Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čím větší mráz, tím lépe!

Máte chuť se opět přesunout na zasněžené pláně Orlických hor a alespoň virtuálně usednout do saní tažených opravdu vytrvalými severskými psy? A cítíte už ten studený vzduch a vítr bičující vaše tváře? Pak jste naprosto správně naladění na další rozhovor na téma Šediváčkův long!


Čím větší mráz, tím lépe!

Již nějakou dobu se vám na stránkách našeho kynologického magazínu snažíme ze všech možných úhlů pohledu představit nejdelší a také nejnáročnější etapový závod psích spřežení nejen v České republice, ale i v Evropě Šediváčkův long. Tentokrát si s jeho ředitelem Pavlem Kučerou budeme povídat o jeho samotném průběhu a o některých zajímavostech, které se s ním v současné době pojí.

Pane Kučero, prozraďte mi nejprve, čím je vlastně Šediváčkův long pro mushery i jejich psy tak extrémně náročný?

Čím větší mráz, tím lépe!

Náročná je zejména délka trati (220 a 330 km) s velkým převýšením 7000 a 8000 metrů, pak jeden povinný bivak pro závod na 220 km a dva pro závod na 330 km. Celou dobu vezou musheři v saních povinnou výbavu, kterou musí dovézt až do cíle.

V kolika kategoriích se soutěží a jaká jsou kritéria?

Čím větší mráz, tím lépe!

V závodě na 220 km jsou vypsané tři kategorie pro čistokrevné psy (LT 1: do čtyř psů, LT2: čtyři až osm psů a LTO: osm a více psů), a pak pro „otevřené“ (nečistokrevné) se otevírají dvě kategorie (LU 1: do šesti psů, LU: šest a více psů). V závodě na 330 km jedou pouze kategorie LT 2, LT O a LU. V obou závodech mohou soutěžit i kategorie skijöring a pulka.

Šediváčkova longu se zúčastní také bikeři a různí dobrodruzi, jako jsou třeba pěší chodci, apod.

Probíhá podobně jako v jiných sportech nějakým způsobem třeba i kontrola na doping?

Věříme, že se mezi námi nenajdou musheři, kteří by své psy dopovali. Možnost kontroly existuje, ale nemáme na ni finanční prostředky.

Prověřuje se na začátku třeba také zdravotní stav závodníků a jejich psů?

Čím větší mráz, tím lépe!

Přejímka psů probíhá za přítomnosti veterináře, je kontrolováno nejen jejich očkování, ale i zdravotní stav. Zdraví psi jsou označeni a mohou startovat. Veterinární prohlídka pokračuje po celou dobu závodu, jak na startu každého dne, tak i v cíli, na bivacích i na trase. Jakékoliv problémy se řeší ihned.

Na start se každoročně jistě postaví i pestrá paleta plemen, mám pravdu?

Čím větší mráz, tím lépe!

V kategoriích čistokrevných se pravidelně startují sibiřský husky, aljašský malamut, grónský pes nebo samojed. Zúčastnili se i eskymácký pes a český horský pes. V otevřených kategoriích jsou to ponejvíce aljašští husky a evropští saňoví psi. Vzpomínám si, že v historii závodu se na start postavilo i pár zcela netypických plemen, jako byli československý vlčák, český fousek, border kolie a také pitbullové.

Kromě mužů zkouší své štěstí v Orlických horách i řada žen. Jak zvládají ve srovnání s pánskou konkurencí těžké podmínky a mají šanci třeba i na úspěch?

Na ŠEDIVÁČKOVĚ LONGU startují ženy pravidelně a jsou rovnocennými soupeři mužů. Startovní pole zaplní tak z dvaceti pěti procent.

Povězte nám něco bližšího o musherovi, který doposud nevynechal ani jeden ročník a „jede“ v tom prostě od samotného začátku?

Jediný, kdo se postavil na start všech ročníků, je Roman Novotný, řečený Paliza. Patří mezi inventář závodního pole. Na závod jezdí také řada bývalých musherů, kteří nám teď obětavě pomáhají s jeho organizací.

Se samotným závodem se bezprostředně pojí i některá významná místa jako například chata Kristýna, ale i další. Která to jsou a co přesně se tam odehrává?

Čím větší mráz, tím lépe!

Kolem chaty Kristýny a penzionu Verner se rozprostírají louky, kde jsou připraveny stakeouty pro psy – v Jedlové vzniká na celý týden pro všechny malé městečko s perfektním servisem provozovatelů Kristýny a Vernerů.

Zmiňujete i povinný bivak. Můžete nám přiblížit, jak takové místo zhruba vypadá a k čemu přesně slouží?

Čím větší mráz, tím lépe!

Bivak slouží k přenocování musherů a jejich spřežení na vyhrazeném prostoru ve volné přírodě. Musí se zde sami postarat o své psy a také o sebe a spát buď ve stanech či v záhrabech. Perfektní zázemí jsme měli na Bedřichovce, nyní v Pádolí a Černé vodě.

Jakým způsobem zajišťují musheři svým čtyřnohým svěřencům během závodu stravu?

Každý musher si veze sám pro své psy krmivo, které připravuje na stakeoutech. Vodu mají zajištěnu. Na bivak si závodník veze stravu pro psy i pro sebe v saních, kde má v povinné výbavě také vařič.

Určitě je daná i konkrétní povinná výstroj pro všechny dvou i čtyřnohé účastníky. Je mi jasné, že je toho mnoho a nelze vše vypisovat. Daly by se však třeba vypíchnout nějaké neobvyklé věci nebo komponenty, které by hned tak někdo nečekal?

Povinná výbava obsahuje pouze věci, které jsou nutné pro přežití ve volné přírodě na dvacet čtyři hodin. Hodně musherů už bylo rádo, že ji mělo s sebou.

Předpokládám, že kolem trati se jistě najdou i místa přístupná divákům. Zajímalo by mne, zda mohou dorazit fandit i se svými psy?

Čím větší mráz, tím lépe!

Celá trasa i přístupná místa pro diváky jsou každý večer před startem aktualizovány na webu ŠEDIVÁČKOVA LONGU. Kdo má zájem, může se podívat, či se přeptat pořadatelů v místě startu. Do prostoru startu a stakeoutů cizí pes nesmí – je to uzavřená veterinární zóna. Jak píšeme na všech propagačních materiálech, prosíme diváky, aby své psí miláčky nechali raději doma.

Závěrečná otázka se bude týkat počasí. Jaké povětrnostní podmínky jsou pro Šediváčkův long nejideálnější?

Nejideálnější je dostatek sněhu, a čím větší mráz, tím lépe!

Michaela Weidnerová

 

Foto: archiv Šediváčkova longu

https://czechlongtrail.com/

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->