Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Jet či nejet v současné nelehké době někam na krytí? A smí se to vůbec? To jsou otázky, které nyní mohou vrtat v hlavě nejednomu chovateli. A jeden z nich nám tedy i sám napsal a přímo se zeptal…


Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Ze situace, která momentálně panuje nejen u nás, ale potažmo v celé Evropě i jinde ve světě, není nadšený asi nikdo. Každého z nás to zasáhlo jiným způsobem a také každý řeší úplně odlišné problémy. A nejinak jsou na tom i chovatelé psů. Někteří z nich měli třeba štěňátka zadaná do zahraničí, další tam měli jet na výstavu nebo na krytí a jiní zvažují, zda vůbec svou fenku nakrýt.

O odpověď na dotaz, který nám do redakce přišel, jsme požádali mluvčí ČMKU Bc. Vladimíru Tichou.

Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Dotaz: Zajímalo by mne, jak je to v současné situaci s případným krytím a následným prodejem štěňat. Máme tříletou fenku velkého plemene a tudíž je nejvyšší čas na první vrh. Mám vystavený krycí list a plánuji zhruba během měsíce nakrýt. Netuším ale, zda se třeba na cestu na krytí po České republice také nevztahuje zákaz o cestování. A mohou třeba chovatelé, kteří mají štěňata nyní, přijímat návštěvy zájemců? Existuje k tomu nějaké stanovisko ČMKU nebo se má člověk řídit zdravým selským rozumem?

Chovatelská poradna – Mohu jet nyní na krytí?

Oficiální stanovisko ke krytí a prodeji štěňat ČMKU nevydalo a není vyhlášen žádný „klid v chovu“. Je na každém, jak se rozhodne, ale počítat je třeba s tím, že cestování po republice a návštěva u cizích lidí není za dané situace asi tím nejlepším. Selský rozum je opravdu na místě. Určitě bude jiná situace u těch, kdo jsou v karanténě a u těch, kdo zatím žádný zdravotní či omezující problém nemají. Stále  platí, že pravidla vyhlášená vládou jsou nad všechny kynologické předpisy. Chovatelé by také měli počítat s tím, že může být velmi výrazně snížen zájem o štěňata. Řada lidí se dostane do finančních potíží a investice do nákupu  štěněte a následné péče o ně jim prostě budou chybět.

 

                                                                          Bc. Vladimíra Tichá

Také tápete v některých ustanoveních týkajících se chovu a nevíte, kde vypátrat správnou odpověď? To vůbec nevadí! Napište nám na náš redakční e-mail redakce@ecanis.cz a my vám s tím moc rádi pomůžeme! Na vaše dotazy se budeme těšit.

Michaela Weidnerová

Foto: Martina Irglová

Kam dál ...