Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

Také byste si přáli, aby nějaké krásné psí plemeno neslo vaše jméno? Nic jednoduššího než nechat uznat plemeno na mezinárodní platformě snad ani neexistuje! Není to zase takový problém, pokud jste dost šikovní! Ne, opravdu to není vtip, je to realita. Ačkoliv portrét plemene čierny šery patří z našeho pohledu do oblasti silvestrovské zábavy, jedná se skutečně o uznané plemeno, neboť hranice mezi podvodem a realitou je někdy opravdu velmi tenká.


Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?
31.12.2021 3746x Silvestr 2021

Slovenský černý ovčák, Schwarze Sery, čierny šery pes – to všechno jsou názvy plemene černý šery (v originále tedy čierny šery), údajného slovenského národního plemene. Toto plemeno je důkazem, že co je na internetu, je pravda, a také, že stokrát opakovaná lež se stává pravdou. To takhle vezmete jednoho nestandardního černého německého ovčáka, napíšete k němu pěkný příběh, ten publikujete na řadě různých „odborných“ webů, rozešlete na různé kynologické servery, a ejhle, plemeno je na světě! Potom už stačí jen vybrat nějakou liberální kynologickou unii, která není příliš dobře organizovaná, a nechat plemeno uznat. Ehm. Vítejte ve světě černého šeryho!

 Že jste o něm ještě nikdy neslyšeli? Ale určitě už jste jich mnoho viděli. V každé vesnici se totiž najde nějaký „šery” někde uvázaný u boudy. Co se tedy můžeme dočíst na internetu o černém šerym? Standard plemene byl publikován v roce 1989 a schválen v roce 2007.

Klasifikace UCI: Skupina 9, společenský rodinný pes, plemena bez pracovní zkoušky

V každé vesnici se najde nějaký „šery” někde uvázaný u boudy!

A co říká historie?

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

Plemeno vzešlo z pasteveckých psů křížením staroněmeckého ovčáka s belgickým ovčákem v roce 1945. Původní název byl slovenský ovčák. Plemeno bylo šlechtěno od roku 1980 v Bratislavě a bylo uznáno na Slovensku Slovenskou federací kynologů (SFK) v roce 2001. Původním záměrem bylo vyšlechtit psa rodinného, dobrého společníka, schopného předvádět vysoké výkony. Psi měli mít dobře vyvinutý kořistnický pud a dobrý temperament. Měli být odvážní, nebojácní, ale nikoliv agresivní. Šery by se měl dobře cvičit na všechny druhy kynologických aktivit, přitom by měl být milý, společenský a nekonfliktní ke všem lidem a psům. Standard sice hovoří o rodinném psu, ale jedním dechem dodává, že by měl umět zvládnout všechno a ve všem navíc vynikat. Rodinný gaučový mazlíček, sociálně zdatný, a přitom pes temperamentní a vhodný pro vrcholový sport. Kdo by po takovém úžasném všestranném psu netoužil?

Znáte kynologickou organizaci UCI?

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

Většina střešních kynologických organizací na světě spolupracuje s FCI, která působí komplexně a celosvětově. Dá se říct, že FCI má na kynologii monopol. Ale není sama – existuje řada dalších organizací s ambicemi sdružovat chovatele, vydávat průkazy původu a v neposlední řadě schvalovat nová plemena. A jednou z nich je právě UCI. Organizace, která působí ve dvanácti zemích a která uznává například taková plemena, jako jsou například bandog, turský harlekýn a mnoho dalších včetně černého šeryho.

Podle UCI je partnerskou organizací na Slovensku Slovenská federácia kynológov (o té ještě níže uslyšíme) a Federácia kynologických klubov. Jaký je mezi nimi rozdíl se nám nepodařilo zjistit, ale zřejmě operují paralelně. V ČR je to Českomoravská kynologická federace (pozor, nezaměňovat s ČMKU). A právě první ze jmenovaných, tedy Slovenská federácia kynológov stojí za vznikem plemene černý šery.

Fikce nebo pravda?

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

A jaký je tedy příběh černého šeryho? Pojďme se podívat na „fakta“ z internetu a na skutečnou pravdu.

Fake: Plemeno bylo vyšlechtěno především pro účely Policie.

Pravda: Plemeno nebylo vůbec vyšlechtěno a Policie o něm nemá ani páru.

Fake: Plemeno dělíme podle srsti na dlouhosrsté, krátkosrsté a hrubosrsté, barva je černá, někdy se šedými nebo hnědými znaky, přípustné jsou i znaky bílé, ale musí převládat černá barva.

Pravda: Čierny šery je zkrátka každý pes, který je převážně +/- černý, bez ohledu na jeho skutečnou plemennou příslušnost a barevnou varietu.

Informace o výšce a váze se překvapivě dost rozcházejí.

Hmotnost u psa se uvádí: 20 – 4 0kg, 30 – 40 kg, podle jiného zdroje až 30 kg.

