Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kdo se moc ptá, moc se dozví!

Milí čtenáři, také vás zajímá, co se v tom našem kynologickém světě kde šustne? To jste na tom podobně jako my! A právě proto nově za vás pokládáme a budeme i nadále pokládat různým známým osobnostem z pejskařské branže otázky, které jsou pro nás všechny nejen přínosné, ale mnohdy i zásadní. Nejprve jsme se obrátili na Vladimíru Tichou, členku Komise rozhodčích pro exteriér ČMKU.


Kdo se moc ptá, moc se dozví!
red. 8.2.2019 4340x Otázka týdne

Otázka pro vás:

Vážená paní Tichá,

Česká republika bude v roce 2021 hostit Světovou výstavu psů v Brně. Je již v současné době známé, zda se u této příležitosti bude žádat FCI o uznání některých českých národních plemen? Která to případně budou a jak si aktuálně stojí se všemi náležitostmi k tomu potřebnými?

Odpověď:

Uznání národního plemene ze strany FCI není vůbec jednoduchou záležitostí. Musí se doložit celá řada dokladů od poměrně velkého počtu nepříbuzných odchovů, přes doklady o zdravotním stavu plemene až po návrh standardu. Než se k žádosti vyjádří zasedání FCI, musí vše projednat standardní komise FCI a většinou požadují celou řadu dodatků. V současné době se projednává žádost o uznání chodského psa a pražského krysaříka. Zvláště chodský pes má velkou šanci na uznání. Naše ostatní národní plemena zatím nesplňují FCI dané požadavky a žádost o uznání by v jejich případě byla zbytečná.

 

Vladimíra Tichá

Kam dál ...