Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

Dovedete si představit, že někdo dokázal zachránit dvacet sedm životů z chladných a nebezpečných hlubin Swansea Docks? Byl to rozený hrdina, který vždy odpověděl na volání tonoucích. Zavzpomínejme tedy společně na nejslavnějšího psa ze Swansea ve Walesu…


Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

Jack se narodil v roce 1930, byl to patrně zástupce plemene flat coated retrívr. O jeho původu se však někdy vedou spory.  Jeho začátky na tomto světě nebyly zrovna snadné. První majitel pan Davies z Cwmgelli Cottages Landor v sobě nenašel pochopení pro nezbedné štěně a nakonec se s ním pro jeho chování rozloučil. Jack měl štěstí a našel domov i celoživotního přítele Williama Thomase z nedalekých Riverside Cottages.

A zde začal Jackův příběh...

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

Nová dvojice se přestěhovala poblíž Padley’s Yard ve Swansea North Dock ve Walesu, kde začal Thomas pracovat v odvětví nákladní dopravy. Z počátku se Jack vody bál, ale protože žili (a pracovali) poblíž moře, Thomas se rozhodl hodit svého psa do doku, kde na něj čekalo několik chlapců. Po počátečním boji (a několika opakovaných incidentech) se s tím Jack vyrovnal a naučil se vodu milovat.

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

Jeho první známý záchranný čin proběhl v roce 1931, když zachránil dvanáctiletého chlapce (který se také jmenoval Jack) z hlubin doků. Malý chlapec ztratil při hře rovnováhu a spadl do vody. Jack se automaticky vrhl za ním. A to byl jeho první zachráněný člověk...

V srpnu 1931 byl Jack jmenován čestným doživotním členem proslulého klubu Tail Waggers ‘Club, neziskové organizace zaměřené na podporu dobrých životních podmínek psů a jejich majitelů. Od té doby se Jack objevoval na karnevalech, regatách a sportovních akcích a sháněl peníze pro charity po celém jižním Walesu.

Jako uznání jeho úspěchů mu byla udělena řada vyznamenání a ocenění. Mezi ně patří:

Rok 1931 – Lidé ve Swansea představili stříbrný a kožený obojek s nápisem.

Rok 1932 – Swansea Carnival předal medaili za extrémní statečnost a užitečnou práci pro město.

Rok 1934 – Společnost Swansea Corporation představila olověnou montáž.

Rok 1935 – Národní obranná liga psů předala speciální medaili – psí ekvivalent Viktoriina kříže.

Rok 1935 – Jack obdržel cenu Daily Mirror Award za statečnost.

Rok 1936 – Cena Hvězda „Nejstatečnější pes roku“

Rok 1936/37 – Jack se zúčastnil Cruft´s za přítomnosti královské rodiny.

Rok 1936 – Na výstavě mistrovství Blackpoolu vyhrál cínový korbel.

Počet zachráněných vzrostl

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

V roce 1933 se Thomas přestěhoval do hotelu Victoria, kde se Jack spřátelil se synem pronajímatele, který ho poté doprovázel na jeho misích. Do roku 1934 zachránil čtrnáct životů. Mnoho z nich nebylo oficiálně zaznamenáno, ale obecně se věří, že zachránil i zvířata.

Smutný konec hrdiny...

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

Když Thomas odešel z přepravního průmyslu v roce 1936 a pár se přestěhoval do Treboeth. Jack, který nebyl zvyklý na předměstí, často absolvoval třímílovou cestu do pobřežního doku. V roce 1937 pes onemocněl. Veterinární lékař potvrdil, že byl otráven jedem na krysy. Nakonec zemřel 2. října 1937 po téměř měsíčním boji o život. Jako příčina se udává podezření, že Jackovu nemoc způsobil jed na krysy. Jack byl lidmi velmi milován, že Liga obrany psů nabídla odměnu 25 liber za informace vedoucí k dopadení viníka otravy. Nikdy nebyl nikdo chycen...

Lidé si jeho činů vážili...

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

Po smrti byl nejprve Jack pohřben na zahradě svého pána. Avšak na zasedání Council Parks téhož týdne pro něj bylo projednáno vhodnější pohřebiště, což vyvolalo obrovský ohlas místní komunity. Poté se 21. října 1937 konal veřejný pohřeb a jeho tělo bylo uloženo k odpočinku na promenádě Swansea vedle památníku búrské války. Jeho rakev byla financována místním učitelem a sochař Swansea pan Cecil Jones nabídl, že zdarma vytvoří památník.

Hrdinové všude mezi námi – Jack, nejslavnější a hrdinský pes Swansea!

To však trvalo déle, než se očekávalo, ale při prvním výročí Jackovy smrti byl tehdejším starostou Swansea formálně odhalen bronzový a šedý žulový pomník.

Pan Thomas zemřel během náletu v roce 1941, spokojený s vědomím, že se brzy připojí k Jackovi. Nálety během války zničily hotel Victoria (Jackův starý dům), jehož sutiny byly v pozdějších letech ironicky použity k vyplnění Severního doku.

Balada o Swansea Jackovi byla zaznamenána v roce 1979 jako pocta psímu hrdinovi a ve stejném roce změnil veřejný dům na Oystermouth Road název na „The Swansea Jack“.

V pozdějších letech se spekulovalo o platnosti některých Jackových údajných záchran, kterých mělo být celkem dvacet sedm, ale o cenách, které tento výjimečný pes získal, nebylo sporu.

Iveta Panýrková

 

Foto: google.com, wikipedia.com, swanseamuseum.co.uk, visitswanseabay.com

Zdroj informací: walesonline.co.uk,

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->