Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl

Tušíte, co všechno hodnotí rozhodčí v sestavách při závodech dogfrisbee? Je to dokonce sedm různých prvků, ale zase není nutné je předvést úplně všechny. Podrobnosti se dozvíte v dalším pokračování našeho seriálu…


Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl
Iveta Chomátová 27.12.2020 3153x Dogfrisbee

V posledním díle jsme nakoukli pod pokličku freestylu a jeho pravidlům. A v tomto aktuálním se podíváme na poslední kategorii a tou je samotný tým. Rozhodčí posuzující tuto kategorii většinou bývá už zkušený hráč i rozhodčí. Musí velmi pozorně sledovat, co se na hřišti děje a jestli tým opravdu a jak úspěšně předvedl nějaký z daných prvků. Stejně jako v předešlých dílech si vše vysvětlíme na pravidlech USDDN, podle kterých se u nás hraje. 

Hodnotí se sedm prvků

Rozhodčí na tým hodnotí sedm prvků, které se mohou, ale také nemusí v sestavě předvést. Do konečného součtu se počítají pouze čtyři nejlépe hodnocené. Takže se v celkové sestavě můžete pokusit o všechny prvky, nebo si podle svého psa vybrat pouze čtyři a natrénovat jen je. Mezi tyto prvky patří dog catch, passing, directional distance movement, overy, vaulty, multiple a team movement. A my se na každý teď podíváme, ať si můžete udělat lepší představu, jak na ně.

Dog catch

Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl

Jedná se o prvek, kdy hráč chytá psa ve výskoku, zatímco pes chytá letící disk. Můžete vidět spoustu různých variant. Zde záleží hodně na velikosti a obratnosti psa i hráče. Můžete mít psa hopíka, který nemá problém vám skončit za krkem, ale také takového, kterému manipulace ve vzduchu může být nepříjemná a zde je důležité zvolit vhodný způsob tréninku. Dog catch můžete začít trénovat i s mladým psem. Nejčastější variantou je chytit psa do náruče po odrazu ze země, ale zkušení hráči si vymýšlí různé varianty, kdy chytají psy na záda, za krk z běhu, nebo po vaultu.

Passing

Passingu se také často říká míjení. Pes proběhne minimálně dvakrát po stejné přímce tam a zpět. Můžete použít míjení hráče. Nebo probíhání skrz, kdy pes probíhá mezi nohama hráče. V hračky.ideálním provedení pes běží plynule, nepřibržďuje a nevybočí z dané přímky. Hráči vymýšlí různé varianty, jak udělat tento prvek zajímavější a tak můžete vidět házení z mostu, různých otoček, za zády, nebo stojky. Passing je vhodný i pro trénink mladých psů, kdy můžete místo disků použít.

Directional distance movement

Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl

Během tohoto prvku pes chytá minimálně čtyři disky ve větší vzdálenosti od hráče. Vyhozením prvního disku psa dostanete od sebe a zbylé použijete k provedení dané sekvence. Pes se během celého cviku pohybuje od jednoho disku k druhému, aniž by se vychýlil, nebo vracel zpět k vám. Vzdálenost není dána, ale neměla by být menší jak pět metrů, samozřejmě čím dál bude pes pracovat, tím bude prvek těžší a lépe bodovaný. Pro tento prvek můžete použít dvě varianty. Jednak Around the world (Cesta kolem světa, Zeměkoule), během které pohyb psa vytváří kružnici a hráč je uvnitř a hází disky dokola. To je ideální pro větší psy, kteří mají problém s náhlou změnou směru. Pro hráče je tento prvek složitější v tom, že musí včas vyhodit disk, aby pes mohl po kružnici běžet plynule a nemusel zpomalovat, ani se moc vychylovat. 

