Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Měli byste chuť nahlédnout i do dávné historie plemene japan chin a dozvědět se třeba, co slovo „chin“ v originálu opravdu znamená? Nebo byste raději uvítali informace týkající se péče, držení nebo krmení těchto malých roztomilých skřítků? To vše naleznete na následujících řádcích…


Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Sympatická Hana Janíčková se nakonec po všech plemenech, která prošla jejím dosavadním životem, rozhodla pro japan china, jehož chovu se také ve své chovatelské stanici Untis už řadu let s úspěchem věnuje. Jsme moc rádi, že byla ochotná se s námi o své zkušenosti podělit a přiblížit nám trochu soužití s těmito příjemnými malými pejsky.

Paní Janíčková, vy jste úspěšnou chovatelkou a vystavovatelkou japan chinů a dříve jste zastávala i funkci poradce chovu. Kdy a jak jste k tomuto plemeni dostala?

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Psům se věnuji již od roku 1965. V roce 1970 jsem se seznámila s plemeny, jako jsou například  knírač, francouzský buldoček nebo pekingský palácový psík, kterým jsem se s láskou věnovala. Nakonec japan chin zvítězil na plné čáře. Když jsem japánka viděla u chovatelů, nejprve mě při pohledu na něj zaujala hlava, její tvar, oči černé jako korálky a také jemný výraz. Svou přítomnost mi dával najevo, ovšem bez známého štěkání. Mazlil se se mnou, ale nebyl nijak vtíravý. Ke svým majitelům vzhlížel oddaně a s úctou. V té době jsem si uvědomila, že toto plemeno, tento malý pejsek, je tím, co si zaslouží mou lásku a péči. Mnoho lidí si ovšem myslí, že japan chin nemá v lidské společnosti místo, protože to je jen „malý smeták“. Můj názor je zcela opačný. Ano, člověka, který holduje velkým plemenům, nemůže uspokojit jemný pejsek. Mám zkušenost, že kdo si jednou pořídil japana, zůstává mu věrný po celý život.

Kdo si jednou pořídí japana, zůstává mu věrný po celý život!

K japanům se váže velmi poutavá historie. Pověděla byste nám o ní něco?

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Tento malinký pejsek je v Japonsku známý již více než 1400 let, ale jeho kořeny v Číně zasahují jistě mnohem hlouběji. Japonci si po staletí vytvářeli originální kulturu, která se hodí pouze pod posvátnou horu Fudžisan a na ostrovy kolem ní. Podle jedné staré pověsti zavítali jeho předkové do říše Vycházejícího slunce, bylo to někdy v 8. století. Jako dar čínského císaře se tam prý dostali přes Koreu. Tenkrát se ještě velmi podobali svému příbuznému pekinézovi. Vysokou společnost zaujali natolik, že jim připravila ráj na zemi. Sytili je nejlepšími pokrmy a obkládali hedvábnými poduškami. Brzy byli vyšlechtěni stále menší a menší jedinci, a velmi se dbalo na to, aby byli mezi sebou pářeni pouze psíci z jednoho paláce.

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Tato silně příbuzenská plemenitba vedla přes mnoho generací ke stále menším a křehčím pejskům, až vyloženě k „drahocennostem“. Dámy této společnosti je nosily v rukávech svých kimon nebo je chovaly v bambusových klíckách jako vzácné a okrasné ptactvo. Dostávali se také do chrámů, kde jim bylo zvlášť nakloněno božstvo. Malý psík byl zobrazován na mnoha vázách, drahých předmětech i obrazech. Stal se hrdinou mnoha japonských bájí a pověstí.

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Název chin se odvozuje od slova čin, což znamená vzácnost. V Japonsku jsou známí pod jménem činkoro. První informace o Japan chinovi v Evropě se objevují již v 17. století. Tehdy je misionáři dovezli manželce anglického krále Karla II., princezně Kateřině Portugalské. Potvrzené dějiny chinů se ovšem píší až od roku 1880, kdy japonský vyslanec Sinzo Aoki přivezl párek chinů německé císařovně Augustě. Další jejich putování začíná v Anglii, odtud se dostávali do dalších částí světa. Díky státům, jako je Rakousko, Švýcarsko a Německo, kde se našlo pár jedinců, toto plemeno nevymřelo, ale dokonce se rozšířilo do takové míry, že někteří chinové putovali zpět do své země, do Japonska.

