Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čtyři geny související s dlouhověkostí umožní vznik dlouhověkých linií

Také se někdy zamyslíte nad věkem dožití svého psa? Říkáte si, že by vám stačil jeden psí kamarád, ale hlavně aby žil dlouho. A proč když vlk, který se dožívá v průměru okolo dvaceti let a je prapředkem všech plemen, nedal do vínku našim psům i tu délku života? Pojďte se o genech, které toto všechno ovlivňují, dozvědět něco víc.


Čtyři geny související s dlouhověkostí umožní vznik dlouhověkých linií
RNDr. Evžen Korec, CSc. 15.4.2023 2970x Vědecké články a studie

Výzkumná skupina v zoo Tábor ve spolupráci s Ústavem molekulární genetiky Akademie věd ČR objevila u psů plemene cane corso čtyři geny, které souvisí s dlouhověkostí. Výsledky této studie byly publikovány ve špičkovém světovém veterinárním časopise BMC Veterinary Research.

Zjištěné poznatky mají nejen zásadní teoretický význam, ale i důležitý praktický aspekt. Jednoduchým testem provedeným ze stěru ústní sliznice na principu PCR lze v jakémkoliv věku psa s velmi vysokou pravděpodobností zjistit, zda se jedinec dožije vysokého věku. Naše zjištění tak umožňuje nalézt psy a feny s předpokladem dožití vysokého věku a cíleným křížením vytvořit dlouhověkou linii.  Test na potenciální dlouhověkost je možné zatím použít pouze pro psy plemene cane corso. 

V současné době ověřujeme, zda geny související s dlouhověkostí se nacházejí i v genomu dalších psích plemen. Především u velkých plemen psů, která se dožívají nižšího věku, by mělo prodloužení života zásadní význam. Prodloužení délky aktivního života by ale jistě využili majitelé psů všech plemen. Skutečnost, že velká plemena psů se dožívají nižšího věku, je v rozporu s faktem, že v přírodě se větší zvířata dožívají vyššího věku ve srovnání s malými zvířaty. 

Nejdéle žijící živočichové

Čtyři geny související s dlouhověkostí umožní vznik dlouhověkých linií

Nejdéle žijícím živočichem je antarktická houba Cinachyra antarctica, která se dožívá až 1 550 let, škeble Arctica islandica žije více než 400 let. Nejdéle žijícím obratlovcem je želva obrovská, která se dožívá více než 200 let. Nejdéle žijícím savcem je velryba grónská, která se dožívá až 200 let. Dlouhověký je i slon, který se dožívá až 70 let. Orel skalní se dožívá až 80 let. Velcí papoušci ary žijí až 70 let.

Živočichové s krátkou dobou dožití

Krátký život mezi obratlovci mají potkani (2 – 4 roky), křečci (2 – 3 roky) a malé tropické ryby chované v akváriích (2 – 4 roky).

Proč se velká plemena psů dožívají nižšího věku než malá, není v současné době známo. Je ale velmi pravděpodobné, že tajemství je skryto v genech!

Dlouhověká a krátkověká plemena

Čtyři geny související s dlouhověkostí umožní vznik dlouhověkých linií

Proč se velká plemena psů dožívají nižšího věku než malá, není v současné době známo. Je ale velmi pravděpodobné, že tajemství je skryto v genech. Všechna plemena psů vznikla z vlka. Vlk se v zajetí dožívá až dvaceti let, což je významně více, než se dožívá většina plemen psů. Při šlechtění většiny velkých plemen psů mohlo dojít ke ztrátě genů, které jsou zodpovědné za dlouhověkost.

Lze si představit možnost, že pokud budou geny pro dlouhověkost nalezeny, bylo by možné pomocí metod genetického inženýrství je do genomu psů vnést a tak zásadně prodloužit věk. 

Pro porovnání délky života jednotlivých plemen se používá tzv. střední doba dožití, což je medián (nikoliv průměr) věku statisticky významného vzorku populace celého plemene.

Čtyři geny související s dlouhověkostí umožní vznik dlouhověkých linií

Mezi nejdéle žijící plemena psů patří: lakeland terier (15,46 let), irský terier (14,83 let), kanaánský pes (14,63 let), pudl toy (14,63 let), švédský vallhund (14,42 let), tibetský španěl (14,42 let), lhasa apso (14,33 let), australský silky terier (14,25 let), pudl trpasličí (14,2 let), cairn terier (14 let), border terier (14 let), border kolie (13,5 let), italský chrtík (13,5 let), dalmatin (13,3 let).

Nejkratší délku života mají plemena: velký modrý gaskoňský honič (4,54 let), bordeauxská doga (5,5 let), pyrenejský ovčák (5,79 let), shar-pei (6,29 let), bloodhound (6,79 let), svatobernardský pes (7 let), leonberger (7,08 let), anglický mastif (7,1 let), bullmastif (7,46 let).

V současné době spolupracujeme na výzkumu dlouhověkosti psů s šesti chovatelskými kluby, které jsou členy ČMKU.  Pokud by měl o spolupráci na výzkumu dlouhověkosti nějaký další klub zájem, rádi náš výzkum rozšíříme o další plemena. Detailní informace je možné nalézt na mém webu www.koreccorso.cz. V případě zájmu o spolupráci mne můžete kontaktovat na e-mail director@zootabor.eu

Text:     RNDr. Evžen Korec, CSc.

             Ředitel ZOO Tábor (www.zootabor.eu)

             Majitel chovatelské stanice Korec Corso (www.koreccorso.cz)

Fotografie: RNDr. Evžen Korec, CSc.

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->