Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Francouzský aristokrat vzhledem i chováním

Mít vedle sebe úchvatné zvíře, které vzbuzuje obdiv kolemjdoucích, je určitě krásné. Věříme tomu, že oči všech okolo jistě přitahuje pohled na nádherného a elegantního „porcelána“, který v našich končinách není až tak rozšířen. Znáte toto vzhledem oku lahodící lovecké plemeno? Pokud ne, pojďte se s ním seznámit právě teď.


Francouzský aristokrat vzhledem i chováním

I když byl porcelán původně vyšlechtěn jako lovecký pes určený k lovu spárkaté zvěře a divočáků, ale také ke štvaní zajíců, může být i skvělým mazlíkem a rodinným psem. Povídat si o něm budeme s paní Svatavou Beránkovou, která se chovu právě tohoto plemene věnuje řadu let, a štěňátka z jejích odchovů můžeme potkat po celém světě.

Svatavo, vy jste si pro chov psů vybrala opravdový „oříšek“ a chováte dvě velmi málopočetná a naprosto fascinující plemena, jakými porcelán a poitevin jistě jsou. Proč taková volba?

porcelán Ano, cesta chovatele je samo o sobě nelehká, a když si k tomu vyberete plemena tak vzácná a pro veřejnost tak nezajímavá, je ten chovatelský úděl ještě těžší. Ale obě tato plemena jsem si naprosto zamilovala a snažím se všemi silami o jejich propagaci. Porcelány chovám deset let, v naší CHS Kennel Beránkovi se již narodilo cca padesát štěňat, a tento rok plánujeme další vrh.

Už jsme to „nakousli“ v první otázce, že zájemců o štěňata není zrovna moc. Hlásí se vám spíš více obyčejní lidé, či myslivci?

Máte pravdu. Bohužel u nás v České republice není příliš velký zájem o toto plemeno, je to problém špatné propagace v předešlých letech nezodpovědnými chovateli. K tomu není co dodat, myslivci nemají o porcelány v podstatě zájem, vše se stále motá okolo kohoutkové výšky, využití plemene při společném honu na černou zvěř atd. Devadesát procent našich štěňat žije v zahraničí, kde se naopak do chovu pustili s obrovskou chutí.

Obě tato plemena jsou velmi zajímavá, a proto si raději popovídáme vždy o jednom z nich. Dnes jsme si tedy vybrali porcelána a mne velmi zajímá, kolik jedinců vůbec žije v České republice? Běžně se s nimi totiž nepotkávám.porcelán 

Nemám přesný odhad, podle CLP  (zkratka plemenné knihy - Český lovecký pes) 200 jedinců, kolik jich u nás přesně žije 50-70?

Kolik máte psů či fen tohoto plemene u vás a představíte nám je?

Mám dva chovné psy a tři chovné feny, jsou to zcela socializovaní jedinci, milé povahy, do lesa na práci je nevyužívám, nejsem totiž myslivec manžel sice ano, ale prostě nechodí. Dvě z nich však mají složené zkoušky BZH, jsou v lese rádi, ale stejně tak i doma na gauči.

Vy se hojně účastníte výstav a loni jste byla i na světové výstavě v Lipsku. Jak jste dopadli a jaká byla konkurence?

WDS 2017 jsme se zúčastnili. Porcelaine Berankovi si odnesli několik krásných titulů, jakým BOS a BOB a chovatelská skupina BOB jistě jsou. Navíc konkurence celkem dvaceti psů byla opravdu úžasná a historicky snad i nejvyšší na takové události. Potkali jsme se se psy ze zemí, jako jsou Itálie, Polsko a Dánsko.  Byl to nepředstavitelný pocit, vyhráli jsme na plné čáře, ale o tom to úplně není. Nejvíce mě určitě potěšil právě takový počet představitelů tohoto plemene na jednom místě.

Pojďme se tedy podívat na toto krásné plemeno a prozradíte nám něco málo o jeho historii a i historii u nás?

porcelán Prvního zástupce tohoto plemene dovezl v roce 1999 Mgr. V. Herian. Jednalo se o fenu (nar. 1. 5. 1999) Penny des Graves du Rieusset z jihu Francie, posléze následoval i první vrh. Největším problémem bylo a stále i je oživení krve importem nových jedinců. Ti se musejí dovážet z Itálie nebo Francie, což se zatím docela dařilo.

Mnoho lidí si pod názvem porcelán představí krásného štíhlého loveckého psa bílé barvy. Ale jak to tedy je s jeho elegantností a barvou?

Ano, opravdu se jedná o krásného elegantního psa s nádhernou bílou barvou, která se na slunci třpytí jako by byla z porcelánu. Jeho krásné bílé zbarvení má na sobě místa s oranžovými plotnami okrouhlých tvarů, které ale nikdy netvoří plášť. Tyto plotny se vyskytují obvykle na místech, kde je kůže tmavě pigmentovaná. Pro toto plemeno je také velmi typické oranžové stříkání na uších.

Jde o loveckého psa, respektive honiče. Povězte nám tedy o jeho pracovních vlohách? A hlavně něco o jeho povaze.

Porcelán je doma milý a vlídný povaleč, ale hodí se třeba i na agility atd. V lese je to pes plný vášně, má výborný nos, ale s tím, aby opravdu poslouchal, se dá pracovat.

Když jde o loveckého psa, musí mít pro uchovnění složené nějaké lovecké zkoušky? A případně jaká další kritéria je nutné splnit?porcelán 

Chovnost je možná od patnácti měsíců věku a k tomu potřebuje pes na výstavě získat minimálně třikrát známku výborná 1, žádné zkoušky pro chovnost nejsou třeba.

Přiznám se, že ať jsem hledala, jak jsem hledala, o tomto plemeni je toho psáno opravdu poskrovnu. A tak člověka uchvátí jeho krása a možná zapomene položit si otázku, zda má toto plemeno nějaké zvláštní nároky, které je důležité vzít v potaz.

Snad ani ne, je to nenáročné plemeno, co se úpravy týče, samozřejmě je ale také důležitá kvalitní strava.

Dělají se nějaké zdravotní testy? Stává se, že u plemen, která jsou bílá, anebo bílá barva na těle převládá, často trpí na hluchotu. Ohrožuje toto i porcelána?

porcelán Ne, ještě jsem se s tím nesetkala, testy na nic se nedělají, v zahraničí zejména v USA byla naše štěňata prověřena vyšetřením očí a DKK a vše dopadlo naprosto stoprocentně s negativními výsledky.

Co popřát plemeni na závěr?

Bylo by krásné, kdyby bylo více kvalitních jedinců a hlavně zodpovědných chovatelů.

Děkuji vám za rozhovor

foto: Martin Říha, Royal Sturad

www.poitevin.cz

PORCELÁN

  porcelán

  • Země původu: Francie
  • Klasifikace: VI. skupina FCI - honiči a barváři
  • Výška:  psi55 - 58 cm, feny 53 - 56 cm.
  • Hmotnost: standard neuvádí
  • Zbarvení: krásně bílé s oranžovými plotnami okrouhlých tvarů, které nikdy netvoří plášť. Tyto plotny se vyskytují obvykle na místech, kde je kůže tmavě pigmentovaná. Oranžové stříkání na uších je velmi typické pro plemeno.
  • Standard: č.30 naleznete na www.ecanis.cz
Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->