Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?

Záleží vám na kvalitním stravování vašeho psa a nespoléháte se přitom jen na průmyslově vyráběné doplňky? Trápí vašeho psa časté pálení žáhy? BARFujete? Nebo zkrátka jen chcete svému psovi občas zpestřit jídelníček o trochu té zdravější stravy? Pak je následující článek určen právě pro vás. Budeme si povídat o zahradničení na okenním parapetu!


Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?
Katka Houšková 22.2.2021 4437x Výživa

Pokud patříte mezi příznivce zelené stravy a dopřáváte zeleninu i svým psům, jistě řešíte stejné problémy jako já. Kde sehnat zeleninu v zimě? Samozřejmě, supermarkety jsou zeleniny plné, ale řekněme si na rovinu – potom je úvaha o zařazení zeleniny do krmné dávky otázkou přijatelného množství pesticidů a tedy volbou, zda se raději v tomto období zelenině nevyhnout.

To ale není nutné! Čerstvou a biologicky hodnotnou „zeleninu“ si totiž můžete vypěstovat i doma a bude vás to stát jen pár kaček!

 Už jste slyšeli o zeleném mladém ječmenu?

Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?

Ve slovníku moderní výživy se nachází pod heslem „superpotravina“. A to proto, že to superpotravina každopádně je! Slouží našemu organismu jako zdroj téměř všech důležitých látek, které potřebujeme. Působí jako antioxidant, podporuje imunitu, zvyšuje obranyschopnost organismu, dobré trávení a příznivě ovlivňuje krevní obraz. A nejinak je tomu i u psů!

 

 Nejdůležitější látky:

  • vitamíny (C, B, E, K a spousta dalších)
  • minerály (železo, zinek, hořčík, vápník, draslík, fosfor, aj.)
  • aminokyseliny
  • nebo vysoký podíl kyseliny listové, která je vhodná pro těhotné ženy i feny a správný vývoj plodů.

Je s podivem, že v dnešní době společnost žasne nad úžasnými vlastnostmi ječmenu, když se jedná o jednu z nejstarších pěstovaných plodin u nás.

V lékárně můžete zakoupit prášek z mladého ječmene, což je koncentrovaná, vylisovaná a následně vysušená šťáva z mladých výhonků, kolem dvou stovek za sto gramů. Pokud chcete svému psovi tuto superpotravinu dopřát, nechcete utratit majlant a zároveň dodat vašemu miláčkovi trochu té „zelené“ trávy v zimě, potom si můžete mladý ječmen sami vypěstovat, a to opravdu za pár kaček.

Co budete potřebovat:

  • Zrno ječmene vhodné k setí
  • Vhodnou nádobu nejlépe s krytem
  • Kvalitní zeminu (ideálně kompost)

Jak na to?

Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?

Potom už vám stačí jen trochu trpělivosti. Já jsem koupila zrno od souseda, za stovku jsem obdržela asi desetikilový pytel ječmene a dle první sadby mi bude stačit tak na tři roky. Vy můžete využít klidně obchod se zdravou výživou nebo zahrádkářské potřeby. Zrno předem namočíme na osm až dvanáct hodin do vlažné vody, ideálně samozřejmě nechlorované, nebo přinejmenším odstáté. Potom si připravíme vhodnou nádobu. Já jsem použila plastovou misku od kupovaného masa, pokud vám to přijde málo BIO, máte pravdu. Vhodnější bude si 

Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?

pořídit keramický květináč. Do nádoby dáme vlhkou zeminu, nějakou kvalitní, ideálně pokud jste vlastníky kompostu nebo koupený substrát určený pro zeleninu. Pokud jste v zimě topili v krbu, můžete rovnou „přihnojit“ dvěma lžícemi dřevěného popela, a budete mít minerálů a minerálů... Zrno scedíme, necháme trochu okapat a vysejeme do připraveného substrátu. Můžeme úplně nahusto! Vyseté zrno přikryjeme tenkou vrstvou zeminy. Vážně tenkou, aby se nám potom moc nezvedala. Nádobu doporučuji přikrýt, aby hlína příliš nevysychala. Následně ji umístíme na teplé místo, v tuto chvíli semena nepotřebují příliš světla, ba naopak. A už jenom čekáme. Vlastně ne, ještě musíme pravidelně zalévat! Zemina má být vlhká, nikoliv však mokrá. Než se objeví první výhonky, tak stačí, když budete dvakrát denně pořádně rosit.

Zhruba za týden můžete realizovat první sklizeň!

Netrvá to dlouho

Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?

Za pár dní se objeví malé zelené výhonky, potom je vhodné nádobu přemístit ke slunečnímu světlu, kterého budou rostliny potřebovat dostatek. Cca za týden můžete realizovat první sklizeň. Mladý ječmen by se měl stříhat ve výšce zhruba 20 – 25 cm, ale já stříhám dřív. Budete se divit, jakým tempem ječmen roste! Proto pokud nesklidíte celou úrodu naráz, ale plánujete (jako já) sklizeň v průběhu zhruba jednoho týdne, začněte stříhat brzy. Neměli byste totiž nechat ječmen přerůst, protože potom už ztrácí na výživových hodnotách.

Je to vážně nezmar!

Jak si vypěstovat BIO zeleninu uprostřed zimy?

Než jsem ostříhala celou úrodu, první zastřižené výhonky stihly téměř dorůst ty původní. Ty už jsem ale pochopitelně nezkrmovala, tedy nezkrmovala psům. Dostaly je slepičky a moc si pochvalovaly. Zeminu prorostlou kořínky jsem zkompostovala a hned vysadila další nádobu. Tak měly naše holky týden s ječmenem a týden budou mít pauzu. A co budou jíst během pauzy? Že bych koupila nějakou stříkanou zeleninu v supermarketu? Kdepak, budou mít klíčky! Ale o tom zase příště...

Katka Houšková

www.katcinasmecka.cz

Kam dál ...