Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kde se vzal, tu se vzal německý ovčák? IV. díl

Posledně jste se dozvěděli něco o krevních liniích u německého ovčáka. Víte ale, jak je tato problematika obsáhlá? Hodně, to nám věřte! A právě z tohoto důvodu budeme i tentokrát v tématu pokračovat…


Kde se vzal, tu se vzal německý ovčák? IV. díl

V minulém díle jsme se seznámili s hlavními krevními mužskými liniemi, které chov německého ovčáka výrazně ovlivnily. Věnovat se jim budeme i nyní, ovšem z poněkud jiného úhlu pohledu. Věděli jste třeba, že existují i tzv. „varovné linie“, a co si pod tímto označením vůbec představit? Pojďme se na to tedy společně podívat…

Opakování matka moudrosti

Kde se vzal, tu se vzal německý ovčák? IV. díl

Pro začátek si jen tak lehce připomeneme, co jsme se už dozvěděli posledně. Víme, že zakladatelem všech mužských krevních linií je Pollux. To je první pes, u kterého skončíme při každé cestě v čase zpět po rodokmenech našich miláčků. Víme také, že přes Polluxe, Kastora a Horanda se postupně vyvinuly další krevní linie. Minule jsme si také nakreslili, jak se tyto větve dále prodlužovaly a větvily. Blíže jsme se seznámili i s některými z hlavních psů, kteří různé linie vytvořili. Nakonec jsme vše uzavřeli povídáním o československém šampionovi jménem Blitz v. d. Sieben Kurven, který, ač byl sám velmi pěkným psem, předával na své potomky jisté vady, a proto bylo třeba dobře volit partnerky nebo se krytí s ním úplně vyhnout. Avšak Blitz nebyl jediným psem, jenž předával špatné vlastnosti. Těch psů bylo více a tvořili tzv. „varovné linie“.

Co jsou to varovné krevní linie?

Toto zvláštní, avšak trefné označení nesloužilo proto, aby úplně odstřihlo psy z těchto linií z chovu, ale mělo chovatele upozornit na to, aby se vyvarovali hromadění jejich krve pro jisté vady, které se po nich v plemeni ve větší míře vyskytovaly.

Varovné linie

 

Slabé nervy, plachost a zbabělost:

Horst v. Glockenbrink – Nores v. d. Kriminalpolizei.

Horst (nar. 16. 7. 1927, o. Erich v. Glockenbrink, m. Frieda v. Glockenbrink) patří do linie, kde se často vyskytoval neúplný chrup.

Nores (nar. 10. 3. 1915, o. Horst v. Boll, m. Gisa v. d. Kriminalpolizei) přenášel na své potomky tyto vady: slabé nervy, plachost, neúplný chrup, slabou konstituci a albinistické zbarvení. Pro informaci již zmiňovaný šampion Blitz v. d. Sieben Kurven vede z otcovy strany právě tuto linii.

Další linie, která předávala slabé nervy, plachost a zbabělost je: Nores v. d. KriminalpolizeiJunker v. Nassau (12. 8. 1917, o. Nores v. d. Kriminalpolizei, m. Cora v. Horstein).

Kde se vzal, tu se vzal německý ovčák? IV. díl

Úbytek pigmentu:

Úbytek pigmentu byl vypozorován u potomků těchto plemeníků: Dobber v. d. Peterstin (nar. 18. 5. 1917, o. Diethelm v. Riedekenburg, m. Inge v. Birkenfeld), Horst v. Boll (nar. 12. 5. 1909, o. Munko v. Boll, m. Hella v. Boll), Nores v. d. Kriminalpolizei (nar. 10. 3. 1915, o. Horst v. Boll, m. Gisa v. d. Kriminalpolizei), Junker v. Nassau (12. 8. 1917, o. Nores v. d. Kriminalpolizei, m. Cora v. Horstein).

Kde se vzal, tu se vzal německý ovčák? IV. díl

Neúplný chrup:

Erich v. Grafenwert – Dolf v. Margaretental – Gundo Isentrud – Erich v. Glockenbrink .

Erich v. Grafenwert (nar. 28. 7. 1918, o. Alex v. Westfalenheim, m. Bianka v. Riedekenburg) - vítěz výstavy v roce 1920. Erich byl také úspěšným plemeníkem, zplodil na 449 potomků, z nichž bylo na 165 jedinců oceněno, ať na výstavách, tak i na závodech či zkouškách. Tento pes je také součástí slavné krevní linie složené z vítězů, která byla v našem chovu hojně využívaná: Erich v. Grafenwerth – vítěz z roku 1920, jeho syn Klodo v. Boxberg – vítěz z roku 1925, jeho syn Utz v. Hans Schütting – vítěz z roku 1929, a také na Hussan v. Haus Schütting – vítěz z roku 1932.

Dolf v. Margaretental (nar. 31. 7. 1920, o. SGR 1920 Erich v. Grafenwert, m. Dora v. d. Mergelkuhe). Gundo Isentrud (nar. 22. 3. 1922, o. Dolf v. Margaretental, m. Flotta Isentrud), Erich v. Glockenbrink (nar. 17. 3. 1924, o. Gundo Isentrud, m. Dolli v. Glockenbrink) – vítěz výstav v letech 1926 a 1928, byl otcem na 496 potomků, z toho jich bylo celkem 263 oceněno na výstavách, závodech a zkouškách.

Horst v. Glockenbrink – Nores v. d. Kriminalpolizei

 

O Noresovi jsme psali již výše, a tak zmíníme jen Horsta v. Glockenbrink (nar. 16. 7. 1927, o. Erich v. Glockenbrink – vítěz z let 1926 a 1928, m. Frieda v. Glockenbrink).

Je dobré se zaměřit na tyto vyjmenované linie, kde můžeme sledovat několik stejných psů, kteří se jimi napříč promítají. Na obrázku můžeme také vidět psa, který, ač je německý ovčák, má bílé zbarvení. Jeho otcem je právě Nores v. d. Krimininalpolizei.

Kde se vzal, tu se vzal německý ovčák? IV. díl

Německý ovčák si s sebou nese i další vady jako například kryptorchismus, avšak před druhou světovou válkou se na tuto vadu nikdo nezaměřoval, a tak bohužel nemáme dochovány žádné záznamy o liniích, které by ji nadále předávaly. Samozřejmě později byli tito psi vyřazováni z chovu stejně tak, jak tomu je i dnes.

 

O krevních liniích bychom mohli napsat román a bylo by opravdu o čem, nicméně je čas se trochu posunout dále. To základní jsme si již řekli, a tudíž máme z čeho vycházet. Příště se můžete těšit na souhrn informací o německém ovčákovi během války a také v období poválečném.

 

Foto: www.pedigreedatabase.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 0
Kam dál ...