Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jak fotit psy v pěti krocích

Rádi byste si udělali pěknou fotku svého psa, ale netušíte, jak na to? Váš pes se neustále pohybuje a všelijak se vrtí, nebo si spíš nevíte rady s technikou? Ať už fotíte profesionální zrcadlovkou, malým kompaktem nebo mobilem, měli byste dodržet pět zásad, abyste měli šanci na pěknou fotografii.


Jak fotit psy v pěti krocích
Marie Trauškeová 17.12.2022 954x Ostatní

Většina majitelů psů má ve svých albech více snímků svých zvířecích miláčků než svých dětí a ostatních příbuzných. Psi jsou členy našich rodin a není tedy neobvyklé, že na ně chceme mít nějakou pěknou památku. Jak ale docílit opravdu povedené fotografie? Pojďme se na to společně podívat…

1. Správné zvolení času

Jak fotit psy v pěti krocích

Ideální čas na focení velmi záleží nejen na momentálním rozpoložení psa a člověka (fotografa), ale samozřejmě i na počasí a ročním období (pokud fotíme venku). Obecné pravidlo říká, že nejlépe se fotí hodinu po svítání a hodinu před západem slunce – tzn. ve „zlaté hodince“. Tehdy je světlo měkké a nedělá na fotografii ostré stíny. Obvykle se nám také snadno nastaví naše technika. V létě se určitě vyhněte focení na přímém ostrém slunci, které dělá nepříjemně ostré stíny nejen v obličeji psa. V deštivém a zamračeném prostředí si rozmyslete, zda jste natolik zkušení, abyste dokázali nastavit svou techniku tak, aby na fotkách nebylo v pozadí jen bílé světlo či ošklivá mlha či šum z vysokého nastavení ISO. Pokud nemáte na fotoaparát kryt, můžete si jej v dešti lehce zničit.

Jeden z předních psích fotografů říká, že fotka by měla být tak pěkná, že i když si psa odmyslíte, bude vypadat stále dobře. To znamená, že bychom měli zvolit zajímavé a fotogenické prostředí!

2. Volba místa

Jak fotit psy v pěti krocích

Pokud chcete mít pouze fotku psa, je téměř jedno, kde ho vyfotíte. Pokud však chcete opravdu slušnou fotku svého (či cizího) psa, měli byste se snažit, aby fotka byla hezká ve všech směrech. Jeden z předních psích fotografů říká, že fotka by měla být tak pěkná, že i když si psa odmyslíte, bude vypadat stále dobře. To znamená, že bychom měli zvolit zajímavé a fotogenické prostředí. Ideálně pak navedeme psa do místa, které nebude na fotce působit rušivě. Neměly by mu například z hlavy „růst“ sloupy, stromy, větve a podobně. Pokud chceme psa fotit s barevným pozadím (třeba před rozkvetlým keřem), je většinou lepší, když si ho odložíme několik metrů před pozadí než bezprostředně před něj. Se správným nastavením techniky pak lehce docílíme hezkého barevného a rozmazaného pozadí, na kterém pes vynikne.

Jak fotit psy v pěti krocích

Místo bychom měli volit také podle zkušeností a poslušnosti psa. Pokud umí spolehlivě zůstat tam, kde ho odložíme, lze zvolit i náročnější prostředí – v otevřeném parku či třeba ve městě. U psů, kteří odložení ještě nezvládají, bychom měli volit hlavně bezpečné místo (tedy ne například v blízkosti silnice) a případně si psa pojistit tenkým vodítkem, které někde uvážeme. Vodítko lze pak ve fotografii pomocí programu (například Zoner Photo Studio nebo Adobe Photoshop) jednoduše vyretušovat (návod najdete například na Youtube).

Během focení bychom neměli zapomínat na dostatečnou motivaci psa. Vezměte si tedy s sebou zásobu pamlsků a oblíbenou hračku!

