Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Chtěli byste malého akčního společníka, se kterým se nikdy nebudete nudit a naopak s ním bude možné dělat celou řadu kynologických sportů? Tak právě Jack Russell teriér by mohl být tou správnou volbou! Přesvědčit vás o tom může i následující rozhovor…


Jack mi vyhovuje po všech stránkách!
Katka Houšková 13.2.2020 8594x Rozhovory o plemeni

Jack je oblíbený nejen jako společník, ale někteří majitelé ho milují i pro jeho pracovní schopnosti. Ač malý, dokáže opravdu velké věci, stačí to jen vzít za ten správný konec! O možnostech tohoto šikovného a neúnavného plemene si budeme povídat s osobou nejpovolanější – Kristýnou Hnětilovou, autorkou portrétu plemene a držitelkou čekatelství šampionátu práce CACT.

Kristýno, proč právě jack? Čím vás okouzlilo právě toto plemeno?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Dříve jsem se věnovala parkurovému skákání, a všude kolem se pohyboval právě Jack Russell.  Ač to byli povětšinou kříženci tohoto plemene, aktivita a vždy veselá nálada jim nechyběla. Chtěla jsem psa, se kterým by se dalo chodit do přírody, dělat psí sporty, aby nebyl moc velký a líbil se mi také exteriérově, a tohle všechno jack nabízel. 

Mohla byste nám, prosím, blíže představit své psy?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Má první fenka Jackie je JRT bez průkazu původu. Měla jsem na ni obrovské štěstí, je výborná povahově, drobet dominantní vůči ostatním psům a hravě zvládá veškeré aktivity, které jí nabídnu. Měla být původně hladkosrstá, ale naštěstí krásně zarostla a je to moc hezká hrubosrstá fenka.   

 

 

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Druhá v pořadí je Lara Croft Bohemia Point. Laruška je jemná, inteligentní fenka. Její největší vášní je hrabání myší na louce. Má za sebou i úspěšnou výstavní kariéru, je Junior šampionkou třech zemí, Šampionkou Německa, ČR a Klubu chovatelů teriérů. V roce 2015 se stala 2. TOP JRT za feny v kategorii Krása v soutěži Klubu chovatelů teriérů a v roce 2018 1. TOP JRT za feny v kategorii Lovecký výkon v soutěži Klubu chovatelů teriérů.

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Z prvního vrhu jsem si nechala fenku Alice in Wonderland Budeweis Jack. Lasie, jak jí doma říkáme, je největším provokatérem ve smečce. Ráda je všude první, má zvláštní projev hraní, kdy vrčí jak šílená a ostatní to občas berou jako rvačku. Poslední dobou ráda aportuje a v létě velmi dobře plave.

 

 

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Poslední v pořadí je Belle Amour Budweis Jack. Belinka je psím introvertem, na procházce běhá většinou daleko před námi a hledá, co by prohnala. Jako štěňátko byla na Světové výstavě psů v Lipsku, kde se umístila na krásném 4. místě, tehdy tam bylo předvedeno celkově devatenáct ostatních štěňat z celého světa.   

Vaši jackové se rozhodně neválejí doma na gauči. Jakým aktivitám se společně věnujete a proč?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Věnujeme se agility, coursingu, loveckému výcviku, jezdíme na výstavy včetně zahraničí. Jak již bylo zmíněno, JRT je aktivním plemenem a bylo by mi líto jejich potenciál dál nerozvíjet, tak se snažím s nimi provozovat alespoň nějaké psí sporty, které baví jak je, tak i jejich paničku.

Jack je plemenem velmi chápavým a učenlivým, jakmile pochopí, co po něm chcete, jde výcvik strašně rychle!

Jste jednou z mála, která se dnes věnuje i původní činnosti, pro kterou byl jack vyšlechtěn, a do lesa nechodíte rozhodně jen na houby. Co vlastně obnáší lovecký výcvik v podání jacka?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Jack je plemenem velmi chápavým a učenlivým, jakmile pochopí, co po něm chcete, jde výcvik strašně rychle. JRT je snadno motivovatelný, za hračku nebo pamlsek udělá téměř vše, tak je i výcvik v tomto směru jednodušší. S výcvikem je dobré začít co nejdříve, hlavně to ale musí bavit jak psa, tak i páníčka.

Na vašem kontě se blýská čekatelství šampionátu práce CACT. Povězte, prosím, našim čtenářům, který z vašich psů je tak šikovný a co vlastně získání takového titulu obnáší.

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Titul CACT dostala na Klubových barvářských zkouškách fenka Lara Croft Bohemia Point. Celkově bylo na tyto zkoušky přihlášeno deset psů. Pro nás bylo nejtěžší natrénovat práci na pobarvené stopě (pobarvená stopní dráha má být dlouhá asi 500 ‐ 600 kroků se dvěma změnami směru, stará nejméně dvanáct hodin). Dále jsou tam disciplíny: vodění na řemeni, odložení a práce před barvou.

 Je víc takových jacků v České republice a bylo náročné čekatelství získat?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

V České republice je Lara zatím jedinou JRT, která tento titul získala. Náročné to samozřejmě je, musíte mít určitý počet bodů, aby vám titul rozhodčí zadal.  

Jaká je vaše běžná příprava a kolik času svým psům věnujete?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Psům věnuji v podstatě veškerý svůj volný čas. Když jsem se připravovala na barvářské zkoušky, tak jsem si ráno před prací nakapala barvu a odpoledne jsem šla trénovat. Jinak chodíme denně na procházku, takže nic extra, co by nemohl zvládnout každý jiný majitel jacka.  

Skloubit chov a výcvik nebo sport, to už není jen tak. Může si na to troufnout i běžný smrtelník? Máte kromě kynologie i jiné koníčky, nebo vás psi zaměstnávají na full time?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Může si na to troufnout asi každý, koho baví kynologie, má na to alespoň drobet časový prostor, a finanční možnosti. V prosinci jsem složila zkoušky z myslivosti, to bych brala jako jiný koníček, i když to s kynologií úzce souvisí. Jinak na nic ostatního čas nezbývá.

Lovecký výcvik ale není tím jediným, co se svými psy děláte. Slavíte úspěchy i v jiných oblastech kynologických sportů?

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Závodně běháme hlavně coursing. Beli s Lasie si plní licenci, Lara s Jackie jsou již zkušené závodnice.

Lara získala titul Coursing winner 2016, pravidelně se umisťuje na předních příčkách závodu.

Jackie má tituly Coursing winner 2015, Mistr ČR v coursingu za rok 2015 a Coursing Master.

Všechny holky mají také základy agility.

Jack mi vyhovuje po všech stránkách!

Kristýna Hnětilová se s námi podělila o své zkušenosti nejen prostřednictvím tohoto rozhovoru, ale je i autorkou portrétu plemene. Připomenout si ho můžete znovu pod tímto odkazem https://www.ecanis.cz/clanky/velky-maly-pes-to-je-jack-russell-terier-_1404.html

Foto: Lucka Skopalová, Honza Bendl, Marketa Sousedíková, archiv Klub chovatelů foxteriérů, archiv Kristýna Hnetilová

Doporučujeme z našeho e-shopu
Novinka
Sušené krůtí krky
ZB000462
od 20
Novinka
Sušené hovězí plíce
ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce
ZB000453
od 26
Legendy československé kynologie
Skladem
ZB000002
od 129
Novinka
Obojek SOFTY
Vyberte barvu
Obojek SOFTY
ZB000096
od 389
Kam dál ...