Používáním těchto stránek souhlasíte s ukládáním souborů cookies na vašem zařízení.

Chovatelská poradna – Jak sestavit chovný pár?

Chtěli byste se zapojit do chovu svého plemene a tak trochu tápete v tom, jak správně vybrat vhodného krycího psa pro svou fenu, čeho všeho si všímat a případně na co dávat velký pozor? Dotaz na toto téma nám nedávno přišel do naší chovatelské poradny a my jsme o odpověď požádali Michaelu Čermákovou.


Chovatelská poradna – Jak sestavit chovný pár?
Michaela Čermáková 15.3.2023 1236x Chovatelská poradna

Jistě se shodneme na tom, že jedním z nejdůležitějších kroků v chovu je správně sestavit rodičovský pár našeho budoucího vrhu, a je jedno, jestli chováme malé jorkšírské teriéry nebo obrovské německé dogy. Jak ale na to a co všechno zohlednit? Existuje pár zásad, které ověřily roky praxe, a na které je dobré vždy pamatovat…

Dotaz: Dobrý den, chtěla bych požádat o vaši radu nebo spíš názor. V poslední době jsem byla svědkem častých diskuzí u nás v klubu, ale také na sociálních sítích ohledně sestavování chovného páru. Každý říká něco jiného. Co je tedy podle vás ideální s ohledem například na zdraví, povahu, vzhled, ale i třeba věk obou aktérů? Předem moc děkuji.

Zdravím a hned zkraje se zeptám – nějaká jednodušší otázka by k dispozici nebyla?  Kdybych totiž tohle uměla, tak bych se, po vzoru ostatních miliardářů, touto dobou už dávno opalovala někde v Karibiku…

Chce to talent a cit

Chovatelská poradna – Jak sestavit chovný pár?

Sestavit dokonalý chovný pár je něco stejně tak jedinečného, jako napsat skvělou operu. Chce to mít přehled o plemeni, slušné vědomosti o dědičnosti, orientovat se v největších zdravotních problémech plemene a především mít talent… Je to sice nespravedlivé, ale někdo ten talent má (a složí operu) a jiný ne (a stěží vybrnká pár akordů na kytaru). Mám nesmírné štěstí, že je v mém okolí hned několik skvělých chovatelek, jejichž chovné záměry sleduji se zatajeným dechem a vždycky jim držím palce, aby se  štěňátka povedla; a výsledky většinou stojí za to.

Tak se s vámi o jejich zkušenosti podělím.

Sestavit dokonalý chovný pár je něco stejně tak jedinečného, jako napsat skvělou operu!

Zkušenosti hovoří za vše…

Chovatelská poradna – Jak sestavit chovný pár?

Všechny tři zmiňované dámy používají do chovu zdravé a na genetická postižení vyšetřené jedince ve věku dva a půl roku až šest let feny a dva a půl roku až osm let psy. Klidně použijí do chovného páru přenašeče na některé onemocnění, pokud má tento jedinec skvělé ostatní vlastnosti. Z potomků si pak pro další chov vyberou „čisté“ štěně.

Ani jedné z nich příliš nezáleží na výstavních titulech, které se dají tzv. „vyjezdit“, ale mají vlastní preference, podle kterých zařazují do chovného programu i psy výstavami nepoznamenané. Vždycky je to dokonalý tělesný rámec s výborným úhlením a standardní, typická hlava, které upřednostňují.

Dvě z nich používají do chovných párů svoje feny a zahraniční plemeníky, jedna, s širokou chovnou základnou, preferuje svoje vlastní odchovy s občasným přílivem cizí krve.

Perfektní povahu všechny považují za neoddiskutovatelnou.

Co nás učí epigenetika?

Chovatelská poradna – Jak sestavit chovný pár?

Pro mladé fenky vybírají starší, zkušené plemeníky a naopak. Genová výbava každého savce se během života mění; jasně že starší, naprosto zdravý chovný jedinec je pro perspektivní spojení přínosem, ale je také důležité jisté nevýhody stáří zmírnit přílivem mladé energie. Kdo by se o tom chtěl dozvědět víc, v genetice existuje disciplína, která se proměnlivostí DNA v průběhu života přímo zabývá. Jmenuje se epigenetika.

Genetika není matematika

Chovatelská poradna – Jak sestavit chovný pár?

No, a nakonec to nejdůležitější – nehroutí se, když se vrh exteriérově nepovede, ale štěňátka umístí tam, kde majitelé nemají chovné nebo výstavní ambice a pokračují dál. Ony totiž už vědí, že genetika není matematika, že se i po dokonalých rodičích může narodit neperspektivní štěně a že právě v tom je půvab chovu.

Tak vám budu přát hodně štěstí; budete ho potřebovat.

Také tak trochu tápete v některých oblastech chovu a hodila by se vám fundovaná rada? Žádný problém! Jen neváhejte a napište nám na redakce@ecanis.cz! Budeme se těšit!

Michaela Čermáková

Foto: Alena Vanžurová, Pavlína Schafferová, Pixabay

Doporučujeme z našeho e-shopu
MERCH eCanis
Novinka
Interiérová klec pro psa

Krásná interiérová klec nabízí nejen místo k odpočinku pro vašeho psa, ale je i vkusným doplňkem dovnitř každého bytu, či domu. Její vrchní desku lze využít jako odkládací stolek na dekorace, či potřeby po vašeho čtyřnohého parťáka.

ZB000796
od 6 650
MERCH eCanis
Novinka
Plastová kartička Můj pes je sám doma!

Plastová kartička ve velikosti platební karty do peněženky pro případ nouze, pokud by váš pes zůstal doma sám. Na zadní straně je opatřena kontaktmíni údaji.

Skladem
ZB000505
59
Novinka
Sušené krůtí krky

Křupavý pamlsek s vysokým obsahem vápníku a hodnotných bílkovin. Blahodárně působí na kosti a srst.

ZB000462
od 22
Novinka
Sušené hovězí plíce

Vhodné pro obézní psy díky nízkému obsahu tuku. Jsou křehké a měkké a tak jsou skvělým pamlskem pro štěňata, starší psy, ale také pro psy, kteří mají problémy s chrupem. Prospívá rovnováze hladiny žaludečních šťáv. 

ZB000458
od 21
Novinka
Sušené hovězí srdce

Dietní pamlsek s vysokým obsahem bílkovin. Vhodné zejména pro psy s nadváhou. Hodí se také pro staré psy, kteří mají problémy se zuby.

ZB000453
od 26
Novinka
Obojek SOFTY
Obojek SOFTY
Vyberte barvu

Odolný perforovaný ručně vyráběný obojek Softy je navržen k maximálnímu pohodlí vašeho psa. Objektivně lehký a vzdušný materiál, který ovšem neztrácí svou pevnost a odolnost.

ZB000096
od 0
Lanové vodítko EASY LONG - TWIST | MINI

Kvalitní, ručně vyráběné vodítko s originálním posuvným systémem umožní zkracování a prodlužování vodítka v celé délce snadným pohybem několika prsty.

ZB000299
od 539
Kam dál ...
    -->