3. Motivace psa

Jak fotit psy v pěti krocích

Aby pes zaujal požadovanou pozici, setrval na místě a měl příjemný výraz, neměli bychom zapomenout na dostatečnou motivaci. Vezměte si tedy s sebou na focení zásobu pamlsků a oblíbenou hračku. Dělejte dostatek přestávek, aby psa fotografování příliš nenudilo. Pokud k tomu můžete přizvat pomocníka, je to skvělé. Jednak vám může chodit psa (který je odložený v pozici) odměňovat a vy se nemusíte neustále přesouvat, a také ho může zaujmout svými pohyby za vámi tak, aby se díval do objektivu. Vy máte mezitím možnost soustředit se jen na nastavení fotoaparátu a zachycení správného momentu. Zároveň to velmi šetří čas.

4. Jak ideálně psa vyfotit?

Jak fotit psy v pěti krocích

Fantazii se meze nekladou a samozřejmě můžete experimentovat dle libosti. Můžete psa fotografovat z vrchu (to je ideální, když chcete detail hlavy), od země, nebo z jeho úrovně. Nejčastěji si fotograf klekne na úroveň psa, aby ho měl vyfotografovaného hezky v rovině. Vyniknou tak všechny body na jeho těle a zvíře pak nebude působit protaženě, zúženě či široce. Máte-li menšího psa, nebojte se lehnout si do trávy a fotit od země. Někteří fotografové tak fotí i větší psy – například když chtějí, aby pozadí za nimi mělo více prostoru nebo pokud jsou nad psem například pěkné listy stromů či hezké nebe.

Jak fotit psy v pěti krocích

Vyzkoušejte si všechny pozice a srovnejte si pak následně snímky v počítači. Sami uvidíte, které fotografie vám přijdou nejlepší. Stejně tak můžete experimentovat se světlem. Můžete fotit se světlem v zádech (to je obvykle ideální) nebo i v protisvětle, kdy mohou vzniknout například pěkné siluety nebo až pohádkové fotografie. Samozřejmě experimentujte i s nastavením fotoaparátu. S nastavením krátké závěrky (rychlé cvaknutí) docílíte zmražení pohybu (objekt nebude rozmazaný, pokud bude zaostřeno na něj). Naopak s delším časem můžete fotit statické pozice. Nastavení ISO, clony (A) i času (S) nám dále ovlivňuje i světelnost fotky. Samozřejmě také velmi záleží na volbě samotné techniky a objektivů. V dnešní době je však možné udělat skvělé fotky i kvalitní bezzrcadlovkou nebo mobilem. A jak reportážní fotografové říkají – nejlepší foťák je ten, který máte vždy při ruce.

U focení si vyzkoušejte všechny pozice a srovnejte si pak následně snímky v počítači. Sami uvidíte, co je nejlepší!

5. Učte se od zkušenějších

Jak fotit psy v pěti krocích

Pokud se chcete věnovat focení psů více, říká se, že nejhorší je začít s focením vlastního psa. Jelikož je to váš pes, pak vám každá fotografie přijde pěkná. Zkrátka už jen kvůli tomu, že je na ní právě on. Člověk pak trochu zapomíná na samotnou její kvalitu. Proto foťte kdykoliv a kdekoliv je to možné. Domluvte se s kamarády, kteří mají psy, nebo vyrazte na nějakou psí akci a zkuste si fotit i psy, kteří vám zrovna nepózují na povel.

Jak fotit psy v pěti krocích

Jestli-že si nejste jistí s nastavením svého zařízení, není nic jednoduššího než se objednat na kurz ke zkušenému fotografovi. Nastavit všechny parametry (pokud nechcete do smrti fotit na automatický mód) není pro začátečníka lehké. Na internetu najdete opravdu širokou nabídku kurzů. Můžete se učit focení v exteriéru, v interiéru, v ateliéru, v pohybu nebo třeba jen portréty. I internet nabízí spoustu návodů – nejvíc jich najdete na Youtube. Nezapomeňte, že každý jednou začínal a nikdo učený z nebe nespadl. Není neobvyklé, že dojít k pěkným fotografiím může trvat i déle než rok. Další samotnou kategorií je pak postprodukce, tedy úprava fotografií v různých programech.

Tak ať se vám daří!

 

Text a foto: Marie Trauškeová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...


Použitá slova ze slovníku pojmů:
Povel
    Podobné články


    -->