Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak poznat dobrého výcvikáře?

Toť otázka...! V dnešní době je to věc nelehká, protože velká řada lidí se považuje za odborníky, sotva poznali, kolik má pes nohou. Jak tedy vědět, zda jsme nalezli toho opravdu správného?


Jak poznat dobrého výcvikáře?
Panýrková Iveta 23.7.2019 13372x Testujeme za vásZajímavosti

Pro zkušenější pejskaře je to možná poněkud úsměvná otázka. Pro začínající psovody je ovšem výcvikář něco jako Bůh a vše, co řekne, je svaté. Jenže opravdu je tomu vždy tak? A jak mohu tedy zjistit, zda jsem se svým psem v dobrých rukou...?

Je to smutná pravda dnešní doby. Můžeme to vidět dnes a denně a to nejen na sociálních sítích, ale také na různých video kanálech se občas objeví video, jenž zachycuje výcvikovou hodinu, nad kterou nám doslova a do písmene zůstane rozum stát.

Ne každý je odborník...

Jak poznat dobrého výcvikáře?

...jenže kdy se člověk stane odborníkem? Je to, když má složeny desítky zkoušek? Stane se jím, když pejskaří desítky let? Či je to ten, kdo má doma celý život psa, i když nikdy nesložil ani jedinou zkoušku? Či ten, jenž má svého prvního psa a je jedno, že mu jsou tři roky. Vždyť ten pes poslouchá, umí spoustu triků, tak proč by nemohl být majitel výcvikářem? Tak jak? Na všechny výše uvedené příklady lze odpovědět ano i ne! A jak je to možné? Můžu mít složených třeba čtyřicet zkoušek, ale nemusím umět fundovaně poradit. Jak dlouho mám doma psa, je ve finále přeci jedno, když pro to zvíře nemám cit. Mohu mít svého prvního psa,  on mě může špičkově poslouchat, to ale neznamená, že to budu umět naučit i psy další. Ale i to, to však znamenat může... Bože, je to ale oříšek!

Každý pes jiná ves...

Jak poznat dobrého výcvikáře?

Na světě jsou stovky plemen psů. Tato plemena se povahově liší podle toho, pro co byla vyšlechtěna. Ovčácká nebo služební plemena jsou snáze cvičitelná než například primitivní plemena či chrti. Ale aby toho nebylo málo, i pes od psa se liší. Jeden ovčák může být skvělý a učenlivý a jiného nenaučíte ani „sedni“. A nejsou výjimky, že i primitivní plemeno má složeno mnoho zkoušek a za sebou desítky závodů. Co tím chceme říci? I když jsou principy výcviku zvířat stejné, je dobré mít zkušenosti s více psy a plemeny. Každý potřebuje něco jiného a na to dobrý výcvikář myslí.

Co vás dobrý výcvikář naučí?

Dobrý výcvikář vám psa nikdy nevycvičí. To si uděláte sami. Ale naučí vás s ním pracovat. Naučí vás vnímat jeho potřeby a číst v jeho pohybech. Naučí vás, co vám pes sděluje. Jak se k němu máte chovat, kdy jej máte odměňovat. Jaký je rozdíl mezi odměnou a uplácením. Vždy pozná, kdy je to pro psa již dost a výcvik ukončí.

Co dobrý výcvikář nikdy neudělá?

Nepoužije násilí vůči vašemu psu. Nebude vašeho psa vychovávat pomocí jiných psů a stresu. Nebude vám psa brát z ruky a škubat s ním. Nebude jej přetěžovat.

Jak najít dobrého výcvikáře?

Jak poznat dobrého výcvikáře?

Těžká rada, avšak ne nemožná. Myslíme si, že existuje velké množství opravdu kvalitních výcvikářů, kteří však nejsou viditelní. Jsou skromní a pracují bez nějakých reklam a podobně. U nás na eCanis se nyní můžete každý měsíc těšit na rozhovor s výcvikářem. Vy si pak můžete sami vybrat, za kým pojedete. Pokud však patříte mezi ty, kteří již hledají, pak vám můžeme poradit jen toto: „Používejte zdravý selský rozum!“ Pokud se vám některé praktiky nezdají, jděte pryč. Dnes máte navíc ohromnou výhodu v podobě internetu. A tak není úplně od věci se na výcvikáře nebo jeho metody optat.

Již v minulosti jste si u nás mohli přečíst rozhovor s výcvikářem Jakubem Beranem.

Nic není jen černé nebo bílé!
Nic není jen černé nebo bílé!

Téma moderního výcviku zvířat anebo chcete-li pozitivního posílení je oblastí, která je ...

Moderní výcvik psů

Výcvikář versus vzdělání...

V dobách dávno minulých byl výcvikář člověkem, kterého pro jeho umění všichni na cvičáku respektovali. Jeho rady byly ceněné zlatem. Dnes je doba jiná. Staří výcvikáři jsou nedostupní a mladí málo zkušení. Co s tím? Existuje řada různých škol pro výcvikáře, kterou je možné absolvovat. Do takové školy je možné se přihlásit, i když se sami netoužíte stát výcvikářem, ale chcete si poradit se svým psem.

Kde najít správný cvičák či psí školu?

Jak poznat dobrého výcvikáře?

V České republice máme stovky kynologických organizací, klubů či soukromých psích škol. Asi by nebylo úplně snadné tato zařízení spočítat. Otázkou je, jak si mezi nimi vybrat to pravé. Často čteme zoufalé vyprávění o zkušenostech ze cvičáku. Ano, věříme tomu, neboť ne všude je možné dělat individuální přístup. Ale pokud takový chcete, jděte do soukromé školy. Zde sice zaplatíte za hodinu více, avšak máte daleko větší šanci, že dostanete to, co si zasloužíte.

Naprosto skvělým trenérem psů a člověkem, jenž má originální výukový program a vlastní výcvikovou školu pro trenéry, je Jiří Ščučka. Přečtěte si následující rozhovor s tímto výjimečným člověkem.

„Když se budete dívat a naslouchat, tak k vám pes promluví…“
„Když se budete dívat a naslouchat, tak k vám pes promluví…“

Jiří Ščučka je českým průkopníkem ve vzdělávání trenérů zvířat. Na základě svých ...

Moderní výcvik psů

Co říci závěrem...?

Všichni jsme si toto hledání dobrého trenéra – výcvikáře zažili. A věřte, že někdy máme štěstíčka více a jindy méně. Máte-li dotazy na toto téma, nebo si myslíte, že je ve vašem okolí skvělý výcvikář, který by si rozhovor určitě zasloužil, napište nám na již známou e-mailovou adresu: redakce@ecanis.cz.

Kam dál ...