U nás se japan chin začal na výstavách objevovat od roku 1964 a ani dnes nenajdete velké množství chovatelů tohoto plemene. Bohužel, i přes jeho vynikající povahové vlastnosti, se jeho chovu věnuje jen úzká skupinka nadšenců. Přitom si zaslouží mnohem více obdivu a uznání.

Název chin se odvozuje od slova čin, což znamená vzácnost!

Řekla byste nám, jak vypadá v současnosti chov japanů v ČR?

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

V ČR existují dva chovatelské kluby – Japan Klub (JK)  a Inter Club Orient (ICO). Chovatelská základna není příliš velká. Japan chin se nikdy nestal příliš  populárním, což je vlastně i ku prospěchu plemene. Je to vlastně jedna z dosud nejstarších zachovaných ras. Choval se v císařských palácích. Byl vysoce ceněný. Název CHIN se odvozuje od slova vzácnost.

Na co by měl pamatovat nový majitel japana china? A jak náročná je péče a výchova?

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Určitě je třeba dobře krmit. Doporučuji kvalitní granule. Na přilepšenou je možné dávat masové konzervy, sýry, mají rádi i ovoce a zeleninu. Prostě majitel má pocit, že jen granule nestačí. Malá plemena více trápí zubní kámen. Existují různé kousací pamlsky, což zmírní jeho ukládání. Mám zkušenost, že se zubní kámen ani neobjeví. Naši psi dostávají denně něco z „kousacího programu“.
Japan není náročný na péči. Ta zabere opravdu jen minimum oproti jiným dlouhosrstým plemenům. Jeho výhodou je, že neplstnatí. Česání zabere jen pár minut. Srst je velmi příjemné struktury. Říká se, že je antidepresivní. Naprosto souhlasím. Zkontrolujeme oči. Japan je má větší, kulaté. Je dobré oči otírat navlhčeným kosmetickým tamponkem. Patří mezi rasy, kde se objevuje luxace patelly. Je nutné vyvarovat se spojení, kde by se tento problém mohl vyskytnout.

Mnoho lidí, kteří si chtějí tohoto nebo i jiného psíka pořídit, si z důvodu „šetření“ koupí raději pejska bez PP nežli z chovatelské stanice. Jak vidíte tento problém vy?

Já jsem jednoznačně pro jedince s PP. Když člověk vidí ty továrny na psy, tak je mu úzko. Je dobré informovat  se, v jakých podmínkách je štěňátko narozené a odchované. Štěňátka z nevhodného prostředí mnohdy nemají hygienické návyky, jsou vystresovaná a pak nastává novému majiteli i problém s jeho výchovou.

Japan chin patří mezi devátou skupinu FCI, tedy plemena společenská. Jaký je tedy společník a je možné se s ním věnovat i nějakému z kynologických sportů, např. agility, dogdancing apod.?

Japan chin u mne zvítězil na plné čáře!

Co se týká aktivity chinů, tak je možné v některých případech i výcvik agility. To nakonec dokazuje i náš odchov Ch. JOSHI FUMI CHIN Untis. Nevyžadují dlouhé procházky, ale znám i fenku, která se svými páníčky došla  na vrchol Sněžky. Ovšem vše vždy záleží na kondici a zdraví konkrétního pejska.

Co je pro vás jako chovatelku asi ze všeho nejdůležitější?

Co je pro mě jako chovatelku nejdůležitější? Zdravý chin, dobře vychovaný  a samozřejmě i spokojený majitel.

Chtěla byste na závěr majitelům japanů něco vzkázat, a co byste popřála plemeni do budoucna?

Japan chin je velmi inteligentní, milý, vysoce elegantní a nevtíravý pejsek. Zaslouží si mnohem více obdivu a uznání.

 

Děkuji vám za příjemné povídání.

 

Iveta Panýrková

Foto: archiv Hany Janíčkové

https://untis.estranky.cz

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->