Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hovawarti na Slovensku slavili 35 let!

Konečně se nám rozvolnila hygienická opatření, a tak se s výstavami roztrhl pytel! Vzhledem k loňské absenci řady výstav, a to i klubových, se mnozí majitelé psů snaží rychle dohonit, co se dá. Vyjezdit poslední čekatelství potřebná pro získání titulů, doplnit si nezbytně nutné podmínky pro chovnost nebo bonitaci a mnozí účastníci nepotřebují vlastně nic a na výstavu je láká jen ta radost z konečně umožněného společenského setkání kynologů a příznivců stejného plemene. Přinášíme vám krátkou reportáž ze Slovenska, z klubové výstavy hovawartů!


Hovawarti na Slovensku slavili 35 let!
Katka Houšková 11.7.2021 9655x Výstavy

Letošní rok určitě stojí za zmínku a většina chovatelů  hovawar si uvědomuje, že je to již třicet pět let, kdy se v bývalém Československu narodil první vrh tohoto plemene. Proto se i klubová výstava Slovenského hovawart klubu nesla v duchu oslav a připomínek starých časů. Na výstavu byl pozvaný posuzovat český rozhodčí pan Ing. Luděk Novák. Právě on stál tenkrát u zrodu československého hovawarta a v jeho chovatelské stanici z Páralovy zahrady se v roce 1986 narodil první vrh u nás.  

Jak výstava probíhala, na to jsme se zeptali výstavní referentky paní Kataríny Vargové 

Dňa 26. 6. 2021 sa v areáli Duchonkaland uskutočnila klubová výstava Slovenského hovawart klubu. Účasť vystavovateľov bola medzinárodná!

Prišli vystavovatelia zo Slovenska, Čiech a Maďarska. Prihlásených bolo 54 hovawartov, z nich nastúpilo 53. 

 

Okrem triedy mladší dorast psíci a dorast psíci boli zastúpené všetky triedy, ako psi, tak i sučky. Pozvanie prijal a 53 hovawartov posúdil pán rozhodca z Českej republiky – Ing. Luděk Novák. Až na dve diskvalifikácie bolo hodnotenie v kruhu na výbornú a veľmi dobrú. Všetci tí, so známkou vyborní, ktorí sa umiestnili na prvom a druhom mieste, obdržali i titul. 

Hovawarti na Slovensku slavili 35 let!

 

Tento rok Slovenský, ale samozrejme aj Český hovawart klub, oslavuje 35. výročie založenia chovu hovawartov v Československu, a to je dôvod urobiť niečo mimoriadne!

 Pri tejto príležitosti odovzdal predseda Slovenského hovawart klubu Tibor Suchánek spolu s prezidentom Slovenskej kynologickej jednoty, pánom Jozefom Šusterom, pamätnú plaketu pánovi Novákovi, ako zakladateľovi chovu hovawartov v Československu. Nasledoval prípitok, krájanie torty a bujaré oslavy, ktoré na takejto akcii samozrejme nesmú chýbať!

Katarína Vargová, výstavný referent SHK

Nejcennější titul BOB (Best of breed, vítěz plemene), na který si brousí zuby všichni vystavovatelé, si tentokrát odvezla ani ne roční (!) celočerná fenka Dorka z Narcisovej. Nestává se úplně běžně, aby tak mladé zvíře, navíc pohlavím fena, porazila takové množství konkurentů a dokázala vyběhat celkové vítězství. Na první dojmy jsme se zeptali dojatého a pyšného chovatele, Ing. Ivana Slováka: Ivane, tak máte „doma“ vítěze! Jaký je to pocit? 

Je to ťažko opísateľný pocit. Dojatie, vzrušenie, hrdosť aj radosť... Nie je to síce prvý BOB, čo získal niektorý z našich odchovancov, no BOB na Klubovej výstave SHK to je prvý a to je teda niečo úplne iné!

Mal som s tým trochu problém spracovať to. To vzrušenie z toho, čo sme dosiahli, trvalo minimálne dva dni. Samozrejme som hrdý na Dorku a som vďačný jej majiteľom, že sa o ňu vzorne starajú a že prijali výzvu v podobe účasti na klubovej výstave. Samozrejme tá radosť a vzrušenie z titulu BOB je umocnená aj výborným výsledkom Dorkinho brata Dodyho, ktorý pri svojej výstavnej premiére tiež zvíťazil (v triede mladých) a s ktorým bojovala o titulu najlepšieho mladého jedinca – BOJ.

Ing. Ivan Slovák, chovateľská stanica z Narcisovej

Na závěr pochopitelně nesmí chybět hodnocení toho nejpovolanějšího, tedy rozhodčího, který tuto výstavu posuzoval. Jak hodnotí pan Novák úroveň výstavy a celkově chov hovawartů na Slovensku? Ubírá se podle něj tím správným směrem? Odpovídá jeho představám, se kterými před lety s chovem hovawartů začínal? 

Hovawarti na Slovensku slavili 35 let!

V závěrečném hodnocení výstavy pan rozhodčí ocenil velmi dobrou práci vedení klubu a chovatelského kolegia. Kolektivní a odborný přístup k chovu, vycházející kontinuálně z již získaných zkušeností, přináší výsledky. Jde především o ustálení původního typu hovawarta a kvalitativní vyrovnanost populace – v některých třídách bylo opravdu velmi těžké vybrat toho nejlepšího jedince a často rozhodovaly jen malé detaily. Přesto o celkovém vítězi měl pan Ing. Novák od začátku závěrečného vyhodnocování nejlepších jasno. Jak nám prozradil, nestává se příliš často, aby fena v takovém věku (stáří jeden rok!) byla již tak harmonicky vyspělá. Navíc byla perfektně předvedená. Ocenil prakticky všechny její kvality a zhodnotil ji jako téměř dokonalou. 

Ing. Luděk Novák, rozhodčí pro exteriér 

Hovawarti na Slovensku slavili 35 let!

Nezbývá, než pogratulovat vítězům, a rozloučit se s oslavami pětatřicátého výročí. Na další „kulatiny” si hovawarti budou muset počkat nejméně pět let!  

Katka Houšková 

 

Foto: Slovenský hovawart klub, Milan Krajčovič

 

Výsledky tých najlepších

Trieda mladých - psy: V1, CAJC Dody z Narcisovej

Trieda stredná - psy: V1, CAC Bastien My Ardeen

Trieda otvorená - psy: V1, CAC Casper Anjelská stráž, V2, res.CAC

Mefisto Aldeon

Trieda pracovná - psy: V1, CAC Casper Saint Barbarons

Trieda šampionov - psy: V1, CAC, BOS, Klubový víťaz, Čakateľ šampióna IHF Leroy Aldeon, V2, res.CAC Balue Cicesbeo

Trieda veteránov - psy: V1 Amigo Ebritte

 

Trieda mladší dorast - suky: VN1, Najlepší mladý dorast Eliss Ebritte

Trieda dorast - suky: VN1, Najlepší dorast Joya Mista Jaswin

Trieda mladých - suky: V1, CAJC, BOB, Junior BOB Dorka Z Narcisovej

Trieda stredná - suky: V1, CAC Dayen Micailve, V2, res. CAC Daggy Awedante

Trieda otvorená - suky: V1, CAC, Klubový víťaz, Čakateľ šampión IHF Danielle Ebritte, V2, res. CAC Aria Angelus Timoni

Trieda pracovná  - suky: VD1 Anttara Black Awedante

Trieda šampionov - suky: V1, CAC Luna Aldeon, V2, res.CAC

Cora Z Narcisovej

Trieda veteránov - suky: V1, BOV Deena Aldeon

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->