Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hormonální turbulence alias falešná březost

Přichází nečekaně a komplikuje život jak fenkám, tak i jejich páníčkům. Pseudogravidita – falešná březost neboli faleška může jeden až dva měsíce po hárání postihnout i vaši psí slečnu. Možná jste s ní už měli tu čest. Pokud vlastníte fenku poprvé, je dobré s ní počítat. Kdo je připraven, není překvapen...


Hormonální turbulence alias falešná březost
Kateřina Smětáková 8.4.2024 2869x Jak na to?Pro začátečníky ...

Je třeba se jí obávat? Co když už ji vaše fenka má? Falešná březost nemusí být nic příjemného a dokáže i pěkně potrápit. Novopečené páníčky může zaskočit a nadšení obvykle nebudí ani u dlouholetých chovatelů.

Kde se vzala, tu se vzala…

Hormonální turbulence alias falešná březost

Ať se nám to líbí nebo ne, i taková protivná věc jako falešná březost měla v dávných dobách u psů svůj význam. Fenky háraly ve stejném období a u těch, které nezabřezly, se projevila pseudogravidita. V případě že by matka štěňat uhynula, nebo se nemohla o vrh postarat, bylo dost náhradních tetiček, které vypomohly a převzaly péči o štěňata místo ní. Také dnes tento chytrý přirozený systém využívají někteří chovatelé, kteří při porodu nebo po něm přišli o svou fenku.

Falešná březost pomáhala divokým předkům psa v zachování rodu!

Falešná nebo pravá?

Hormonální turbulence alias falešná březost

Fyzické projevy falešné březosti jsou shodné s tou pravou. Pokud nejste s fenkou v období hárání prakticky neustále nebo nežijete na opuštěném ostrově, jediným spolehlivým poznávacím znakem je ultrasonografické vyšetření. Některé fenky simulují graviditu tak dokonale, že zmatou i zkušeného chovatele.

Poznej svého nepřítele

Hormonální turbulence alias falešná březost

Faleška se obvykle projevuje čtyři až osm týdnů od posledního hárání. Může mít mírný průběh, že ji majitel ani nezaregistruje. Nebo naopak natolik bouřlivý, že odrovná jak fenku, tak jeho. Jaké jsou její nejčastější projevy?

 

 • přibírání na váze nebo naopak hubnutí, zvýšený příjem tekutin, časté močení
 • zvětšená mléčná žláza
 • produkce tekutiny nebo přímo mléka
 • žravost nebo nechutenství
 • větší mazlivost, lenost
 • budování „nory” pro štěňata
 • agresivita nebo naopak apatie
 • může být více přítulná nebo naopak odtažitá
 • „adopce” a ochrana hraček nebo jiných předmětů

Jak vidíte, v podstatě jakékoliv výraznější odbočení od normálního chování může být v inkriminovanou dobu příznakem falešné březosti. Pokud se vám cokoliv na projevu vaší fenky nepozdává, navštivte raději svého veterináře.

Projevy pseudogravidity jsou rozmanité. Nejste-li si jistí, navštivte svého veterináře!

Jak jí můžeme pomoci?

Hormonální turbulence alias falešná březost

Některé fenky falešnou březost prožívají opravdu intenzivně a dohánějí své majitele k zoufalství. Ulevit jim můžeme v tomto období i my. I když zní takové rady téměř krutě, fungují. Zatněte zuby, obrňte se trpělivostí a pusťte se do toho. Děláte to přece kvůli svojí holčičce.

 • omezte fence množství vody
 • snižte kalorický příjem – můžete snížit množství potravy, omezit pamlsky nebo zvolit variantu light
 • odeberte fence „štěňátka”
 • pokud si buduje noru v nějakém úkrytu (pod postelí, pod boudou) zamezte jí tam přístup
 • zvyšte fyzickou i duševní aktivitu – delší procházky, více cvičení triků, poslušnosti, hlavolamů…
 • omezte mazlení, zejména nehlaďte po mléčné liště a neodstříkávejte tekutinu ze struků
 • zamezte fence, aby si stimulovala tvorbu mléka sama olizováním nebo cucáním

Kdy jít k veterináři?

Hormonální turbulence alias falešná březost

Pakliže jsou projevy falešné březosti extrémní nebo nepomáhají výše zmíněná opatření, je návštěva veterináře více než dobrým nápadem. Pravidelně kontrolujte mléčnou lištu – žlutá, zelenavá nebo zapáchající tekutina signalizuje, že se tvoří zánět. Na dotek může být kůže horká. Fenka může mít také zvýšenou teplotu nebo průjem. Mírný průběh falešné březosti lze docela dobře zvládnout i v domácích podmínkách.

Prevence

Falešnou březostí v určité míře trpí poměrně velký počet fen. U některých se dostaví párkrát za život, jiné ji s železnou pravidelností zažívají po každém cyklu. Věkem se může počet falešek snižovat. U některých fen může pomoci porod a následný odchov štěňat. Není to však pravidlem a výsledek takového experimentu je nejistý. Pokud nevlastníte chovnou fenku, jediným účinným opatřením je kastrace. I tuto variantu však dobře zvažte. Kastrace sice zamezí nechtěnému krytí a pseudograviditě, ale stále je to poměrně velká břišní operace a i ta má svá rizika.

 

Kateřina Smětáková

Foto: Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
  -->