Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!

Dovedete si to představit? Šest titulů Mistra republiky s jedním psem a každého svého psa dostat do vrcholových zkoušek! Víte, o kom je řeč? Ano, hádáte správně, je jím bezesporu František Červenka. A tímto článkem a vzpomínkou na něj jej uvádíme do naší pomyslné kynologické síně slávy.


František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!

„František Červenka je člověk, kterého by měl znát každý pejskař a s úctou k němu vzhlížet“. To jsou slova, která dnes znějí z úst lidí, kterých si v kynologii nesmírně vážíme. A proto jsme se rozhodli Františka Červenku jako prvního uvést do naší pomyslné kynologické síně slávy. Kdo to tedy byl a co dokázal, že o něm lidé mluví s tak velkým respektem?

Jak to všechno začalo?

František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!

František byl rodilý Plzeňák, který se do kynologie „pustil“ někdy v padesátém roce minulého století. Je jasné, že jako Plzeňák začínal na legendární „Goldschneidrovce“, což bylo místo, kam se v Plzni chodívalo cvičit psy. Základy výcviku okoukal od starších kolegů, postupně si však našel svoje metody. O tom, že byl talentem od přírody a opravdu důsledným psovodem, vypovídá i fakt, že hned se svým prvním psem se stal v roce 1953 Mistrem republiky. Ano, řeč je o jeho nejlepším a nejslavnějším psu NO jménem Boj z Městského polesí.

Boj z Městského polesí nar. 26. 7. 1950 (o. Klam z Duboveského zámku, m. Astra z Náměstí). Zkoušky: ZV III, OP II, SP II. Slavný pes, se kterým František Červenka získal celkem šest všestranných titulů Mistra republiky, a to v letech 1953 – 1957 a ten poslední pak po roční přestávce (mezitím byl o jediný bod druhý za Oskarem Maruškou). Boj byl prvním Červenkovým psem, kterého si pořídil asi spíše ze soucitu. Poprvé ho spatřil kdesi uvázaného u boudy. Když se tehdy asi roční pes zvedl ze země, měl v chlupech na prsou zaschlé bahno. Jinak to byl však fešák. Nikdy žádný pes nepřekonal to, co on ve dvojici se svým pánem dokázal.

A přišli další psi…

František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!

Protože tu s námi však naši milovaní psi nemohou být věčně, i Boje časem nahradil pes jiný. Byl to jeho syn Bor z Bílých zahrad. S tímto psem měl František Červenka tak trochu smůlu. Měl složených pět zkoušek z výkonu, ale bohužel před prvním mistrovstvím ochrnul na zadní nohy. Přesto dál žil u Červenkových a dožil se úctyhodných třinácti let, protože František Červenka svého psa nikdy neměnil, ani neprodal.

„Pes je kamarád, to především, je cvičen, protože je to pánův velký kůň, ale kamarád se neprodává, když nedosahuje kvalit svého předchůdce.“

                                                                               František Červenka

Dalším psem v řadě byl vlkošedý Arno z Labského ramene a s jeho výcvikem začal František Červenka roku 1962. Výcvik Arna byl opět dokonalý, pes složil všechny tehdejší zkoušky (bylo jich devět) a v roce 1966 na mistrovství republiky již zvítězil v kategorii stopařů. O dva roky později se účastnil Mistrovství Evropy v Manheimu 1968, kde obsadil čtvrtou příčku a získal výkonnostní mezinárodní ocenění CACIT.

František Červenka psy miloval…

František Červenka – nekorunovaný král československé kynologie!

…a měl to štěstí, že se oženil s Olinkou, která jeho lásku sdílela. Tvořili spolu dokonalý pejskařský pár. Měli svou chovatelskou stanici z Labského ramene. Manželé Červenkovi bydleli tehdy hned u Ostrova v bytě u továrny na elektrické pece. Život jich obou se točil kolem psů, a zatímco jiní jezdili k moři, oni nanejvýš s karavanem a psy na Lipno. Možná proto si v sedmdesátých letech nepořizovali dalšího psa a František Červenka se v tomto „mezidobí“ věnoval povinnostem rozhodčího z výkonu, a to také na mezinárodní úrovni. V tomto období se také účastnil Mistrovství Evropy jako trenér (1974 Francie, 1975 Lucembursko, dále se ME účastnil také jako rozhodčí (1982 v Belgii a 1984 v Itálii).

Úspěchy Františka Červenky

 

Rok 1953 MR všestranný vítěz, Boj z Městského polesí

Rok 1954 MR všestranný vítěz, Boj z Městského polesí

Rok 1955 MR všestranný vítěz + vítěz obrany, Boj z Městského polesí

Rok 1956 MR všestranný vítěz + vítěz obrany, Boj z Městského polesí

Rok 1957 MR všestranný vítěz, Boj z Městského polesí

Rok 1958 MR 2. místo (o 1 bod za Oskarem Maruškou), Boj z Městského polesí

Rok 1959 MR všestranný vítěz, Boj z Městského polesí

Rok 1966 MR vítěz stopařů s Arnem z Labského ramene

Rok 1959 ME Lucembursko 5. místo (Oskar Maruška 6. místo), Arno z Labského ramene

Rok 1968 ME Mannheim 4. místo, Arno z Labského ramene

Rok 1986 ME Hradec Králové 6. místo, Exi Ku-Jan

Rok 1974, 1975 ME trenér

Rok 1982, 1984 ME rozhodčí

 

Rok 1955 stal se rozhodčím pro výkon

Rok 1973 stal se mezinárodním rozhodčím pro výkon a hospitoval na ME

Rok 1987 byl mu udělen titul Mistr sportu

Zpět na závodní „kolbiště“

Do role závodníka se vrátil se psem „Šušňou“, správně se však jmenoval Exi Ku-Jan. Kromě startů na mistrovství republiky byl také třikrát členem reprezentačního družstva na mistrovství Evropy. V roce 1986 v Hradci Králové obsadil 6. místo, startoval i v Rakousku (1988) a Dánsku (1990). Nejvyšší trofej získal však Šušňa na mezinárodních závodech v Polsku roku 1988.

Nikdy nezapomeneme…

František Červenka nás navždy opustil 11. října 2014, zanechal tu ženu Olinku, které tímto moc a moc děkuji. Díky našemu povídání totiž mohl vzniknout právě tento článek.

 

Děkuji za pomoc: Olinka Červenková, Honza Dubový, Lubomír Jonáš, Jaroslav Jelínek.

Foto: Jaroslav Jelínek, Lubomír Jonáš, ZKO Zásmuky

Kam dál ...