Hmotnost u feny se uvádí: 20 – 40 kg, 20 – 25 kg, 25 – 35 kg

Výška u psa může být: 59 – 67cm, až 70 cm

Výška u feny je rovněž dost variabilní: 56 – 62 cm, 50 – 60 cm

Fake: Vznikl křížením staroněmeckého pastýřského psa a belgického ovčáka v roce 1981.

Pravda: K žádnému křížení nikdy nedošlo, a proto ani žádné plemeno vzniknout nemohlo. Plemeno „vytvořila” paní Zdena Šeryová.

Fake: Původní využití jako pastevecký pes, nyní jako společník

Pravda: Pokud by skutečně byl pes šlechtěný v Bratislavě v osmdesátých letech, jaká stáda asi měla paní Šeryová, aby černý šery měl nějaké původní využití?

Fake: Jedná se o slovenské národní plemeno.

Pravda: Samotný fakt, že jeden kynologický klub, o jehož existenci toho navíc moc nevíme, toto plemeno prezentuje, ještě neznamená, že opravdu existuje. Plemeno černý šery se v minulosti dokonce omylem dostalo na Wikipedii do sekce slovenská národní plemena. Po revizi správnosti informací ovšem bylo odstraněno a část kynologické veřejnosti se tímto fakem Wikipedie dost pobavila.

Jediný standard byl publikován na webu čierneho šeryho, který je ovšem už řadu let nedostupný, a proto není možné standard plemene vyhledat.

A jak vlastně tato cílená plemenitba probíhala? Můžeme se pouze domnívat...

Realita smyslů zbavená

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

Jak skutečně vznikl černý šery? Bylo nebylo… V Bratislavě žila jedna žena, zapálená kynoložka, která se z nějakého důvodu (který neznáme) rozhodla, že by nějaké plemeno mělo nést její jméno. A tak paní Zdena Šeryová vymyslela černého šeryho. Ano, je to přesně tak jednoduché. Jako kdyby se například naše šéfredaktorka rozhodla, že vyšlechtí plemeno žlutý panýrek. S UCI by to nebyl žádný problém! Někomu by se mohlo zdát, že paní Šeryová skutečně chovala nějaké psy a snažila se je šlechtit. Bohužel netušíme, zda něco podobného skutečně nedělala. Ale co víme, je, že založila web. Vlastně založila hned několik na sebe provázaných webových stránek, a na všech prezentovala nějakým způsobem toto „plemeno". Použila fotografie (nikoliv vlastní) jakýchkoliv černých, nebo téměř černých psů. Mohli jsme zde vidět fotografie černých německých ovčáků, belgických groenedalů, různých kříženců, ale našel se i labrador, hovawart, nebo velký černý knírač.

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

A jak vlastně tato cílená plemenitba probíhala? Můžeme se pouze domnívat... Ale na jedné „spřátelené“ webové stránce jsme se mohli dočíst, že majitelé černých psů, kteří připomínají černého šeryho, se mají hlásit na SFK, kde na základě odborného posudku (zřejmě od paní Šeryové) dostanou průkaz původu a budou zařazeni do chovu. Text zněl přesně takto: „Hľadajú sa psíkovia na registraciu, ktorý splňajú štandard plemena Čierny Šery, kedže sa predávali pod názvom belgický ovčiak (bez PP), nemecký ovčiak (bez PP), bradáč (bez PP), alebo kríženci týchto plemien.“

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

V tuto chvíli už jaksi uniká pointa celé údajné plemenitby tohoto plemene. Varianta a) tedy je, že paní Šeryová shání majitele černých šeryů od chovatelů, kteří se báli prodávat štěňata černého šeryho s PP, tak je prodávali jako křížence různých ras bez PP. A nyní je třeba je dát pro účely rozšíření chovné základny zase dohromady. Varianta b) je zřejmě taková, že plemena jako NO, BO (a další výše jmenovaná) byla vyšlechtěna z černého šeryho. Ani jedna z možností sice nedává smysl, ale kdo by ho hledal?

Čierny šery – slovenské národní plemeno nebo podvod?

Tak co, milí čtenáři, nemáte náhodou doma také černého šeryho? Možná ano, a ani o tom nevíte! Pokud uvidíte na ulici nějakého černého psa, který zhruba odpovídá popisu a je dostatečně přítulný, potom to bude jistě právě on!

Pak nezbývá, než se ozvat na sekretariát Slovenské federácie kynológov, jejíž předsedkyní není nikdo jiný, než právě paní Šeryová. A nechat svého křížence zapsat jako černého šeryho. Tím se vám otevře nejen cesta na výstavy pořádané pod hlavičkou UCI, ale také další netušené chovatelské možnosti!

Katka Houšková

Foto: Jana Traitz, Michaela Weidnerová, Iveta Panýrková

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...-->