Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak předejít separační úzkosti během karantény?

Napadlo vás, že s koncem „korona časů“ na nás může čekat separační úzkost? Kvůli momentální karanténě část z nás teď pracuje z domu a někdo má dokonce nečekanou „dovolenou“. Největší radost mají z nové situace nejspíš pejsci, kteří si zvykli, že je jinak každý den necháváme o samotě. Jenže...


Jak předejít separační úzkosti během karantény?
Robert Zlocha 29.3.2020 8970x Moderní výcvik psů

Nadšení ze společně stráveného času se však může záhy proměnit ve velký problém. Mnohokrát jsem totiž viděl, jak se z podobných situací, kdy najednou zůstali lidé delší dobu doma, rozvinula separační úzkost.

Jak předejít separační úzkosti během karantény?

Myslím, že je proto dobré přijmout preventivní opatření i v této oblasti a zabránit tak vznikajícímu průšvihu. Jde o pár jednoduchých kroků, které vám po skončení momentální karantény mohou ušetřit čas, peníze i energii. Stačí je pravidelně dodržovat, a snížíte tím možnost, že by se právě u vašeho pejska separační úzkost rozvinula.

 

Pokud by situace s karanténou trvala jenom pár týdnů (v což velice doufám), tak tyto rady nejsou tak důležité. Ale v případě delší doby je dobré se prevencí zabývat. Zejména u citlivějších pejsků. Existují samozřejmě vyrovnaní psi, které ani větší změna v rytmu vůbec nerozhodí. Nejohroženější jsou právě ti, kteří jsou na páníčcích více závislí, případně se separační úzkostí v minulosti bojovali. Jak tedy na to?

Jak předejít separační úzkosti během karantény?
  1. Choďte na procházky i bez psa. Alespoň trochu tak zachováte kontinuitu odchodů a umožníte pejskovi být na chvíli sám. Za „procházky“ si samozřejmě můžete dosadit i to, že jdete na nákup, něco vyřídit do práce nebo alespoň vynést koš.

 

  1. Při příchodu se se psem vítejte velice klidně nebo vůbec. Může se to zdát trochu bezcitné, nicméně zvykáte pejska, že váš příchod není nic mimořádného a nic zásadního se neděje. To stejné platí i při odchodu, čím méně emocí v takových situacích, tím lépe.

 

  1. Využijte mentální i fyzickou kapacitu psa. Vyrážejte ven na pravidelné procházky a nechte pejska čichat. Pokud se zastaví a očichává trávník nebo chodník, dopřejte mu čas informace zpracovat. Doma můžete vyzkoušet různé čichací hry – například nanoste na menší plochu různé předměty a mezi ně rozhoďte pár pamlsků. Zařaďte do svého denního programu hry na přemýšlení, sebeovládání nebo například nosework.

 

  1. Několikrát denně zkuste projít vchodovými dveřmi. Tento bod bych volil zejména u pejsků, kteří jsou velice citliví na změny.

 

  1. Pracujte s vhodnými hračkami pro samostatné hraní. Pes se díky nim příjemně unaví a uvolní. Jde například o Kong nebo hračky určené ke kousání.

 

  1. Můžete též trénovat odložení na dece nebo v pelíšku. Chování je odměňováno a je bez nátlaku, ideálně naučené tzv. shapingem. Postupně zvyšujte dobu, vzdálenost a přidávejte to, co pro pejska znamená odchod. Můžete tedy zkusit odejít z místnosti nebo projít přes vchodové dveře, vzít do ruky klíče nebo si nazout boty. Pejsek by se měl postupně naučit na dece dobrovolně vydržet a nemělo by ho to rozhodit.
Jak předejít separační úzkosti během karantény?

Tyto tipy se hodí jako prevence. Pokud však už vašeho pejska separační úzkost trápí, je právě teď nejlepší doba s tím něco udělat. Základ řešení „separačky“ totiž spočívá v tom, že nenecháme pejska o samotě déle, než je schopen snést, což mnohým z nás karanténa umožňuje. Postupně pak různými cviky a nastavením denních aktivit učíme pejska, aby samotu toleroval. Podrobně jsem se o této problematice rozepsal ve dvou předešlých článcích o separační úzkosti.

 

Moje nejdůležitější doporučení se ale netýká psů, nýbrž nás lidí. Podobně jako viry se totiž šíří i psychické napětí. A jak všichni víme, pohoda i napětí se na naše čtyřnohé společníky do velké míry přenášejí. Nezapomeňte proto myslet na svou vlastní pohodu!

 

Foto: Nikola Kolářová


 

Jak předejít separační úzkosti během karantény?
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->