Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Pes je s námi odpradávna a tak není divu, že silné emocionální vztahy mezi nimi a námi lidmi, ač fiktivní či ty skutečné, nalezly svůj ohlas na mnoha pomnících, známkách, malbách a podobně. Čtyřnohých hrdinů je spousta a my bychom na ně neměli zapomínat. Proto pro vás ,,otevíráme“ nový seriál, kdy se podíváme zpátky do historie na významné psí osobnosti...


Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Soužití psa s člověkem vedlo k individualizaci psa. Mýty, báje a historie nám dochovaly mimo krásných příběhů i mnoho chvály na psí plemeno obecně. V mnoha případech i jmenovitě. Jistě si nyní dokážete jen tak z hlavy vybavit některé čtyřnohé hrdiny, ať již ty skutečné, či jen ty pohádkové. My si ale v našem novém seriálu co čtrnáct dní budeme připomínat ty opravdové.

Možná pověsti o psích hrdinech začaly již ve starém Řecku. Mezi ty oblíbené patří například věrný pes Odysseův – Argos. Pověst vypráví, že když se Odysseus vrátil po dlouhém putování z trojské války, byl jeho stařičký Argos jediným, kdo svého pána poznal. Když podle báje uviděl Odyssea, přiběhl k němu, zavrtěl ocasem, zaštěkal z radosti, že ho vidí. A zemřel. Ale pojďme se přesunout do doby trochu blíže k nám...

Známe je všichni

Obdiv k výjimečným psím hrdinům se dochoval až dodnes. Vzpomeňme například na vlčáka Kazana z příběhů Jacka Londona či fenomenální Knightovu knihu „Lassie se vrací“, německého ovčáka Rin-Tin-Tina, či na kresleného Idéfixe (Astérix), Fíka (Maxipes Fík), Čapkovu Dášeňku (Dášeňka, čili život štěněte), Snoopyho (Peanuts), a mnoho dalších. Ostatně po celém světě je jen málo kreslených filmů, ve kterých pes nefiguruje ani v epizodní roli, laskavý čtenář si jistě doplní příslušné sekvence sám.

Skuteční hrdinové, kteří ovlivnili svět...

Je mnoho činností a oblastí, ve kterých stál pes na úplném počátku. Vzpomeneme mezi prvními například na všem známou Kudrjavku. Znáte? Že ne? To je přeci původní jméno Lajky. Byla to malá fenka, která se jako první živý tvor pocházející z planety Země dostala na oběžnou dráhu. Stalo se tak 3. listopadu 1957 na palubě sovětské družice Sputnik 2. Nejenže byla prvním živým tvorem, kdo byl ve vesmíru, ale drží ještě jedno prvenství – smutnější. Byla první obětí vesmírného výzkumu.

Pokud vás příběh Lajky zajímá, pak si můžete znovu připomenout článek, který ji byl na stránkách eCanis již v minulosti věnován.

Celý článek o Lajce naleznete zde:
Podívejte se dnes večer na oblohu a zavzpomínejte s námi…
Podívejte se dnes večer na oblohu a zavzpomínejte s námi…

Je tomu přesně Čtyřiašedesát let, kdy se na oběžnou dráhu Země vydal první živý tvor. ...

3.11.2017Zajímavosti

Seznamte se, to je Barry!

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Když se řekne bernardýn, pak si asi každý představí statného psa se soudkem na krku. Zástupce „starší“ generace jistě také napadne Bohoušek, který vystupoval v krátkém filmu s Vladimírem Menšíkem. O tomto Bohuškovi to však opravdu není. A teď vážně... Proč se jako záchranný pes ukazuje právě bernardýn? Ten nejslavnější z nich jménem Barry byl záchranářským psem ve Švýcarsku a Itálii, kde pracoval pro hospic sv. Bernarda v průsmyku svatého Bernarda v nadmořské výšce 2500 m n. m. Tehdy však vypadal trochu jinak, než známe bernardýny dnes. Do historie se však zapsal svými hrdinskými činy – kdy prý zachránil kolem čtyřiceti lidí, a nejspíš i více. O jeho životě i smrti se vypráví mnoho zajímavých historek. Avšak historici a odborníci tyto legendy často zpochybňují. Pravdou však je, že zachránil opravdu velký počet osob a zemřel v zaslouženém důchodu ve věku čtrnácti let v Bernu.

Legendy jsou věčné, ale ne vždy pravdivé...

