Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak na línání psí srsti

Také se už předem děsíte těch „strastiplných“ dní, kdy chlupy budou všude jinde, jen už poněkud méně na vašem milovaném psovi? Chlupaté knedlíky se ještě přežít dají, ale co chlupatá bramboračka, chlupatý nábytek, či chlupaté sáčko do práce? To už je jiná stránka věci a i tady platí staré známé, že co můžeš udělat dnes, neodkládej na zítřek nebo že daleko příjemnější je prevence a průběžná péče. Jak tedy takové „radovánky“ přežít, se dočtete na následujících řádcích…


Jak na línání psí srsti

I když nám datum v kalendáři ukazuje, že je stále ještě zima, jaro už pomalu začíná vystrkovat „růžky“. Sem tam je některý den teplejší, sluníčko už občas zahřeje a také spousta našich hafanů začíná línat, aby se pomalu připravila na teplejší dny. Asi se shodneme na tom, že správná péče o srst v tomto období pomůže našeho čtyřnohého parťáka nejen udržet v dobré kondici, ale také minimalizovat nepříjemné chvíle s likvidací nadměrného množství chlupů z celého našeho domu. Zde vám tedy nabízíme několik užitečných tipů a rad, jak na to.

Pravidelné kartáčování a vyčesávání

Nejen v době línání, ale i během celého roku je potřeba o srst našich psů pravidelně pečovat. Kartáčování odstraňuje odumřelé chlupy a podporuje zdravý růst nové srsti. Výběr správného typu nástroje závisí na délce a typu srsti vašeho psa. Pokládáte si otázku, jak takový správný kartáč vybrat? Možná trochu poradíme. Pro psy s jemnou a krátkou srstí, jako jsou mopsi nebo buldočci, se doporučují kartáče s měkkými štětinami. Tyto štětiny jsou jemné k pokožce a zabraňují podráždění. Pro psy s hrubší nebo dlouhou srstí, jako jsou kolie nebo retrívři, jsou vhodné kartáče nebo takzvaná hrabla. Pomáhají totiž odstranit odumřelé chlupy a uvolnit uvízlé kusy srsti. Pro psy s dlouhou srstí, jako jsou maltézáci nebo afgánští chrti, jsou vhodné kartáče se širokým povrchem, které pomáhají rozčesávat a odstranit zamotané chlupy. Některé kartáče mají dvě strany s různými typy štětin. To umožňuje kombinovat jemné štětiny pro efektivní odstranění odumřelých chlupů a masáž pokožky. Pro plemena s krátkou srstí nebo pro citlivější psy může být vhodná rukavice s gumovými hroty. Tento typ kartáče může být pohodlnější a umožňuje lepší kontrolu. Je důležité vybírat nástroje, které nejsou příliš tvrdé, abyste zabránili poškození pokožky svého psa. Při výběru byste měli zvážit délku a hustotu srsti a specifické potřeby konkrétního plemene.

Při výběru vhodného kartáče byste měli zvážit délku a hustotu srsti a specifické potřeby konkrétního plemene!

Jak správně vyčesávat psa?

Jak na línání psí srsti

Kartáč jsme již vybrali a jdeme na vyčesávání srsti, které je důležitou součástí péče o jeho zdraví a pohodu. Správné vyčesávání nejenže z těla odstraňuje odumřelé chlupy a matné oblasti, ale také podporuje její zdravý růst a snižuje riziko vzniku nečistot a přítomnosti parazitů. Seznámíme vás s obecnými kroky, jak správně vyčesávat srst psa. Nejprve si přichystejte vše, co budete potřebovat včetně kartáče, hřebene a případně speciálních produktů například na odbourávání matu, je-li toto potřeba. Ujistěte se, že pes je v klidu a má pro tento úkon veškeré pohodlí. Pamatujte, že srst zejména dlouhosrstých plemen by se neměla česat na sucho, je vhodné ji navlhčit například kondicionérem pomocí rozprašovače. S kartáčováním pak začínejte od konců srsti, vždy ve směru jejího růstu a postupujte postupně k pokožce, abyste minimalizovali tahání a nepříjemným pocitům zvířete.

Vyčesávání by mělo být pravidelné, aby se zabránilo vzniku matu a odumřelých chlupů. Frekvence závisí na typu srsti a potřebách konkrétního plemene. Buďte opatrní při kartáčování kolem citlivých oblastí, jako jsou uši, břicho a krk. Používejte jemné tahy a vyvarujte se přílišného tahu, abyste nepoškodili pokožku. U plemen s podsadou, jako jsou husky nebo malamuti, bude pravidelné počesávání podsady zabraňovat tvorbě dredů a udržovat srst v dobrém stavu.

Přinášejte pozitivní zkušenosti. Poskytněte psu po vyčesávání odměnu nebo ho pochvalte, abyste vytvořili pozitivní spojení s péčí o srst. Pravidelné vyčesávání je klíčovým pro zachování zdravé a pěkné srsti u vašeho psa.

Koupání

Pro odstranění zbytků srsti a zklidnění podrážděné pokožky není nic lepšího než osvěžující koupel za pomoci vhodného přípravku. Při výběru šamponu volte takový, který podporuje hydrataci kůže a zabraňuje případným alergiím. Znovu připomínáme, že produkty pro lidskou spotřebu jsou pro psy zcela nevhodné!

I správná strava hraje klíčovou roli v udržení dobré kvality srsti!

Zdravá strava a doplňky

Jak na línání psí srsti

I správná strava hraje klíčovou roli v udržení kvality srsti. Zajistěte tedy, aby jídelníček vašeho psa obsahoval vyvážené množství živin, vitaminů a minerálů, což podporuje zdravý růst srsti a minimalizuje línání. Jako podporu správné kondice srsti a zdraví kůže můžete přidávat různé přírodní oleje, jako jsou například lososový, lněný, ale i další. Pokud si nejste jistí, zda se rozhodnout krmit granulemi, BARFem nebo nějakou kombinaci, a kolik kterých doplňků stravy přidávat, poraďte se se zkušeným chovatelem svého plemene, který jeho potřeby velmi dobře zná a určitě s vámi rád vše zkonzultuje.

Návštěva u veterináře

V případě podezření na zdravotní potíže se samozřejmě obraťte na svého veterináře. A to zejména, pokud si všimnete nadměrného línání, zarudnutí kůže nebo změn v chování. Tyto příznaky by mohly být indikací alergií, přítomných parazitů nebo dalších zdravotních problémů.

Nesmíme zapomenout, že s příchodem teplých dní, přijdou také nezvaní hosté

Jak na línání psí srsti

Důležitá je prevence. Používejte tedy vhodné ochranné prostředky, jako jsou obojky, spreje nebo pipety, které jsou určeny proti invazi blech a klíšťat. Poraďte se se svým veterinářem či chovatelem ohledně nejlepších možností pro vašeho psa. Pravidelně kontrolujte jeho srst, a to zejména po procházkách v přírodě. Hledejte příznaky přítomnosti blech nebo klíšťat, jako jsou malé tmavé skvrny nebo parazité přichycení k srsti.

Udržujte psí pelíšek v čistotě a suchu, protože blechy a klíšťata preferují vlhké a nečisté prostředí. Pravidelné mytí a kartáčování může pomoci odstranit nečistoty, ve kterých se tito parazité mohou skrývat.

Přejeme hodně zdaru ve vašem úsilí a péči a zdravé spokojené psí parťáky.

 

Iveta Panýrková

Foto: pixabay.com, redakce

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


    Podobné články


    -->