Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Já jsem tvé stáří…

Také se obáváte toho, co bude, až váš pejsek jednou zestárne, bude mít zdravotní potíže a vy budete stát najednou před nelehkým osudovým rozhodnutím? A co vůbec ovlivňuje délku života našich čtyřnohých kamarádů? Velmi rozumný pohled na věc vám přinášíme na násle-dujících řádcích…


Já jsem tvé stáří…
Míša Čermáková 5.1.2022 7276x Péče o psa

Také se vám zdá, že život s pejskem uplyne jako sen? Nedávno jsme si přinesli malé štěňátko a než se nadějeme, dívá se na nás z pelíšku dojemně stříbrný čenich, úsměv je tak trochu „bezzubý“ a oči zakalené, a s tím sluchem už to také nebude až takové; ačkoliv selektivní hluchota, tedy poslouchám, jen když se mi to hodí, patří do výbavy každého starého psa... Ale stejně je to stále náš milovaný pejsek, jen o deset, dvanáct nebo patnáct let starší.

Dobrý start do života je zásadní

Já jsem tvé stáří…

Délka života našich čtyřnohých kamarádů záleží na mnoha okolnostech. V první řadě je to určitě výběr správných rodičů. Ta skvělá porce genetikou ovlivněného zdraví je naprosto neoddiskutovatelná. Pokud se rodiče a sourozenci našeho seniora dožili vysokého věku bez vážných onemocnění, je to skvělý bonus i pro našeho starouška.

Dále je to perfektní odchov malého miminka, protože dobrý start do života u chovatele, který rozumí kynologii a přesně ví, co dělá, je něčím, co se v celém psím životě, stáří nevyjímaje, počítá. Ano, všichni jsme jednou začínali a nikdo učený z nebe nespadl, ale když na FB čtu zaručené postupy, jak lze odchovat štěňata obřích plemen na pribiňácích a na tvarohu se žloutkem, trochu se mi z toho zatmívá před očima… Lidi drazí, tady nejde o nic jiného než o naprosto nulovou znalost potřeb odrůstajícího štěněte. Pročpak se ta smajlíková slečna, která má první vrh, nezeptá „svého“ chovatele, čím krmit čtyřtýdenní šarplanince? Jak se má pak takhle prapodivně živené štěně dožít alespoň osmi let?

Správně vyvážené krmivo po celý život našeho pejska je zásadní a ovlivňuje jeho věk možná víc, než si myslíte! 

Správné krmení a vhodný pohyb

Já jsem tvé stáří…

Nezbytná je i perfektní strava a péče po celý život pejska, protože podvyživený nebo naopak tlustý pes je na tom podobně jako lidé; je prostě nemocný. Věděli jste o tom, že například cukrovku nebo problémy s játry můžete svému psu způsobit nevhodnou potravou? Nebudu tu rozebírat přednosti BARF versus granule, to by bylo na dlouhé povídání, ale věřte, že správně vyvážené krmivo po celý život našeho pejska je zásadní a ovlivňuje jeho věk možná víc, než si myslíte. 

A co takhle přiměřený pohyb? Přemýšleli jste někdy o tom? Jsou plemena, která se vyřádí mezi pokojem a kuchyní, ale pak jsou další, která bez denní dávky pohybu prostě strádají. Myslete, prosím, na to při výběru plemene psa, který s vámi bude bydlet. Ono totiž nutit pekinéze ke každodennímu maratonu je stejně nesmyslné, jako přemlouvat border kolii, k tomu, že nejlépe strávený den je ten na kanapi.

A nakonec jsem si nechala veterinární dohled rozumného pana doktora a ke konci také dobře nastavená medikace a nějaké geriatrikum, aby se starouškovi dobře dýchalo.

Ale jednou stejně přijde den, kdy…

Já jsem tvé stáří…

Moje kamarádka Zuzka tvrdí, že délka života psa je přímo úměrná umanutosti jeho majitele nenechat jej odejít. Jo, je to krása mít doma čtrnáctiletou bábinku, která si chodí v létě sama zaplavat do rybníka nebo stejně starého dědouška, který se hrne do výstavního kruhu a nenechá si ujít žádnou holku voňavou na padesát metrů okolo sebe… Ale jednou stejně přijde den, kdy ho naposled pohladíme a s jeho tlapkou ve své ruce mu pomůžeme přejít na druhou stranu Duhového mostu… A je to smutné, ať je našemu pejskovi patnáct nebo osm, nakonec to vždycky strašně bolí.

Ono je nesmírně důležité odhadnout, kdy už je život pro našeho starouška jen nepřetržitým utrpením, kdy je mu vlastně nejlíp, když spí; tak mu ten spánek, prosím, dopřejte, ať se netrápí, bude vám za to vděčný.

Tak jo, teď si jen budeme přát, aby se naši chlupatí přátelé dožili požehnaného věku a hlavně – aby si ten čas strávený po našem boku skvěle užili. 

 

Míša Čermáková

Foto: archiv Míši Čermákové

http://www.zlaty-kavalir.cz/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->