Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jejich oči říkají „pomozte nám“…

Smutná a stinná stránka překrásné a romantické Afriky – pytláci a vraždění afrických zvířat jako jsou sloni, luskouni, gorily a mnoho a mnoho dalších. Všichni to víme. Vídáme to v televizi, čteme o tom v novinách nebo třeba na internetu. A ano je nám to líto, ale...


Jejich oči říkají „pomozte nám“…
Panýrková Iveta 25.5.2019 8721x Ostatní rozhovory

...proč to řešit, je to daleko. A co bychom my tady v té naší maličké zemičce uprostřed Evropy mohli ovlivnit? Nebo udělat jinak? Věřte, že právě zde u nás se našla jedna sympatická žena, která se do boje proti africkým pytlákům pustila. A ano, tušíte správně, je to Hanka Böhme a my si s ní o tom budeme povídat právě dnes, protože dnes je Den Afriky (25. květen).

Hanko, my už si spolu jednou povídaly, přesto toho dnes musím opět využít právě proto, jaké máme výročí. Ale má první otázka se bude týkat vašeho dalšího odletu do Afriky. Povězte nám, kam letíte a co je plánem vaší „mise“?

Měla bych letět koncem měsíce s Charmem de Alphaville Bohemia, což je belgický ovčák – malinois, který by se měl zapojit do boje proti pytláctví. Konkrétně je vycvičen na detekci luskounů, slonoviny aj.

Mohla byste nám přiblížit, jak vlastně vypadá takový den v Africe?

Ráno se probudíte (smích) a jdete do terénu, kde zastavujete auta a hledáte. Ale  u Charma to bude trochu jiné. Přiletí do Konga a bude se muset sehrát se svým psovodem. Já mám na to čtrnáct dní, což je opravdu málo. Asi nepůjdeme ani spát (smích).

Jejich oči říkají „pomozte nám“…

Jak se vám s nimi pracuje? A co jazyková bariéra?

Mně se s psovody pracuje dobře i přesto, že tam je hlavním jazykem francouzština. Něco málo už umím, ale i tak je tam se mnou Arthur, který několika jazyky dobře mluví.

Luskouni jsou ilegálně loveni a pašováni tisíckrát více než tygři a dvaaosmdesátkrát častěji než nosorožci!

Jejich oči říkají „pomozte nám“…

Hanko, zažila jste někdy situaci, kdy jste se opravdu bála?

V Kongu ani tolik ne. Kolem mě jsou stále ozbrojenci a nejsem ani minutu sama, tak není důvod se bát.  Více se bojím večer v ČR (smích).

Mají takto vycvičení psi velký vliv na záchranu zvířat před pytláky?

Na záchranu zvířat mají naši psi opravdu velký vliv. Jak se někde objeví, tak pytláci přestávají jezdit. Proto by bylo fajn umístit je úplně všude.

Jejich oči říkají „pomozte nám“…

Den Afriky 25. května

Tento den patří africkému černému kontinentu od roku 1963, kdy byly podepsané listiny Organizací za sjednocení Afriky (OUA). Tento den by nám mělo zůstat na paměti, že i přes to jsou stále oblasti, kde jsou složité mezilidské vztahy. Ovšem hlavním problémem je chudoba.

Jejich oči říkají „pomozte nám“…

Psi pro Afriku připravujete zde. Kde sháníte vzorky pro výcvik. V ZOO?

Ano, vstříc nám vyšli v ZOO Liberec, bez nich by to v žádném případě nešlo.

Veřejně se ví a hovoří o tom, jak nákladné je vycvičení vodícího psa. Ale kolik stojí výcvik takového psa pro Afriku a jeho transport, o tom se moc nemluví. Prozradila byste nám to?

Když jsme to spočítali, tak výcvik psa od štěněte až po odlet do Konga vychází na 320 000 Kč. Díky sponzorům jsme to snížili na 200 000 Kč až 250 000 Kč. Proto máme různé projekty, díky kterým se snažíme sehnat peníze. Teď nám vyšla i knížka, která se dá objednat na www.malinaproslona.cz nebo na Facebooku pod odkazem Malina pro slona, kde to vše můžete sledovat, anebo nás podpořit.

Kdy se začíná s výcvikem takového psa a jak dlouho to přibližně trvá?

Délka výcviku se odvíjí samozřejmě od toho, na jakého psa narazíte. Někteří jsou dobří a někteří horší. Pro mě byla osudovou a naprosto dokonalou fenkou Cama Sony Black.

Co vše se kromě vyhledávání pachů ještě psy učíte?

Mám spolek Dogs For Detection And Protection Academy, z. s. na FB nebo www.hanabohme.cz. Věnujeme se jak pomoci zvířatům ve volné přírodě, tak i problémovému chování, anebo základní poslušnosti aj. Dalo by se toho napsat hodně, ale jde hlavně a především o výcvik psů. Třeba i rodinného psa je potřeba minimálně vychovat. Pokud bude mít někdo zájem o náš výcvik, tak stačí napsat.

Zajímá mě, jak zvládá pes z Evropy přechod do Afriky? Ty klimatické změny jsou pro něj asi obrovské nebo ne?

Díky projektu jsem zjistila, že BOM přechod zvládají úplně super. U ostatních plemen si nejsem tak jistá.

Afrika je snem asi mnoha lidí. V dokumentárních pořadech nám ji tvůrci představují jako krásnou a divokou, že se nestačíme ani divit. Jak ji ale vnímáte vy?

Já to vidím už dnes jinak. Ničí se tam pralesy, které pomalu mizí. Všude se stavějí silnic, a to jen díky chamtivosti lidí. Zvířata se zabíjí kvůli asijské medicíně, což ani pořádně nefunguje. Vždyť takové šupiny z luskouna jsou stejné jako naše nehty a umírají jen proto, že někteří se domnívají, že je to afrodisiakum, což není pravda.

Co vaše první setkání třeba se slony? Ono je to určitě jiné než vidět takové zvíře v naší české ZOO někde za ohradou vzdálené třeba 100 metrů, než když je ve vaší blízkosti.

Prvního slona jsem viděla u silnice v parku Odzala a první, co mne napadlo, když jsem viděla jeho kly, bylo, jak dlouho asi bude žít. Je to nepopsatelný pocit a máte i pocit, že jejich oči vám říkají: „Pomozte nám!‘‘ Ovšem bez zmiňovaných vzorků ze ZOO by to opravdu nešlo.

Jejich oči říkají „pomozte nám“…

Když někde vypátráte například pytlácké doupě, co se děje s uřezanými kly a dalšími zabavenými věcmi?

Když najdeme pytlácký tábor, tak se spálí. A pokud jsou tam zvířata nebo jejich ostatky, jako třeba kly, jdou do záchranných stanic, kde se uschovávají.

Hanko, a na závěr bych se ráda dozvěděla, zda máte nějaký „tajný“ sen?

Mám veliký tajný sen, který se mi asi nesplní. Přála bych si zachránit přírodu a zvířata, a je jedno zda v Africe nebo v České republice, či kdekoliv jinde na celém světě. My lidé přírodu a zvířata likvidujeme. Dále by mne potěšilo, kdyby si lidé přestali závidět nebo nebyli nepřející. Každý máme šanci něco změnit!!! Stačí jen chtít a ne pořád nadávat!!!

Děkuji vám za rozhovor a přeji mnoho štěstí v Africe...

www.hanabohme.cz

 

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->