Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Kam do zoo i se psem?

Jezdíte také moc rádi na nejrůznější výlety? A snažíte se to vždy vymyslet tak, aby váš pes mohl s vámi? A napadla vás někdy třeba taková návštěva zoo, jen jste si nebyli jistí, zda tam vašeho chlupáče vůbec pustí? Odpovědi na tyto a další otázky vám servírujeme v následujícím článku!


Kam do zoo i se psem?

Všichni víme, že v České republice máme několik desítek zoo a zoo parků, do kterých velmi rádi v průběhu celého roku chodíme. A nyní je zrovna ten správný čas, kdy by po velké koronavirové krizi měla velká většina z nás chuť zoologické zahrady jakkoliv podpořit, ale zároveň nechceme jet na výlet a nechat svého psa zavřeného doma. Dilema, že? Možná se vám tedy bude hodit souhrnný přehled míst, kam svého čtyřnohého parťáka můžeme vzít s sebou a také informace, proč to třeba jinde nejde. Pojďme se tedy na to společně podívat…

Na úvod pár zoo rekordů

Věděli jste například, že nejstarší zoo v ČR je Zoologická zahrada Liberec? Naopak nejmladší ze všech je Zoologická zahrada Chleby. A pokud se zeptáme na tu největší, jistě mnoho z vás odpoví, že je to ta v hlavním městě a ano je to opravdu Zoologická zahrada Praha.

Seznam zoo, do kterých můžeme se psem:

ZOO Brno – pes ano a vstupné za něj je 50 Kč

ZOO Dvůr Králové – pes ano a vstupné za něj je 100 Kč

ZOO park Chomutov – pes ano a vstupné za něj 30Kč

ZOO Olomouc – pes ano a vstupné za něj je 100 Kč (pes musí být na vodítku a mít náhubek)

ZOO Praha – pes ano a vstupné za něj je 100 Kč

ZOO Ústí nad Labem – pes ano a vstupné za něj je 100 Kč

ZOOpark Vyškov – pes ano a vstupné za něj je 20 Kč

ZOO Chleby – Vstup se psy je povolen pouze do nové části zoo. Vstupné 100 Kč

Para ZOO – Vstup se psem pouze do dvora, kde jsou připraveny úvazy a misky s vodou.

ZOO Plasy – pes ano a vstupné za něj je 50 Kč

 

Pozn. Cena vstupného je uvedená dle ceníku platného v roce 2022.

Se psem ano, ale...

Kam do zoo i se psem?

Je fajn, že nás do mnoha zoologických zahrad pustí s naším čtyřnohým miláčkem. Ale proberme se. Jsou pravidla, na která je třeba opravdu dbát. Nebuďme tedy sobečtí a mysleme především na zvířata, která jsou v zoo chována. To, co bývá pro všechny zoo stejné je asi toto: Pamatujte, že pes musí být vždy na vodítku a musí mít platný očkovací průkaz, který předložíte při koupi vstupenky. Nelze s ním vstupovat do pavilonů, vnitřních prostor restaurací ani do dětského areálu či do prostoru statku v Dětské zoo. Před těmito místy se nacházejí vyznačená místa, kde můžete psa nechat. Stejná pravidla platí také pro vodicí a asistenční psy (vyjma interiéru restaurací, kam tito psi mohou). Pokud se tedy chytáte se svým psem na návštěvu některé ze zoo, pak si rozhodně nejprve otevřete její webové stránky a podívejte se na pravidla a podmínky návštěvy se psem.

Proč psi do některých zoo nesmí?

Kam do zoo i se psem?

Existují zoologické zahrady, do kterých nás se psem nepustí. Výjimku v takovém případě tvoří akorát psi vodící a asistenční. Proč tedy psi do některých zoo nemohou? Důvody mohou být různé. U menších zahrad to bývá právě rozloha v kombinaci s vekou návštěvností. A tak když si představíte na malém kousku tisíce lidí, zvířat ve výbězích a voliérách a do toho ještě psy spojené se svým pánem na vodítku, pak je toto opatření celkem logické.

Dalším důvodem mohou být třeba děti a to především děti předškolního a nižšího školního věku, které se, vzhledem ke své výšce, pohybují ve stejném prostoru jako průměrný pes. Mezi návštěvníky je jistě dost takových, kteří se psů bojí a nechtějí se pohybovat v jejich blízkosti. Strach z ostatních zvířat mohou určitě prožívat i psi, zejména menší plemena, jakkoli si jejich pán návštěvu zoo užívá.

Kam do zoo i se psem?

V neposlední řadě jsou důvodem pro zamezení vstupu psů do zoo i důvody veterinární. I když jsou zvířata v zoo (a zajisté i psi chovaní zodpovědnými chovateli) pod neustálou veterinární kontrolou, nemůže být tato kontrola natolik soustavná, aby nemohlo oboustranně dojít k přenosu určitých chorob či parazitů. Někteří majitelé psů také nechtějí respektovat pravidla, jakkoli omezující jejich psa.

I u nás (v České republice) jsou zoologické zahrady, které návštěvu se psem umožňují, všimněte si ale, že se jedná především o velké zoo, jako jsou Brno, Chomutov, Dvůr Králové, Olomouc, Praha nebo Ústí nad Labem, které mají podmínky alespoň v něčem odlišné. Naopak malé zoo spíše psy do areálu nepouští (například Děčín, Hodonín, Jihlava a Liberec).

Dobrá rada na závěr

Kam do zoo i se psem?

Než se vydáte do zoo, zjistěte si ze stránek, zda tam psa pustí. Určitě nezapomeňte psa připnout na vodítko a chovejte se v areálu zoo ukázněně. Není nutné, aby váš pes očuchával výběhy nebo štěkal na zvířata. A v neposlední řadě je možná dobré se zamyslet nad tím, zda je opravdu třeba si psa do zoo brát s sebou. Je přeci tolik jiných míst, kde se bude on rozhodně cítit lépe.

 

Iveta Panýrková

Foto: A. Košťálová, D. Sádecká

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
Plemeno


    -->