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Archiváři z hospicu si nevedli žádné oficiální záznamy o činech psů. Ze všech možných dostupných zdrojů však můžeme zjistit to, že se Barry narodil roku 1800 a zachránil již zmíněných více jak čtyřicet lidí. Je mnoho legend, které vypráví o hrdinských skutcích Barryho, ale ten nejslavnější příběh je pravděpodobně ten, kdy zachránil malého chlapce spícího v ledové jeskyni pod lavinou. Když ho našel, nejprve ho celého olízal (tak jak to běžně dělával), aby ho zahřál. Pak si vzal chlapce na záda a odnesl ho do hospicu. Chlapec přežil a šťastně se vrátil k rodičům. Ovšem některé zdroje uvádí, že chlapcova matka zemřela v lavině, která zavalila chlapce.

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Barry byl dobovou celebritou – o tom není pochyb. Ostatně dlouhou dobu po jeho smrti se vedly diskuze o tom, jak vlastně tento pes zemřel. Legenda, které se dlouho věřilo, říkala, že „zachránil čtyřicet lidí, ale ten jednačtyřicátý ho zabil“. Takto to dokonce stojí i na plaketě na pomníčku na psím hřbitově ve městě Asnieres-sur-Seine Cimetière des Chiens – „Il sauva la vie à 40 personnes. Il fut tué par le 41ème“. Tento výrok odkazuje na příběh švýcarského vojáka ztraceného v horách. Barry ho po dvou dnech stopování konečně našel. Vyhrabal vojáka zpod ledové přikrývky a začal ho olizovat, jak byl zvyklý. Švýcarský voják si ho prý v šoku spletl s vlkem a pobodal ho svým bajonetem. Avšak dle dobových záznamů tato legenda není pravdivá a platí, jak je uvedeno výše, že zemřel v zaslouženém

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Po jeho smrti došlo k vypreparování jeho těla a vystavení v přírodovědném muzeu v Bernu, kde je vystaven dodnes. To, že byl Barry výjimečným a slavným záchranářem, potvrzuje i to, že již za jeho života se o jeho činech mluvilo. A těsně po jeho smrti napsal profesor F. Meisner: „Těší mě a uklidňuje, že tak věrný pes, který zachránil tolik životů, nebude ani po své smrti zapomenut!“

Zajímavosti o Barrym

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Příběh statečného psa se dostal také do knih, na pohlednice a byl dokonce i zfilmován. Dnes jeho jméno nese nadace, která se věnuje výchově záchranářských bernardýnů. O psích záchranářích z průsmyku sv. Bernarda se zmiňuje v knize příběhů vhodných pro kostelní kázání František Spirago, c.k. gymnasiální profesor náboženství v Praze.

„Na hranicích mezi Itálií a Švýcarskem, jihovýchodně od jezera ženevského, nalézá se průsmyk svato-bernardský, jímž vede cesta ze Švýcar do Itálie. Za dřívějších časů používalo této cesty každoročně statisíce lidstva. Ačkoliv za naší doby prostředkují spojení již železnice, přes to přece prochází průsmykem ročně ještě 20 000 lidí. Přechod je však často spojen s nebezpečím života. Neboť na této vysoké hoře, kde skoro po celý rok panuje zima a padá sníh, mohou pocestní při bouřích sněhových a vánicích zcela snadno ztratiti cestu a spadnouti do propasti aneb lavinou býti zasypáni; jak mnozí umldleni klesají a zmrznou!“ Těmito slovy popisoval před více než sto lety František Spirago místo v horách, kde dodnes mniši augustiniáni působí.

Psa Barryho proslavil také film z roku 1977 s názvem Barry of the Great St. Bernard z roku 1977, který natočil režisér Frank Zuniga pro World of Disney TV.

Hrdinové všude mezi námi – příběh Barryho

Jak uvádějí producenti, film je založený na skutečném příběhu slavného psa z průsmyku sv. Bernarda, který zachránil desítky uvízlých ve švýcarských Alpách na počátku 19. století. Děj filmu zavede diváky do hospice sv. Bernarda, kde se malý sirotek Martin spřátelí s jedním z chovaných štěňat, které pojmenuje jménem Barry. Film natočený v koprodukci Kanady, Francie a USA měl premiéru 30. ledna 1977 a má ho ve své nabídce Amazon a Ebay.com.  V roce 2012 vyšel v edici Generations Collection.

Líbil se vám dnešní příběh o Barrym? Pak si nenechte ujít setkání s dalším psím hrdinou, které na vás bude na stránkách eCanis čekat již 22. června 2021.

 

Iveta Panýrková

Foto: Google.com, wikipedia.com, bielertagblatt.ch

Zdroj: bielertagblatt.ch,

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->