Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

Těšili jste se na další oblíbené povídání o psích hrdinech? V minulém díle jsme si vyprávěli o obrovské vzdálenosti, kterou dokázali psi překonat pro záchranu lidí, a tentokrát se dozvíme něco o psí věrnosti, která je až, jak se říká, „za hrob“. Nesmíme zapomenout poděkovat vám, našim čtenářům, když si píšete o konkrétní příběhy. Ostatně i tento je na vyžádání.


Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

Smrt je nedílnou součástí našich životů. A nejenže my lidé truchlíme při odchodu našich mazlíčků, také oni dokáží truchlit po našem odchodu. Ostatně jistě vás při čtení těchto řádků napadne asi nejslavnější příběh věrného psa - Hachika. O něm si ale nyní povídat nebudeme. Tentokrát to bude o pejskovi mnohem menším, avšak jeho příběh je natolik srdcervoucí, že si ke čtení raději vezměte kapesníčky...

Začněme od začátku...

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

Leta páně 1850 přijel do Edinburghu spolu se svou manželkou Jess a synem Johnem zahradník jménem John Gray (dodnes není přesně známo, zda se jednalo opravdu o zahradníka či o chovatele). Nebyla to lehká doba a protože nebyl schopen najít práci jako zahradník, vyhnul se chudobinci tím, že se jako noční hlídač připojil k edinburské policii. Aby nebyl sám a měl společnost při dlouhých zimních večerech, vzal si do práce čtyřnohého partnera. Jednalo se o maličkého sky teriéra jménem Bobby. John a Bobby se společně stali pro obyvatele města nepostradatelnou součástí. A místní obyvatelé si ulice Edinburghu bez této dvojice nedokázali představit.

Smrt přítele...

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

Léta v ulicích si však vybrala svou daň. John dostal tuberkulózu. A přestože mu byla poskytnuta zdravotní péče lékařem policie, nakonec 15. února 1858 na tuto nemoc zemřel. Gray byl pohřben na Greyfriars Kirkyard. A jeho věrný pes Bobby „truchlil“ den co den na jeho hrobě. Velmi brzy zasáhl srdce místních obyvatel tím, že i za těch nejhorších povětrnostních podmínek odmítl opustit hrob svého pána. Místní zaměstnanec se z Greyfriars snažil psa při mnoha příležitostech vypudit. Nakonec to vzdal a poskytl Bobbymu úkryt umístěním pytloviny pod dva výjevy po boku hrobu Johna Graye.

Věrný pes

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

Bobbyho sláva se rozšířila po celém Edinburghu. Uvádí se, že téměř denně se davy shromažďovaly u vchodu do Kirkyardu a sledovali věrného psa truchlícího nad hrobem svého pána. Jeho příběh nebyl lidem lhostejný, a tak se našli tací, kteří se snažili nějakým způsobem psovi pomoci. Bobby zemřel 14. 1. 1872 a byl pohřben přímo uvnitř brány Greyfriars Kirkyard, nedaleko od hrobu Johna Graye. Na jeho náhrobním kameni je vytesáno: „Greyfriars Bobby – zemřel 14. ledna 1872 ve věku 16 let. Ať je jeho věrnost a oddanost poučením pro nás všechny.“

 

Ani zákon mu nezabránil navštěvovat hrob svého pána

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

V roce 1867 byl přijatý nový společný zákon, který vyžadoval povolení k pohybu všech psů ve městě, jinak budou odchyceni a utraceni. Sir William Chambers (The Lord Provost of Edinburgh) se rozhodl zaplatit Bobbyho licenci a předal mu obojek s mosazným nápisem „Greyfriars Bobby from the Lord Provost 1867 licensed“. To lze vidět v muzeu v Edinburghu.

Pocta neobyčejně věrnému psu

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

William Brody vytesal sochu Bobbyho, kterou zaplatila místní aristokratka baronka Burdett-Coutts. Byla odhalena 15. listopadu 1873. Stojí poblíž jižního vchodu do Greyfriars Kirkyard. Památník je nejmenší památkově chráněnou budovou v Edinburghu. Původně byla postavena jako pitná fontána a měla horní fontánu pro lidi a dolní fontánu pro psy. Jeho přívod vody byl přerušen kolem roku 1957 uprostřed zdravotních obav. Brzy poté byly obě oblasti povodí vyplněny betonem. Pomníček si za léta zažil své. Například byl promazán žlutou barvou, údajně studenty, v noci všeobecných voleb v roce 1979 a zasažen autem v roce 1984. Pomník byl plně obnoven pod dohledem městské rady v Edinburghu v roce 1985. Celá základna je nově vyřezaná, ale napodobuje přesně originál. Pamětní deska na základně zní:

 „Pocta láskyplné věrnosti Greyfriars Bobby. V roce 1858 tento věrný pes následoval pozůstatky svého pána na hřbitov Greyfriars a zůstal poblíž místa až do své smrti v roce 1872. S povolením baronky Burdett-Coutts. “ Na soše je napsáno „Greyfriars Bobby, ze života těsně před jeho smrtí“ a „W.H. Brodie Sc RSA 1872“.

Hrdinové všude mezi námi - aneb příběh o věrnosti a oddanosti - Greyfriars Bobby

A právě díky tomu si hlavní město Skotska vždy zapamatuje svého nejslavnějšího a nejvěrnějšího psa.

Bobbyho život inspiroval i autory několika knih a filmů, které zobrazují témata naděje a loajality, a to včetně románu Greyfriars Bobby (1912) od Eleanor Atkinsonové a filmů Greyfriars Bobby (1961) a The Adventures of Greyfriars Bobby (2006).

Iveta Panýrková

Foto: google.com, wikipedia.com, historic-uk.com

Zdroj: wikipedia.com, historic-uk.com

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->