Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka

Možná už víte, že každý jedinec, v našem případě rhodéský ridgeback, získá od svého rodiče jednu aleu a jejich kombinace následně rozhodne, zda se konkrétní potomek s ridge narodí, či nikoliv. Genetika se zdá možná trochu složitá, ale pokud je dobře vysvětlená, až tak těžce nepochopitelná není. A právě o to se nyní pokusíme…


Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka
Miroslav Horňák, Ph.D. 28.9.2023 1203x Vědecké články a studie

Plemena rhodéský a thajský ridgeback se vyznačují plemenným znakem nazývaným ridge. Jedná se o pruh srsti, rostoucí v protisměru v rozsahu od lopatek až po bederní část zad. Geneticky je způsoben dominantní mutací, ve které dochází k duplikaci sekvence DNA zahrnující tři geny pro fibroblastový růstový faktor (FGF). Ridge vykazuje dominantní dědičnost s neúplnou penetrací.

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka

Každý jedinec získává od každého z rodičů jednu alelu. Kombinací těchto dvou alel se rozhodne, zda potomek ridge zdědí. Dominantní dědičnost znamená, že u jedinců s alespoň jednou dominantní alelou, budeme pozorovat přítomnost ridge. Zdědí-li jedinec obě dominantní alely, jedná se o dominantního homozygota (R/R), který na zádech nosí ridge a svým potomkům dále předává pouze dominantní alelu. Heterozygot (R/r), který od každého z rodičů zdědil jinou alelu, nosí sice na zádech ridge, avšak zároveň je nositelem genu bezridgovosti. Pokud zdědí dvě recesivní alely, jedná se o rececsivního homozygota (r/r). Takový jedinec se narodí jako tzv. ridgeless, který se exteriérově liší od plemenného standartu a nemůže být využíván pro chov.

Dle pravidel dědičnosti lze říct následující:

R/R x R/R     /      R/R x R/r
Zkřížením dvou dominantních homozygotů (R/R x R/R) či dominantního homozygota (R/R) s heterozygotem (R/r) získáme štěňata nesoucí ridge.

R/r x R/r
Zkřížením dvou heterozygotů (R/r x R/r) se chovatelé vystavují riziku, že se 25% štěňat narodí jako ridgeless.

r/r x r/r
Zkřížením dvou recesivních homozygotů (r/r x r/r) budou všechna narozená štěňata ridgeless.

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka

V praxi tyto informace využijí zejména chovatelé, kteří vědomým křížením dvojic s určitou kombinací alel, mohou předejít narození ridgeless štěňat. Pro účely rozpoznání počtu genů pro ridge u daných jedinců, byl v roce 2014 vyvinut genetický test, který vznikl díky Mgr. Miroslavu Horňákovi, Ph.D na Výzkumném ústavu veterinárního lékařství v Brně. Aktuálně se gen pro ridge testuje v laboratoři GenoCan v Brně. Vyšetření se provádí z krve či slin daného jedince. Zakoupení testu umožňuje chovatelům zjistit, jakou genetickou výbavou disponuje jejich pes či fena, což jim pomůže do budoucna zabránit výskytu ridgeless štěňat ve vrhu.

Abnormalita zvaná Dermoid sinus

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka

V návaznosti na přítomnost ridge se u jedinců rhodéského ridgebacka mohou vyskytovat i jisté abnormality. Velmi častým zdravotním problémem u tohoto plemene je tzv. Dermoid sinus (DS). Jedná se o onemocnění kůže vznikající v embryonálním stádiu vývoje. Během normálního vývoje se nervová trubice odděluje od kůže. V případě dermoidního sinu k tomuto oddělení v určitém bodě zcela nedojde, a vytvoří se kožní vchlípenina ve tvaru trubičky či nitě do hlubších vrstev tkání. V některých případech končí sinus ve „slepém vaku“. V horším případě zůstává dermoidní sinus spojen s míchou zvířete. V obou případech může touto komunikací vnějšího prostředí s hlubšími vrstvami vzniknout rozsáhlý zánět. Při zjištění této patologie se přistupuje k chirurgickému ošetření.

Proč se tato abnormalita vyskytuje především u rhodéských ridgebacků? Bylo zjištěno, že roli zde hraje přítomnost genu pro ridge. Zásadním se však ukazuje nejen samotná existence, ale i počet kopií genu pro ridge. Dle statistik z naší laboratoře představuje R/R výbava 5x vyšší riziko výskytu dermoidního sinu. Přibližně 68% jedinců s DS má dva geny pro ridge (R/R).

„Multikorunky“

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka

Další abnormalitou vázající se na přítomnost tohoto genu je výskyt více než dvou korunek v ridge tzv. multikorunky. Vyšší počet korunek, stejně jako DS, koreluje s počtem kopií genu pro ridge. Přibližně 67% jedinců, u kterých se projevil vyšší počet korunek, jsou dominantní homozygoti (R/R).

Závěrem…

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka

Otestováním více než 2000 vzorků bylo zjištěno, že poměr dominantních homozygotů (R/R) a heterozygotů (R/r) je v populaci Rhodéských ridgebacků přibližně 1:1. Toto poukazuje na určitou vyrovnanost pozitiv i negativ obou variant. Lze se tedy domnívat, že pro udržení zdraví i variability populace, je toto složení ideální.

Pro bližší informace o genetice ridge a testování lze navštívit webové stránky www.genocan.eu.

 

Miroslav Horňák, Ph.D.

vedoucí laboratoře GenoCan, s. r. o.

https://genocan.eu/cs/ 

Foto: Pixabay.com

Gen pro ridge u rhodéského ridgebacka
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...



-->