Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hrdinové všude mezi námi - jedenácté září 2001

Vzpomínáte? Je to již dvacet let od strašlivého a ničivého útoku na newyorská „Dvojčata“. A stejně tak dlouhou dobu si v tento den média na celém světě tuto událost připomínají. A ani my nebudeme výjimkou. Avšak z toho našeho „psího“ pohledu. Pojďme se tedy podívat na čtyřnohé hrdiny z 11. září 2001.


Hrdinové všude mezi námi - jedenácté září 2001

Zdálo se, že je to obyčejné ráno, ale nebylo. Přesně před dvaceti lety se po teroristickém útoku na WTC zřítila legendární Dvojčata. Tehdy se do pátrání po přeživších přihlásilo na tři stovky týmů (pes/psovod), ale jen sto z nich bylo opravdu připravených se do záchranné akce zapojit. Pojďme si nyní některé z nich připomenout...

Dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři z celého světa přispěchali na pomoc New Yorku a Washingtonu po teroristických útocích z 11. září 2001. Mezi těmito hrdiny byli také psi a jejich dvounozí parťáci.

Německý ovčák Traker

Německý ovčák s českými kořeny jménem odjel se svým páníčkem a zároveň také policistou (K-9) Jamesem Symingtonem do New Yorku z Kanady, aby pomohl lokalizovat ty, kteří jsou uvěznění pod sutinami Ground Zero nebo již nedýchají. Této skvělé dvojici se přisuzuje nalezení posledního zbývajícího přeživšího ze Světového obchodního centra poté, co byl zasypaný pod hromadou sutin a oceli více jak dvacet čtyři hodin. Společnost TIME udělila Trakerovi šesté místo na jejich zveřejněném seznamu Top 10 hrdinských zvířat.

Víte, že...?

Termínem GROUND ZERO se v angličtině primárně označuje místo na zemi, nad nímž došlo k výbuchu atomové bomby. Po teroristických útocích z 11. září 2001 se termín začal používat také pro oblast Dolního Manhattanu zasaženou zhroucením budov Světového obchodního centra. Obecně se pojem „Ground Zero“ používá v souvislosti se zemětřesením, epidemií, a dalšími pohromami pro označení nejvíce zasaženého a nejvíce postiženého místa.

Zdroj: wikipedia.com

Riley vstoupil do historie hlavně díky ikonické fotografii, která obletěla svět. Byl transportován nad samotnými troskami. Tento zlatý retrívr po útoku zoufale prohledával Světové obchodní centrum během následujících nocí v rámci FEMA's Pennsylvania Task Force 1 (pracovní skupina pomáhající při katastrofách). Jeho obraz jako majáku naděje v Ground Zero přinesl motivaci a útěchu hasičům a policistům neúnavně pracujícím na tragédii. Riley poskytl svému majiteli Chrisu Selfridgeovi a jeho národu více než třináct let lásky a podpory.

Německý ovčák Apollo absolvoval divizi zvláštních operací psů NYPD, když mu byly dva roky. V devadesátých letech byl jedním z nejlepších psů v New Yorku a pracoval s prvním týmem NYPD K-9 Urban Search and Rescue. Apollo a jeho psovod Peter Davis byli prvním pátracím a záchranným týmem K-9, který na výzvu odpověděl 11. září a k jižní věži dorazil pouhých patnáct minut po jejím zhroucení. Od té chvíle hledal Apollo přeživší osmnáct hodin denně po celé týdny. Jeho pátrací a záchranné práce mu vynesly jednu z prvních cen AKC Humane Fund Awards (ocenění pro psy za mimořádné činy ve prospěch lidstva) za Canine Excellence (ACE) v roce 2001 a také Dickinsovu medaili jménem všech pátracích a záchranných psů Patriot Day.

„Za neúnavnou odvahu ve službách lidstva během pátracích a záchranných operací v New Yorku a Washingtonu 11. září 2001 a po nich. Věrná slovům velení a neohrožená úkolem, práce psů a neochvějná oddanost povinnosti stojí za svědectví ztracených nebo zraněných. "

Border kolie Sage

Sage byly dva roky, když se stala se svou psovodkou Diane Whetsel pátracím psem po útocích z 11. září a pracovaly spolu v Pentagonu. Byly oceněny uznáním na nejvyšší úrovni od Federal Emergency Management Agency. Sage a její psovodka pokračovaly ve své kariéře v SAR záchranou uvízlých v hurikánu Rita a hurikánu Katrina před jejich nasazením do Iráku v roce 2007. Jakmile byla Sage v důchodu, stala se součástí studie o pátracích a záchranných psech z 11. září, kterou provedla University of Pennsylvania. Před překročením Duhového mostu v roce 2012 ve věku třinácti let byla také oceněna Cenou 2009 za záchranu.

Zlatý retrívr Bretagne

Bretagne (Brit-nee) je patrně nejznámějším psem z 11. září. Byla známá jako poslední žijící pátrací a záchranný pes, který pracoval v Ground Zero. Za duhový most odešla v roce 2016. Bretagne a její majitelka Denise Corlissová pracovaly ve dvanácti hodinových směnách na záchranu po dobu deseti dnů, a to bezprostředně po útocích 11. září. Ostatní záchranáři na Bretagne vzpomínali jako na psa, který „svou práci bral vážně, ale sebe až tolik ne. Vždy byla připravena si hrát, nechat se drbat na břichu. Když šlo ale o vyhledávání, vždy poslechla a vběhla do chaoticky navršených a nebezpečných trosek,“ citace ze serveru theatlantic.com. Corlissová, dobrovolná hasička z Harris County v Texasu, si Bretagne vzala v jejích osmi týdnech. Dvojice brzy získala certifikát FEMA (Federální agentury pro zvládání krizí). Bretagne byla nasazena i po řádění hurikánů Ivan (2004), Rita (2005), a Katrina (2005), i dalších katastrofách. Z aktivní záchranářské služby pro celé Spojené státy byla vyřazena v roce 2009, ale dále se zúčastňovala akcí s hasičským sborem v Harris County. Dále byla používána v místních školách, kde pomáhala studentům s nemocemi jako autismus.

Podívejte se na poslední rozloučení s Bretagne.

Co říkají fakta?

Hrdinové všude mezi námi - jedenácté září 2001

Kromě samotných věží Světového obchodního centra bylo vážně poškozeno nebo úplně zničeno padesát dalších domů v jeho blízkém okolí. Během odklízecích prací bylo z „Ground Zero“ odvezeno na 1,8 milionu tun trosek. Při útocích na New York a Washington zahynulo necelých 3000 lidí. Zemřelo i devatenáct teroristů, kteří udeřili ve čtyřech unesených letadlech. Rychlý pád budov zaskočil nahoru spěchající hasiče a policisty (jednoho se psem). Zápach hořících trosek silně působil na citlivý psí čich. Psi pracovali mnoho dní v urputném nasazení.  Veškeré úsilí přesto nebylo korunováno úspěchem. V troskách mrakodrapů nalézali v drtivé většině jen mrtvá těla. Všichni psí hrdinové jsou dnes již za Duhovým mostem. Nikdy však nezapomeneme na jejich hrdinské výkony.

 

Iveta Panýrková

Foto: pinters.com, wikipedie.com, akcpetinsurance.com

Zdroj: akcpetinsurance.com, smithsonianmag.com

Kam dál ...