Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Víte, co to znamená „Hardworking yorkies?“ Je to taková značka, kterou používá úspěšná trenérka obedience a účastnice Mistrovství světa Míša Houserová pro své opravdu těžce pracující jorky. Dnešní rozhovor je úvodem do seriálu, na který se velmi těšíme a věříme, že vás bude bavit a hlavně, že vás bude motivovat!


Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Trénovat malým plemenem je náročné. Trénovat s teriérem ještě náročnější. A co tak ještě navíc s yorkem? Yorkšírský teriér, pes, který podle běžných škatulek patří do kabelky, toho ale dokáže mnohem víc, než bychom se odvažovali doufat. Například – dostat se až na Mistrovství světa v obedience! Své o tom ví psovodka a trenérka Míša Houserová a její hardworking yorkies.

Míšo řekni mi, prosím, co bylo dřív? Nápad pořídit si yorka, nebo nápad věnovat se výcviku?

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

První byl jork, Tonda. Výcvik přišel na řadu asi až po třech letech soužití, kdy jsem si řekla, že zkusím z toho nevychovaného psíka udělat lepšího partáka. Začali jsem sportovkou malých plemen a agility. Z klasického cvičáku jsme se brzy přesunuli do začínající Psí školy Goda, kde jsem začala objevovat metodu pozitivního posilování, která je pro malé psy příjemnější a lépe se pak učí.

A proč vlastně obedience? Není náročné pořád ohýbat záda kvůli každé odměně?

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Obedience jsem objevila až po pořízení Lilči. Původně byla agiliťák a neztratila se ani ve sportovce malých plemen. Ale asi v roce jsme absovlovaly svůj první seminář obedience a já se do toho sportu zamilovala. Oproti sportovce byl sice náročnější na přesnost provedení cviků, ale k malým psům přátelštější a férovější. A záda? Ta si zvyknou. A když tě bolí, no tak místo nich pokrčíš kolena nebo si vezmeš teleskopický target.

Lilča, vlastním jménem Hailey JE-CU-B, je prostě dokonalost sama. Představ nám, prosím svojí slečnu. Jaká je a proč se dostala tak vysoko?

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Lilča je moje milovaná parťačka. Snaživá a šikovná. Začátky byly tedy těžší, učení cviků zabere víc času, ale nás to prostě baví. Hlavní asi je dostat do cvičení tu radost a drive, a nepřestat u toho přemýšlet. V posunu dál nám asi nejvíc pomohly semináře obedience které organizuje Ivča Šimůnková. Za to jí patří velký dík. Každý rok pozve několik celebrit ze světa obedience, veleúspěšné závodníky a trenéry z celého světa. Člověk se pak učí postupům učení psa doslova o mistrů v oboru a to je znát. No a Lilča je taková malá šprtka.

Když sis Lilču pořizovala, myslela jsi na to, že byste se někdy spolu mohly dostat až na svět?

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Když jsme začaly s obedinencí byl můj sen dostat se do trojek. Jak jsme tak postupovaly, tak se z toho stal cíl. Že by se to mohlo tak to jejích 5.let podařit. … no a stalo se. Splnili jsme zkoušku OB3  a já přemýšlela co budeme dělat dál. Že jsme splnily tu nejvyšší metu. A jak jsme tak v noci jely ze závodu domů autem, tak najdnou začaly padat hvězdy a nový cíl byl na světě :D . V tu chvíli jsem ještě netušila, že složit tu “nejtěžší” zkoušku bylo na tom všem vlastně to nejjednodušší. Udržet psa ve formě, aby to zvládl vícekrát za sebou, to byl teprve oříšek.

Nedá mi to, ale musím se zeptat. Lilča byla nejmenší pes loňského Mistrovství světa. Jak na vás pohlíželi ostatní účastníci?

Moc nám fandili. Bylo to úžasné. Milion emocí najednou. A Lilinka to zvládla. Sice jsme skončily na chvostu výsledovky, ale ostudu jsme rozhodně neudělaly, spíš naopak. Na livesteamu dávali ten den okamtžitý záznam jen dvou psů - vítěze dne a Lilču.

Prosadit se mezi borderkama a malinama nemůže být snadné. Bylo těžké získat nominaci?

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Série 5.kvalifikačních závodů je sama o sobě dost náročná. Lilča po korona pauze zrála jak víno. Závod od závodu byla lepší. Na svět jsme ale nepostoupily přímo. Skončily jsme těsně za nejlepšími a klub nás pak nominoval dodatečně. Forma Lilči měla až do světa vzestupnou tendenci a tak jsme si to mohly náramně užít.

Na které momenty z Mistrovství světa vzpomínáš s nadšením a na které bys naopak nejraději zapomněla?

Na celé mistrovství vzpomínám moc ráda. Byla to jedna velká jízda. Jak samotná soutěž, tak super nálada českého týmu. Emoce jsem vstřebávala ještě 2 měsíce po.

Lilča ale není tvůj první yorkšír a rozhodně nebude ani poslední. Proč jsi zahořela láskou právě k tomuto plemeni?

Jorkšíři jsou prostě boží. Jsou to velcí srdcaři a bojovníci a zároveň si s tebou rádi pohoví na gauči. Jsou aktivní společníci, když makáš, přidají se. Když nemůžeš, odpočívají s tebou.

Už jsem to trochu nakousla – brzy si pojedeš pro nové štěně. A já už teď mohu čtenářům prozradit, že se mají na co těšit! Váš společný trénink totiž bude předmětem seriálu, který už se pomalu připravuje a budeme se koukat na to, jak se trénuje yoršík úplně „od plenek.“ Vybírala jsi dlouho? Bude to nějaký slibný pracovní „kus?“

Jak na OB3 s Míšou Houserovou

Ano. Už je doma, už 3 dny. Je to cca 2 roky, co se poohlížím po dalším pejskovi. Pracovního jorkšíra asi nikde neseženu, ale moje kritéria byla jasná. Pejsek nebo čubinka na horní hranici standardu (cca 3 kg), vyrovnané povahy co pěkně papá. Vyhlídla jsem si krycího psa a kontaktovala chovatelku. Pejsek byl nádherný a také výstavně úspěšný. Tak trochu na mě myslela a ani čubinka nebyla žádný trpaslík a tak vznikl úžasný vrh T. Vybrali jsme pejska, nakonec není ani největší z vrhu. Ale je naprosto boží, i když oproti Lilče trochu blázen a éro. Už brzy se vám představí Trampík, celým jménem Tramp Eros Hekaba.

Míšo máš za sebou řadu opravdu významných úspěchů. Na závěr bych se tedy zeptala – jaký je tvůj kynologický sen, který prozatím nebyl naplněn?

Sen se mi splnil. Ale ráda bych si ho zopakovala a na MS se alespoň ještě jednou v roli závodníka podívala.

Děkuji za rozhovor a už se těsím, až uvidím na place nového člena tvojí smečky. A hlavně, na nový seriál!

 

Katka Houšková

Foto:  Míša Houserová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->