Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Dobrá organizace = alfa a omega dobré terapie

Zázemí je velmi důležitou stránkou kvalitně odváděné práce, což by ostatně mělo být záměrem každého zooterapeuta, proto si tentokrát povíme něco o organizační stránce terapií.


Dobrá organizace = alfa a omega dobré terapie
Zdenka ProškováZdenka Prošková 22.7.2016 4242x Canisterapie

Canisterapeuti mají již za poslední dvě desetiletí cestu značně prošlapanou všemi předchozími nadšenci, stále se ale najdou zařízení sociální péče, která se na canisterapii dívají s nedůvěrou jako na podivnou, alternativní metodu léčby. Je to pro ně zkrátka divné.

Proto se individuální nadšenci občas setkají s odmítnutím.

Pro začátečníky je ideální přidat se k již pracujícímu týmu, který nás v počátcích zaučí a pomůže nám se se psem sladit tak, abychom podávali kvalitní výkon.

Ještě vhodnější je ale vyhledat sdružení, která má s canisterapií zkušenosti a poskytne vám veškerý svůj servis, včetně organizace a zaškolení. Co to ale celé obnáší a co to může znamenat?

V prvé řadě by měla probíhat snaha ze strany organizace o fungující komunikaci mezi vámi a jí. Měla by mít zájem o vaši práci, měla by vám být nápomocna při řešení problémů, a i když to mnohdy není snadné, měla by se pokusit vám práci co nejvíce usnadnit.

Rozhodně byste měli absolvovat alespoň základní školení o práci s klienty a měli byste mít možnost vybrat si skupinu klientů, se kterou budete pracovat. V zařízení, které pak budete jako terapeuti navštěvovat, by měla organizace, kterou budete reprezentovat, mít nějakou váhu, měla by být schopna domluvy s personálem (velmi často je toto součástí smlouvy mezi organizací a sociálním zařízením) a vy byste celkově po každé návštěvě měli mít pocit, že jste tam vítáni. Samozřejmě, může se stát, že tomu tak nebude, ústavy jsou různé, ale pak by měla být možnost dohodnout se s organizací o změně působiště, změně klientů apod.

Naprosto zásadní věcí, kterou vám doporučuji, je vybrat si organizaci, která bude dbát na psychickou pohodu vaší i vašeho zvířete. Byť to zní jako samozřejmost, samozřejmé to, bohužel, ještě stále není.

A zcela určitě vybírejte organizaci, která se vám bude i nadále věnovat, pokud o to budete stát. Tedy takovou, která bude stát o vaše zprávy z terapií, bude ochotna s vámi komunikovat, umožní vám setkávat se se stejně zapálenými lidmi a bude pro ni důležitá vaše zkušenost.

Takže si to shrňme. Ideální organizace:

  • dbá na psychickou pohodu zvířat i lidí
  • usiluje o fungující komunikaci
  • poskytuje alespoň základní školení svým terapeutům
  • poskytuje supervizi, pomáhá řešit problémy

Pokud na vám vyhovující organizaci narazíte, máte téměř vyhráno. Vaše samotná práce s klienty pak bude o mnoho snazší, protože organizace vám cestu prošlape a notně vám odpomůže od nepříjemností s personálem.

 Co by ale mělo být zásadně na vás, je možnost vybrat si, či alespoň upravit prostor, ve kterém se budou zooterapie odehrávat. Stejně tak byste měli mít možnost vybrat si klienty podle odhadu možností a schopností svých a svého zvířete. O jednotlivých klientech, o prostoru, o atmosféře a očekáváních byste měli být od ústavu informováni již při své první návštěvě, abyste během úvodního seznámení měli možnost se trochu víc rozkoukat. Základní informace o klientech a jejich aktuálním stavu byste měli od personálu získat vždy před každou terapií. Na tyto informace byste pak měli navázat probíráním svých pocitů, úspěchů a možností zlepšení či větší pomoci klientům s personálem v pravidelných intervalech. Pozor, nejednáme o žádných citlivých a osobních datech, jde pouze o základní náhled do diagnózy, ale zejména i o pokroky, kterých klient díky zooterapii dosáhl, co se nezadařilo a stálo by za pokus, či co by se mělo zkusit jinak.

 Zcela nepřípustný je stav, kdy vejdete do zařízení, kde na vás nikdo nečeká, sami si hledáte klienty či vás personál využije jako vítanou pauzu pro sebe sama a odkráčí na cigárko. Takhle tedy ne, to by nešlo, protože vy vstupem do zařízení nepřebíráte automaticky zodpovědnost za klienty, nýbrž máte zodpovědnost jen sami za sebe a své zvíře. Personál vám má být ve vaší práci nápomocen, což by ostatně mělo být stvrzeno i ve smlouvě mezi zařízením a organizací, která vás na terapie vysílá. Velmi důležitým detailem je, že pověřeným zástupcem personálu by měla být stále jedna a tatáž osoba, která by měla být k dispozici a měla by ochotně a nadšeně reagovat na vaši práci. Není většího utrpení než vláčet ústavními chodbami za sebou otrávený obličej, který vám dává najevo, jak moc jej svou přítomností obtěžujete.

Znovu si to shrňme. Zařízení sociální péče, které budete coby canisterapeut navštěvovat, by mělo:

  • být pozitivně nakloněno vaší práci
  • vyhradit jednoho a toho samého zástupce personálu, který vás bude mít na starosti
  • být schopno vzájemné komunikace (třeba v případě, že bude potřeba canisterapii odvolat, aby se nestávalo příliš často, že na terapii přijdete a vaši klienti budou někde na nějaké jiné akci, bude pro chřipku zavřeno či další podobný případ)
  • být schopno vzájemné zpětné vazby

A právě zde je naprosto klíčový vliv dobře vybrané organizace, která vás bude zaštiťovat. Pokud totiž vyberete opravdu dobře, budete mít cestu krásně vyšlapanou a nebudou vám dobrý pocit z práce kazit nepříjemné zážitky. Nebo jich alespoň bude co nejméně. A to je pro psychickou pohodu vás i vašeho zvířete opravdu důležité. Nebudete pak trávit čas a energii otravnými problémy, ale budete je moci věnovat tomu hlavnímu – pomoci ostatním.

 Příště ještě chvilku u výběru organizace zůstaneme a probereme spolu i zcela zásadní věc – povahové zkoušky terapeutických psů. Těšte se!

Foto: Zdenka Prošková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->