přesvědčen o tom, že cesta k úspěchu vede přes klid mushera. Nebyl jsem nervózní a nepřipouštěl jsem si, že by mohlo dojít k nějaké kolizi. Ale samozřejmě se to stát může, agrese je postihována diskvalifikací. Já měl s agresí problém jen s polským závodníkem Igorem Traczem. Tento konflikt je i vidět na videu. Naštěstí moji psi jsou naprosto bezkonfliktní a chtějí běžet vpřed. Svůj tým ovládám jen hlasem, i to je na videu slyšet, a povzbuzování občas vypadá až komicky.

Po kolikáté jste na takové akci už startoval?

V kategorii SP4 Mass start jsem startoval podruhé. Poprvé loni na ME v Itálii a tam z toho bylo hned překvapivé třetí místo. Jinak po ME a MS jezdím od roku 2006.

Nesmíme zapomenout na vaše parťáky. Představte nám psy, se kterými jste dosáhl takového úspěchu.

Když to baví mě, baví to i psy!

Jsou to takzvaní evropští saňoví psi. Speciální kříženci za účelem co největší rychlosti, vytrvalosti a pracovitosti. Do tohoto plemene se kříží německý krátkosrstí ohaři, pointr nebo greyhound. Psi mají samozřejmě rodokmen, který si každý pořádně hlídá.

Máte doma i další psy nebo čistě jen tyto?

Doma máme jen osm těchto psů.

Čeho si na tomto plemeni vážíte nejvíce? A přemýšlel jste třeba i o jiném?

Vážím si hlavně povahy. Protože jsou v naprostém klidu. Neštěkají, nedělají žádné lumpárny, jsou v pohodě k dětem atd. Ale když se zapřáhnou, jakoby se něco změnilo, je tam dravost a temperament. To je na nich asi to nejlepší.

Jakou vyžadují péči v těchto mrazivých podmínkách tam venku?

Když to baví mě, baví to i psy!

Šest psů máme venku v boudách a dva jsou domácí gaučáci. Nevyžadují žádnou speciální péči. Přestože jsou krátkostí, zimu zvládají dobře. Samozřejmě musí mít pro takové výkony dobrou výživu. V boudách tepelný komfort, v našem případě dostatek slámy. Pak je také důležitá pravidelná kontrola stavu tlapek a péče o ně.

Nemyslím si, že by to bylo něco speciálního oproti jiným sportovním psům.

Zajímá mě, jak jste se dostal k mushingu a co vás na něm přitahuje?

K tomuto sportu jsem se dostal díky svým rodičům, kteří měli české horské psy, a otec s nimi závodil. Já měl tedy možnost začít s mushingem již v dětství. Letos jedu svoji dvacátou druhou sezónu.

Ono pro nás, co sedíme doma v křesle, to vypadá romanticky, avšak vy si mnohdy sáhnete doslova na dno. Jak to zvládáte? Nebo jinak, nastala třeba někdy taková situace, že jste si myslel, že to snad vzdáte?

Když to baví mě, baví to i psy!

Sáhnout si na dno v závodě se spřežením asi nejde, teda když se budeme bavit o sprintu. Tohle je spíš o tréninku, kdy ho člověk musí skloubit s rodinou a prací. Takže to je občas náročnější než samotný závod. Prostě jak říkám, tam už člověk jen prodá to, co natrénoval.  Obvykle je nutné dojíždět mnoho kilometrů za sněhem, tréninky pak probíhají většinou v noci. Závod jsem vzdal asi jen jedenkrát a to z toho důvodu, že trať nebyla v takovém stavu, aby to byl regulérní závod a navíc šlo o zdraví psů.

Michale, vy se ale nevěnujete jen mushingu, ale také bikejöringu, canicrossu a skijöringu – snad jsem tedy na něco nezapomněla. Jak to vše v jedné osobě zvládáte? A který z těchto sportů hraje prim?

Tak ony se ty disciplíny navzájem prolínají nebo doplňují. V sezóně off-snow jezdím ty individuální, takže bikejöring a scooter, na canicross už začínám být celkem líný. A v zimě přejdu na skijöring a spřežení. Prim hraje vždycky zima, podzim je spíše zábavou. Teď jsem tedy vicemistr světa ve scooteru, skijöringu se dvěma psy a už i ve čtyřspřeží.

Původně jsem se chtěla zeptat, jak si udržujete fyzičku v létě, což už vlastně nemusím, a tak svou zvědavost zaměřím jinam. Jak plánujete sezónu a co který pes dělá?

Letošní sezónu jsem hodně plánoval, ale jeden úraz psa, a to zrovna toho nejlepšího, všechno zhatil, tak už asi přestanu plánovat. Budu dávat přednost spíše intuici. Nicméně plány k několika velkým akcím v roce, tedy k ME a MS samozřejmě patří.

Jak tedy vidíte letošní sezónu?

Uzdravit zraněného psa.  Připravovat se na další velké závody a hlavně se tím bavit. Pak to baví i naše psy.

Děkuji vám za rozhovor.

Foto: Fitmin

Když to baví mě, baví to i psy!

Úspěchy

2016 1. místo ME scooter

2017 2. místo MS skijöring dva psy

2017 3. místo skijöring s jendím psem

2017 2. místo MS scooter

2018 3. místo ME SP4 mass start

2018 1. místo ME štafeta

2019 2. místo MS SP4 mass start

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->