Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Hlášení tří a více fen od letošního roku... Ano, či ne?

Jistě, již delší dobu se o problematice povinnosti hlášení tří a více fen mluví. Proč je však najednou ticho po pěšině a proč je vlastně i na oficiálních stránkách Státní veterinární správy stále uvedena povinnost hlášení pěti a více fen?


Hlášení tří a více fen od letošního roku... Ano, či ne?

Také jsme si kladli tuto otázku, vždyť se nás to vlastně osobně rovněž týká. Všichni v redakci totiž máme doma po třech čtyřnohých holčičkách. A jak to opravdu je? Položili jsme tedy tento dotaz přímo SVSCR. A zde je odpověď…

 

Dotaz redakce...

Od ledna 2020 měla vstoupit v platnost povinnost hlášení tří a více fen. Na stránkách SVSCR o tom však žádná informace není. Trochu nás to jako majitele a chovatele mate. Jak je to tedy ve skutečnosti? Platí, či neplatí hlášení tří fen?

 

Odpověď

Hlášení tří a více fen od letošního roku... Ano, či ne?

Je pravda, že prezident Zeman podepsal těsně před Vánoci novelu veterinárního zákona, která mimo jiné zpřísňuje nahlašovací povinnost (až dosud pěti fen, nově bude již od tří fen výše). Zveřejnění zákona proběhlo 31. 12., tudíž k 15. 1. 2020, nabude účinnosti. Až do 15. ledna se tedy nahlašovací povinnost týká chovů s pěti a více fenami, od 15. ledna již chovů se třemi a více fenami...

Z výše uvedených důvodů informace na webu SVS podle nás matoucí není, matoucí by naopak bylo, kdybychom v tento moment psali, že se povinnost vztahuje na tři a více fen, což není pravda. Zatím platí a minimálně část měsíce ledna bude stále platit „5 fen“,k prvnímu lednu se nic nemění.

V momentě, kdy vyjde zákon ve Sbírce, a budeme vědět, kdy vstoupí v účinnost, vydáme tiskovou zprávu informující o hlavních změnách.

 

Petr Majer

zástupce tiskového mluvčího

oddělení vnější komunikace

Státní veterinární správa

Redakce eCanis bude i nadále sledovat situaci ohledně povinnosti hlášení tří a více fen. Jakmile nastane změna, budeme veřejnost prostřednictvím našeho portálu www.ecanis.cz informovat.

 

Ilustrační foto: Nikola Kolářová

Kam dál ...