Další variantou je Zig-Zag (Cik cak). Pes se zde nepohybuje jedním směrem, ale mění ho od disku k disku, kdy každý letí na opačnou stranu. Ani zde se nesmí vrátit zpět k hráči. Můžete si vybrat z různých variant dráhy psa. Například tzv. trojúhelník, kdy pes běhá po přímce, a vy jste na vrcholu pomyslného trojúhelníku. Další z možností je pohyb psa připomínající písmeno Z, nebo varianta, kdy každý disk letí dál než ten předchozí. Oproti cestě kolem světa je tato sekvence složitější, protože pes zde musí rychle měnit směr. Proto nedoporučuji pro mladé psy a psy s dlouhou brzdnou dráhou. 

Over

Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl

To je prvek, během kterého pes přeskakuje přes tělo hráče a během skoku chytá disk. Neměl by se při tom hráče vůbec dotknout. Pes může přeskakovat jakoukoliv část hráčova těla. Důležité je si zvolit takovou pozici, během které jste schopni správně vyhodit disk, a pes bude mít šanci vás přeskočit. Záleží opět jen na vás, jakou z variant si vyberete. Přes nohy, ruce, břicho, záda a při tom můžete jak stát, tak i klečet, nebo ležet. Během tohoto prvku je důležité správné načasování hodu. Častou chybou je dlouhá příprava a čekání. V tu chvíli propásnete ten správný moment k výhozu. I zde záleží na psovi. Jsou tací, kteří vyskočí jen tak vysoko, aby překonali překážku, ale i tací, kteří při overech létají mnohem výš, než by museli a pod sebou mají ještě velkou rezervu. 

Vault

Pes se odrazí od těla hráče a během letu chytá hozený disk. Tento prvek vypadá efektivně, ale patří také k potenciálně nejnebezpečnějším. S tréninkem vaultů určit počkejte, než bude mít pes aspoň jeden rok a bude již vědět, jak má ovládat své tělo. Při vaultech se kreativitě meze nekladou a pes může použít jakoukoliv část vašeho těla. Nejčastějšími vaulty jsou od zad, nohou, hrudi. Zároveň i vy se můžete nastavit do různých poloh, ať už stojíte, klečíte, nebo ležíte. Samozřejmě pro vás je důležité zvolit takovou pozici, abyste byli schopni disk vyhodit. 

Multiple

Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl

Při multiplu pes chytá minimálně tři disky hozené rychle za sebou. Jak se tento prvek provede, záleží čistě jen na fantazii hráče a schopnostech psa. V sestavách můžete vidět jak multiple v pohybu, tak statický, kdy pes stojí na zemi, na zadních, v panáčku, nebo na zádech člověka. Zde je důležité, aby měl pozici opravdu zafixovanou. Mezi další varianty patří i různý počet disků. Hráč má buď více disků a psovi je postupně všechny nahází, nebo používá pouze dva, které střídá a opakuje to několikrát za sebou (žonglování). Ve finále by měl být perfektní multiple rychlý a plynulý. Takže čím rychleji dokážete disky házet a pes chytat, tím lépe. 

Team movement

Freestylová pravidla v dogfrisbee II. – 4. díl

Toto je prvek, který si užívají hlavně showmani. Patří sem různé cviky, triky a parádičky. Týmy zde předvádí společnou souhru a nápaditost. Mezi nejčastější cviky patří slalom mezi nohama, otočky a různé výskoky, stání na nohou, zádech psovoda, panáček, poklona, couvání. Týmy většinou tyto cviky předvádí na začátku sestavy, aby nabudily diváky a pak jako spojovací článek mezi jednotlivými segmenty, nebo mezi odhozy disků. 

Tak a teď už o pravidlech jak distančních, tak i freestylových soutěží víte v kostce vše, co potřebujete. Takže se budu těšit, jak během následující sezóny budeme na hřišti potkávat i nové tváře, které se odhodlají k tomu vzít tu placatou blbost do ruky a se svým parťákem se postavit za startovní čáru.

 

Foto: archiv Ivety Chomátové, Yvona Pařízková

https://www.instagram.com/dorysa_discdogaussies/

Kam dál ...