Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!

Také příliš nerozumíte tomu, jak je vůbec možné, že vašeho psa posuzuje ten samý rozhodčí jako před třemi týdny na úplně jiné výstavě? Co za tím vším je, kdo to určuje a co k tomu „říkají“ příslušné směrnice? Podrobnosti vám nabízíme v následujícím příspěvku!


Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!
Bc. Vladimíra Tichá 18.8.2021 13807x Výstavní poradna

Chovatelské kluby, ale i samotní vystavovatelé se dost často zlobí, že právě to jejich plemeno posuzují stále titíž rozhodčí pořád dokola, přitom větší variabilita se zdá býti z mnoha důvodů logickou volbou. Ono to ovšem není tak úplně jednoduché, jak by se mohlo na první pohled zdát. A tak jsme si dovolili zdvořile požádat o vysvětlení celé této problematiky mluvčí ČMKU Bc. Vladimíru Tichou.

Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!

Dotaz:   Dobrý den paní Tichá, dovolujeme si za naši redakci vznést na vás jako na mluvčí ČMKU dotaz, který trápí mnoho chovatelských klubů, a tím je delegování rozhodčích na národní a mezinárodní výstavy v ČR. U řady plemen se dostáváme do situace, kdy je během roku nebo i v krátkém časovém horizontu za sebou posuzují ti samí rozhodčí, což je samozřejmě problémem například v případě přiznávání šampionátů apod. Jak by tedy měly kluby ideálně postupovat, aby byla v tomto ohledu zajištěná větší variabilita, a mají vůbec možnost toto nějakým způsobem ze své pozice ovlivnit? Předem děkujeme za vaši odpověď i váš čas.

Redakce eCanis

Dobrý den,

vše, co se delegování rozhodčích na výstavy týká, se řídí dvěma předpisy ČMKU, a to Výstavním řádem a Směrnicí č. 8 pro delegování rozhodčích pro posuzování exteriéru psů na výstavy.

Co uvádí řády?

Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!

Výstavní řád v čl. 2 Plánování a organizace výstav říká že:

- za přípravu, zabezpečení, průběh a likvidaci výstavy zodpovídá pořadatel. Pořadatel výstavy (speciální, klubové) je povinen požádat před vydáním propozic ČMKU o souhlas se zadáváním čekatelství šampionátu ČR (CAC, CAJC).

- výstavy jsou finančně zabezpečovány pořadatelem, pokud není předem smluvně stanoveno jinak.

V čl. 9 Rozhodčí pak v bodě d) je upřesněno, jak to je s možností navrhnout jednoho rozhodčího na více výstav:

               - Kluby mohou jednoho rozhodčího na NVP a MVP pro jedno plemeno v jedné výstavní sezóně navrhnout maximálně dvakrát.

Zmíněná směrnice je podrobnější a uvádí že:

Při sestavování propozic a delegaci rozhodčích přísluší konečné rozhodnutí pořadateli výstavy. V propozicích může být uveden pouze rozhodčí, který potvrdil předběžnou delegaci.

Směrnice specifikuje, i jak to je s návrhem rozhodčích:

Návrh rozhodčích na výstavy přísluší:

  1. výstavy oblastní a krajské – pořadateli v rámci možností ve spolupráci s chovatelskými kluby,
  2. výstavy speciální a klubové – pořádajícímu chovatelskému klubu,
  3. výstavy mezinárodní a národní – chovatelskému klubu pro dané plemeno. Návrhy rozhodčích zasílají pověření zástupci klubů písemně přímo pořadateli národní a mezinárodní výstavy, a to nejpozději do 30. 4. předchozího roku pro výstavy konané v lednu a v únoru a nejpozději 15. 8. předchozího roku pro ostatní výstavy. Kluby mohou jednoho rozhodčího na NVP a MVP pro jedno plemeno v jedné výstavní sezóně navrhnout maximálně dvakrát (viz. Výstavní řád, čl. 9, bod d.).

Pravdou je, že není úplně jednoduché se opakování rozhodčích u jednoho plemene vyhnout!

Jak je tomu ale v praxi?

Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!

Tolik předpisy. Celá věc možná zaslouží bližší vysvětlení. Problém, na který se ptáte, asi trápí hodně lidí. Pokud se rozhodčí na výstavách častěji opakuje na posuzování určitého plemene, přicházejí vystavovatelé o možnost získat názor na svého psa od více lidí. Nepříjemné je i to, že v případě zadaných čekatelství se hůře splňuje požadavek na počet rozhodčích, od kterých má být čekatelství pro přiznání šampionátu získáno. Přiznat je třeba, že příjemné to není ani rozhodčím. V úvahu je třeba vzít i názory pořadatelů výstav. Ti potřebují rozumně obsadit kruhy tak, aby jednotliví rozhodčí byli optimálně využiti. Pravdou je, že není úplně jednoduché se opakování rozhodčích u jednoho plemene vyhnout.

Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!

Už jednou byla snaha opakování rozhodčích na MVP a NVP omezit. Došlo ale k situaci, kdy v druhé polovině roku pořádané výstavy měly potíže s hledáním rozhodčích. Problém někdy je i v návrzích klubů. Lze těžko očekávat, že pořadatel pozve na výstavu rozhodčího z Japonska, který posuzuje jedno plemeno, kterého se na výstavu přihlásí maximálně deset jedinců. Jednodušší situaci mají početná plemena, která obsadí celý kruh a hodně pomáhá, pokud se kluby mezi sebou domluví, dávají společný návrh a na dvoudenních výstavách navrhnou rozhodčího, který může posuzovat v sobotu i v neděli. Velmi obtížné je také prosadit u výstav rozhodčího s aprobací na málopočetná plemena. Často se stává, že takového rozhodčího si klub na svoji výstavu nedá, ale očekává, že jej vezme výstava jiná. Rozumný klub se o své rozhodčí stará a snaží se jim umožnit rozšiřování aprobací.

Lze těžko očekávat, že pořadatel pozve na výstavu rozhodčího z Japonska, který posuzuje jedno plemeno, kterého se na výstavu přihlásí maximálně deset jedinců!

Delegování rozhodčích na výstavy se řídí dvěma předpisy!

Platí povinnost říkající, že rozhodčí navržení na CAC výstavy musí být uvedeni v propozicích.  Pravidelně se kontroluje, zda byl požadavek dodržen a pokud ne, je požadováno vysvětlení. Platí i pravidlo říkající, že pokud rozhodčí potvrdí delegaci na určitou výstavu, může se omluvit jen ze závažných důvodů. V praxi to znamená, že vystavovatelé mají předem informaci o tom, kdo jejich plemeno bude posuzovat, a mohou se rozhodnout, zda na daného rozhodčího „pojedou“.

V letošním roce je situace zvlášť složitá. Řada výstav byla kvůli covidu přesunuta, termíny se překrývají a spíše než hledání různých rozhodčích nastala situace, kdy je základem snaha jednotlivá plemena vůbec obsadit.

                                                

Bc. Vladimíra Tichá

Foto: archiv Petry Pudové, Martina Irglová

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->